Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 kwietnia 2016, 10:09

autor: Arantasar

Nowe plotki dotyczące Nintendo NX – konsola będzie mocniejsza niż PS4?

Na forum serwisu NeoGAF pojawił się szereg nowych niepotwierdzonych informacji dotyczących konsoli Nintendo NX. Według użytkownika o pseudonimie 10k urządzenie ma być zbliżone wydajnością do PlayStation 4K, korzystać z API Vulkan i obsługiwać wyposażony w wyświetlacz kontroler do strumieniowania rozgrywki. W przygotowaniu ma być też szereg gier – m.in. Luigi's Mansion 3.

Czy konsola Nintendo NX będzie mocniejsza od PS4? - Nowe plotki dotyczące Nintendo NX – konsola będzie mocniejsza niż PS4? - wiadomość - 2016-04-16
Czy konsola Nintendo NX będzie mocniejsza od PS4?

Użytkownik o pseudonimie 10k zamieścił na forum serwisu NeoGAF post zawierający szereg nowych informacji dotyczących konsoli Nintendo NX. Są to niepotwierdzone doniesienia, więc należy je traktować z dużą rezerwą – szczególnie w obliczu wcześniejszych plotek, które okazały się fałszywe.

Najbardziej pewną informacją mają być doniesienia o wyposażonym w ekran specjalnym kontrolerze, który posłuży do strumieniowania rozrywki. Nie wiadomo jednak, czy jest to urządzenie podstawowe, czy tylko opcjonalna przystawka. Sprzęt ma wykorzystywać ulepszoną technologię przesyłu WiiU, jednak sam nie zostanie wyposażony w żadne bardziej rozbudowane podzespoły. Jego główną funkcją pozostanie łączenie się z konsolą.

Z kolei najciekawsza informacja dotyczy podzespołów. Według najnowszych doniesień konsola Nintendo NX ma być mocniejsza niż PlayStation 4 i zbliżona wydajnością do jej ulepszonej wersji, PlayStation 4K. Pozwoli to na swobodną obsługę rozdzielczości 4K. Wszystko dzięki wykorzystaniu 14 nm procesorów GPU Polaris od AMD lub bardzo do nich podobnych. Według anonimowego źródła przytaczanego przez użytkownika 10k jedną z najważniejszych technologii wykorzystanych w procesorze grafiki ma być tzw. Primitive Discard Accelerator. Polega ona na tym, że elementy składowe obrazu, których i tak nie byłoby widać na ekranie, nie są przesyłane do jednostki odpowiedzialnej za geometrię. Innymi słowy, specjalny układ określa czy dany obiekt przy danych parametrach będzie widoczny dla użytkownika, a jeśli nie, to usuwa go na wczesnym etapie przetwarzania informacji. Podobne rozwiązania wykorzystuje silnik Frostbite czy system GeometryFX AMD, co pozwala na zwiększenie wydajności o około 20 procent.

Wcześniejsze doniesienia dotyczące konsoli Nintendo NX okazały się niewiarygodne. - Nowe plotki dotyczące Nintendo NX – konsola będzie mocniejsza niż PS4? - wiadomość - 2016-04-16
Wcześniejsze doniesienia dotyczące konsoli Nintendo NX okazały się niewiarygodne.

Nintendo NX ma także wykorzystywać API Vulkan przygotowywane przez Khronos Group na podstawie technologii Mantle AMD. Jest to o tyle prawdopodobne, że pod koniec września ubiegłego roku firma Nintendo dołączyła do podmiotów wspierających rozwój nowej technologii. Jednak – zgodnie z informacjami użytkownika 10k – zanim prace zostaną ukończone, deweloperzy zajmujący się przygotowywaniem konwersji gier na nową platformę korzystają z API GNMX z PlayStation 4.

Tytułów powstających z myślą o Nintendo NX ma być całe mnóstwo. Jednym z bardziej zaawansowanych projektów jest ponoć gra Luigi's Mansion 3, nad którą pracuje studio Next Level Games. Według źródła przywoływanego przez użytkownika 10k produkcję planowano pierwotnie z myślą o WiiU, jednak z uwagi na ograniczenia technologiczne i dobiegający kresu okres żywotności sprzętu, zdecydowano się na przeniesienie gry na Nintendo NX. Na nową konsolę ma podobno trafić także Final Fantasy XV, jednak nawet autor postu na forum serwisu NeoGAF podchodzi do tej informacji z dużą rezerwą. Japoński koncern ma również pracować nad zupełnie nową marką, która mogłaby uzyskać taką popularność jak Mario czy The Legend of Zelda.

Studio MercurySteam ma być obecnie w posiadaniu testowej wersji konsoli Nintendo NX. Jest to ponoć związane z konwersją na nowy sprzęt gry Raiders of the Broken Planet, nad którą pracuje firma. Japoński koncern jest jakoby niechętny przekazywaniu egzemplarzy deweloperskich innym podmiotom z uwagi na liczne przecieki dotyczące swoich planów – urządzenie ma trafić do zainteresowanych dopiero po oficjalnej prezentacji. Według użytkownika 10k istnieje też duże prawdopodobieństwo, że konsola Nintendo NX trafi na poszczególne rynki w różnych odstępach czasu. Ma to być związane z koniecznością wyprodukowania dostatecznej liczby procesorów.

Jeszcze raz warto podkreślić, że należy zachować dystans wobec tego typu doniesień. W końcu to tylko słowa, a słowa nic nie kosztują. Szczególnie że wszystko opiera się na anonimowych doniesieniach. Jak dotąd zdecydowana większość rzekomych przecieków została zdemaskowana jako oszustwa. Więcej informacji – tym razem ze strony samego Nintendo – powinniśmy spodziewać się podczas tegorocznych targów E3, które odbędą się w dniach 14-16 czerwca w Los Angeles.