Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 grudnia 2016, 12:40

autor: Góral

NPD za listopad - Pokemony zarządziły, niezły rezultat Titanfall 2

Firma NPD opublikowała wyniki raportu dotyczącego sprzedaży gier i konsol na terenie Stanów Zjednoczonych w listopadzie bieżącego roku. Najpopularniejszą grą było Call of Duty: Infinite Warfare, ale tylko dlatego, że Pokemon Sun i Moon traktowane są jako osobne produkcje. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą zostało PlayStation 4.

Poznaliśmy wyniki sprzedaży gier i sprzętu na terenie Stanów Zjednoczonych w listopadzie, udostępnione pod postacią raportu przez firmę analityczną NPD. Ogółem rynek wygenerował niecałe 2 miliardy dolarów (1,97 mld) przychodu, co oznacza 24% spadek w porównaniu do listopada 2015 roku, kiedy to amerykańscy gracze wydali na swoje hobby 2,6 miliarda dolarów. Należy jednak pamiętać, że dane nie są do końca kompletne, gdyż o ile dokładnie obrazują sprzedaż konsol, akcesoriów i pudełkowych wydań gier, tak w przypadku cyfrowej dystrybucji firma nie posiada wszystkich informacji. Nie każdy wydawca dzieli się bowiem z NPD takimi szczegółami i np. w raportach nie jest uwzględniany Blizzard Entertainment i jego Battle.net.

Call of Duty: Infinite Warfare trafiło na pierwsze miejsce listy, ale gdyby połączyć wyniki nowych Pokemonów, liderem byłaby gra ze stajni Nintendo. - NPD za listopad - Pokemony zarządziły, niezły rezultat Titanfall 2 - wiadomość - 2016-12-16
Call of Duty: Infinite Warfare trafiło na pierwsze miejsce listy, ale gdyby połączyć wyniki nowych Pokemonów, liderem byłaby gra ze stajni Nintendo.

Gry

W przypadku sprzedaży gier konsolowych odnotowano 18% spadek przychodów z 1,17 miliarda dolarów do 955,2 milionów dolarów. Z kolei jeżeli chodzi o gry PC-towe wynik jest jeszcze gorszy, gdyż z 38,1 milionów dolarów w listopadzie 2015 roku, zrobiło się 27,5 miliona dolarów, czyli aż 28% mniej. Po raz kolejny podkreślamy jednak rosnące znaczenie cyfrowej dystrybucji, która w notowaniach NPD nie jest jeszcze zbyt dokładna i np. w przypadku nowych Pokemonów brano pod uwagę tylko sprzedaż pudełkowych wydań.

Lista najlepiej sprzedających się gier nie jest zaskakująca, choć może dziwić daleka, ósma lokata Watch Dogs 2. Z kolei wydany w środku walki pomiędzy Call of Duty: Infinite Warfare (lider zestawienia), a Battlefieldem 1 (drugie miejsce) Titanfall 2 poradził sobie całkiem nieźle, lądując na piątej lokacie, czyli kilka pozycji wyżej niż w październiku. Niewykluczone więc, że pomimo bardzo silnej konkurencji, zbierający wysokie oceny w mediach i ciepłe opinie graczy tytuł studia Respawn Entertainment koniec końców wyjdzie ze starcia gigantów obronną ręką.

Warto jeszcze wspomnieć, że dzięki Pokemonom handheld Nintendo 3DS zdołał pobić rekord z grudnia 2014 roku, kiedy to gracze wydali najwięcej pieniędzy na oprogramowanie w historii tej konsoli. Dokładnych liczb nie podano, ale łączne przychody były wyższe o 1%. Ponadto wynik obu nowych gier, czyli Pokemon Sun i Pokemon Moon, jest najlepszy w historii cyklu i o 8% wyższy od poprzednich rekordzistów – Pokemon White i Pokemon Black. Gdyby połączyć obie wersje nowej odsłony, to zajęłaby ona pierwsze miejsce na listopadowej liście.

#

Gra

1.

Call of Duty: Infinite Warfare

2.

Battlefield 1

3.

Pokémon Sun (bez danych z cyfrowej dystrybucji)

4.

Pokémon Moon (bez danych z cyfrowej dystrybucji)

5.

Titanfall 2

6.

NBA 2K17

7.

Madden NFL 17

8.

Watch Dogs 2

9.

The Elder Scrolls V: Skyrim (bez danych z cyfrowej dystrybucji)

10.

FIFA 17

Sprzęt

W listopadzie zanotowano 35% spadek przychodów ze sprzedaży sprzętu w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej i zamiast 1,12 miliarda dolarów uzyskano 723,8 milionów dolarów. Największą popularnością cieszyła się konsola PlayStation 4, dla której jest to pierwsze zwycięstwo w USA od czerwca bieżącego roku. Microsoft jednak także poradził sobie doskonale, tak samo jak i Nintendo. W tym przypadku wiadomo, że 3DS wygenerował 59% więcej przechodów niż rok wcześniej, a NES Classic Edition rozszedł się w 196 tysiącach egzemplarzy.

W przypadku akcesoriów (w tym PlayStation VR) mowa o 6% spadku do 259,8 milionów dolarów przychodu. Liderem w tym segmencie jest Lego Dimensions z 38% udziałów. Z kolei o ile sprzedaż padów zmalała, tak Xbox Elite Wireless Controller zaliczył 46% wzrost zainteresowania, a najchętniej kupowanym kontrolerem był DualShock 4.