Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 kwietnia 2013, 20:30

autor: Michał "Ender" Kułakowski

Nowy Xbox – informacje o systemie osiągnięć i funkcjach społecznościowych

W sieci pojawiła się kolejna porcja nieoficjalnych informacji związanych z następcą Xboksa 360. Tym razem dotyczą one funkcji społecznościowych i nowego systemu osiągnięć w grach, a także wymogu połączenia konsoli z internetem, który został po raz kolejny potwierdzony przez anonimowe źródła.

Przynajmniej część tajemnic związanych z nowym Xboksem powinniśmy poznać już za miesiąc - Nowy Xbox – informacje o systemie osiągnięć i funkcjach społecznościowych - wiadomość - 2013-04-26
Przynajmniej część tajemnic związanych z nowym Xboksem powinniśmy poznać już za miesiąc

Serwis Polygon opublikował kolejną porcję plotek dotyczących nowego Xboksa, który jak niedawno się dowiedzieliśmy zostanie oficjalnie zaprezentowany światu 21 maja. Tym razem informacje, które jak zwykle pochodzić mają z pewnych źródeł, dotyczą wymogu stałego połączenia konsoli z internetem, jak również jej funkcji społecznościowych i sposobu w jaki Microsoft będzie chciał ulepszyć system osiągnięć w grach.

Informatorzy witryny ponownie potwierdzają, że nowy Xbox będzie rzeczywiście wymagał pewnej formy stałego połączenia z internetem. Wykorzystywane będzie ono do wsparcia funkcjonowania rozmaitych aplikacji, niezwiązanych bezpośrednio z grami, a także jako narzędzie zapobiegające piractwu i wszelkiego rodzaju nadużyciom czy oszustwom. Od decyzji deweloperów zależeć będzie jednak czy ich tytuły będą aktywowane w trakcie jednorazowego połączenia z siecią, dalej pozwalając już na zabawę off-line, czy też będą musiały otrzymywać stałe połączenie z serwerami producenta. Bez względu na to na jaką opcję się zdecydują, wydawcy otrzymają znacznie większą kontrolę nad grami niż dotychczas. Teoretycznie może ona więc pomóc im skuteczniej walczyć np. z rynkiem używanych tytułów.

Kolejne plotki dotyczą funkcji społecznościowych nowej konsoli. Microsoft, podobnie jak Sony, chce położyć na nie duży nacisk, ułatwiając graczom wymianę doświadczeń i różnego rodzaju materiałów związanych z ich hobby. Xbox Live ma upodobnić się do popularnych serwisów, takich jak Twitter czy Facebook. Zniknie więc maksymalny limit przyjaciół, ułatwiona zostanie komunikacja pomiędzy znajomymi, a także wprowadzona możliwość śledzenia wybranych profili graczy z całego świata. Jak w przypadku PlayStation 4, będziemy mogli nagrywać materiały wideo z naszej rozgrywki, a następnie dzielić się nimi za pośrednictwem sieci. Jak dokładnie ma się to odbywać pozostaje na razie tajemnicą, ale ponoć będziemy mogli wrzucać nasze klipy do serwisu YouTube oraz wykonywać ich prostą edycję. Koncern planuje, by w tytułach nowej generacji wbudować opcje pozwalające ich użytkownikom na włączenie automatycznego rejestrowania „magicznych momentów”, związanych np. ze zdobyciem jakiegoś specyficznego osiągnięcia czy dotarciem do konkretnego momentu w grze.

Achievementy wprowadzono wraz z premierą konsoli Xbox 360 w 2005 roku - Nowy Xbox – informacje o systemie osiągnięć i funkcjach społecznościowych - wiadomość - 2013-04-26
Achievementy wprowadzono wraz z premierą konsoli Xbox 360 w 2005 roku

Popularny system achivementów ma zostać rozbudowany o zupełnie nowe funkcje. Twórcy gier będą mogli swobodnie dodać nowe osiągnięcia bez konieczności wydawania zestawów DLC. Pozwolą one np. na bieżąco zachęcać graczy do wykonywania określonych zadań i przedłużą spędzony przez nich czas z danym tytułem. Nowy Xbox będzie oferować także możliwość zdobycia okazjonalnych osiągnięć, związanych ze specyficznymi eventami np. różnego rodzaju świętami. Kolejną grupę będą stanowić achivemenety, które zdobędziemy grając w kilka tytułów z jednej serii lub w takie, które są kompletnie ze sobą niezwiązane, ale stworzone zostały przez tego samego producenta. Wprowadzenie tego typu dodatkowych promocyjnych „nagród” będzie najpewniej obowiązkowe.

Na koniec, warto podkreślić po raz kolejny, że mamy tutaj do czynienia z plotkami, które mogą okazać się nieprawdziwe. Microsoft z pewnością nie będzie komentował żadnej z nich do czasu oficjalnej prezentacji konsoli.