Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 kwietnia 2015, 17:38

autor: Luc

Nowe informacje o GTA V na PC – swobodne modowanie, mnóstwo opcji konfiguracji i kilka innych niespodzianek

Po kilku opóźnieniach GTA V nareszcie zmierza na PC. Mieliśmy okazję ograć produkcję tydzień temu i dowiedzieć się od twórców kilku interesujących szczegółów. Modowanie to tylko początek listy dobrych wieści!

Trevor, Franklin i Michael zmierzają pewnym krokiem na PC. - Nowe informacje o GTA V na PC – swobodne modowanie, mnóstwo opcji konfiguracji i kilka innych niespodzianek - wiadomość - 2015-04-08
Trevor, Franklin i Michael zmierzają pewnym krokiem na PC.

Do pecetowej premiery GTA V można już śmiało odliczać pojedyncze dni, a od wczoraj, wszyscy, który kupili grę, mogą ją wstępnie pobierać. Zaplanowane na 14 kwietnia wydanie jednej z najbardziej wyczekiwanych pozycji 2015 roku rozgrzewa fanów marki do czerwoności, a ostatnie dwa trailery dodatkowo pobudziły wyobraźnię graczy. Tydzień temu mieliśmy okazję przekonać się o tym, jak faktycznie GTA V prezentuje się w wersji na PC i chwilę porozmawiać z twórcami o technicznych aspektach przeniesienia gry na nową infrastrukturę. Nasze wrażenia z kilkugodzinnej sesji możecie przeczytać w osobnym artykule.

Z informacji, które z pewnością ucieszą wszystkich zainteresowanych warto wymienić przede wszystkim to, jak Rockstar podchodzi do kwestii modowania ich najnowszej produkcji. Podczas rozmowy deweloperzy przyznali, że tytuł został stworzony w taki sposób, aby społeczność moderska nie miała z nim większych problemów, choć o oficjalnym narzędziu nie ma w tym przypadku mowy. Oczywiście wszelkie zmiany, które miałyby wpłynąć na sieciowy moduł GTA V będą przez twórców regularnie blokowane. Pecetowi gracze otrzymają także w momencie premiery dostęp do tzw. Trybu Reżysera oraz Rockstar Editor, które pozwalają tworzyć efektowne filmy na podstawie zapisanej rozgrywki.

Miasto prezentuje się w pecetowym GTA V spektakularnie. - Nowe informacje o GTA V na PC – swobodne modowanie, mnóstwo opcji konfiguracji i kilka innych niespodzianek - wiadomość - 2015-04-08
Miasto prezentuje się w pecetowym GTA V spektakularnie.

Równie istotne są wieści dotyczące optymalizacji. Zaprezentowane w styczniu 2015 roku minimalne wymagania sprzętowe zdają się być w zupełności wystarczające, aby móc cieszyć się płynną rozgrywką na przyzwoitym, wizualnym poziomie. Gra nie prezentuje się wówczas zbyt spektakularnie, ale słabsze komputery nie powinny mieć większych problemów z jej odpaleniem. Oficjalna, najniższa konfiguracja potrzebna do uruchomienia GTA V na PC prezentuje się następująco:

  • System operacyjny: Windows Vista, Windows 7 SP1, Windows 8 lub Windows 8.1 (wszystkie 64-bitowe)
  • Procesor: Intel Core 2 Quad Q6600 2.4 GHz (cztery rdzenie) lub AMD Phenom 9850 2.5 GHz (cztery rdzenie)
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Karta grafiki: GeForce 9800 GT (1 GB pamięci) lub Radeon HD 4870 (1 GB pamięci)
Pojawiły się także pierwsze zrzuty ekranu z komputerów, na których uruchamiano GTA V. - Nowe informacje o GTA V na PC – swobodne modowanie, mnóstwo opcji konfiguracji i kilka innych niespodzianek - wiadomość - 2015-04-08
Pojawiły się także pierwsze zrzuty ekranu z komputerów, na których uruchamiano GTA V.

Aby móc z kolei cieszyć się najwyższą możliwą jakością grafiki potrzeba niezwykle mocnego sprzętu (szczegóły we wspomnianym tekście o wrażeniach z kilkugodzinnej sesji), ale wynika to z faktu, iż gra obsługuje na PC jakość niedostępną wcześniej na konsolach. W ustawieniach GTA V znajdziemy jednak kilkadziesiąt opcji modyfikowania graficznych parametrów, które powinny pozwolić na dopasowanie obrazu do posiadanych przez graczy specyfikacji. Granie w rozdzielczości 1080p oraz na ustawieniach ultra wymaga mocniejszych podzespołów niż te, które wymieniono w zalecanych ustawieniach, jednak gra zdaje się płynnie funkcjonować na wysokich detalach przy rekomendowanym przez Rockstar sprzęcie. Wraz ze zbliżającą się premierą możemy spodziewać się publikowania kolejnych faktów dotyczących GTA V w wersji na PC. Będziemy Was o nich na bieżąco informować.