Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość filmy i seriale 13 grudnia 2017, 10:52

autor: Czarny Wilk

Ostatni Jedi przepełniony Mocą - zachwyt recenzentów nad nowym Star Wars

Fani Gwiezdnych wojen mogą odetchnąć z ulgą - wysyp pierwszych recenzji filmu Star Wars: The Last Jedi (Ostatni Jedi) jednoznacznie sugeruje, że mamy do czynienia z udanym epizodem opowieści osadzonej dawno, dawno temu w odległej galaktyce.

Sieć została zalana falą pierwszych recenzji najbardziej oczekiwanego filmu końca roku – Gwiezdnych wojen: Ostatniego Jedi. Ósmy epizod kultowego cyklu, zapoczątkowanego w 1977 roku przez George’a Lucasa, zachwycił niemal wszystkich krytyków. Wśród recenzentów nie brak nawet opinii, że jest to najlepsza odsłona w historii całej serii.

Przemiana i rozwój Kylo Rena jest jedną z dużych zalet filmu. - Ostatni Jedi przepełniony Mocą - zachwyt recenzentów nad nowym Star Wars - wiadomość - 2017-12-13
Przemiana i rozwój Kylo Rena jest jedną z dużych zalet filmu.

Najwięcej pochwał dotyczy oryginalności obrazu – w przeciwieństwie do Przebudzenia Mocy, tym razem nie zdecydowano się na bezpieczny recykling wątków z któregoś z wcześniejszych filmów i przygotowano w pełni unikalną opowieść, z jednej strony pełną zaskoczeń i świeżości, z drugiej zaś pozostającą wierną tradycyjnym elementom Gwiezdnych wojen. Film zdaje się udanie łączyć humor z dramatyzmem, zapewniając widzom pełne napięcia i akcji widowisko. Choć produkcja nie jest pozbawiona drobnych wad, to są one przykryte mnogością zalet. W recenzji opublikowanej w serwisie The Guardian możemy przeczytać:

Ekscytujący i mający gigantyczne proporcje ósmy film sagi Gwiezdne wojny oferuje m.in. olbrzymie konfrontacje, przytłaczająco trudne decyzje, wyważone pokusy, spektakularne ofiary, wielkie starcia militarne i bardzo malutkie rozczarowania.

Zadowolony z seansu był również krytyk serwisu Punch Drunk Critics:

Ostatni Jedi to inspirujący film, przygoda, która naprawdę zabiera Cię do odległej galaktyki i pozostaje w Twoim sercu niczym najlepsze z opowieści.

Jedną z nielicznych negatywnych recenzji opublikował Slant Magazine. Recenzent narzekał głównie na to, że mimo wykorzystania kilku nietypowych wątków, koniec końców film wycofał się z potencjalnie najodważniejszych pomysłów, wracając do dobrze znanych motywów nadziei pokładanej w niewłaściwej osobie i heroicznego poświęcenia. Z części tekstów możemy także wyczytać, że Ostatni Jedi jest nieco za długi i próbowano opowiedzieć w nim zbyt wiele naraz. Ogólny obraz jest jednak bardzo pozytywny – w serwisie Rotten Tomatoes film ma aktualnie 93% pozytywnych recenzji (tyle samo, co Przebudzenie Mocy), zaś jego wynik w serwisie MetaCritic wynosi 85 punktów (o 4 więcej od Epizodu VII).

Oficjalna premiera filmu w Polsce nastąpi w czwartek, choć w wielu kinach już dzisiaj organizowane są pokazy przedpremierowe. Na łamach GRYOnline.pl recenzja Ostatniego Jedi zostanie opublikowana jutro.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.