Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 czerwca 2010, 08:59

Natal przeobraża się w Kinect - prezentacja pierwszych gier

Po ponad roku od oficjalnej zapowiedzi Project Natal, firma Microsoft ujawniła przed światem oficjalną nazwę nowego kontrolera do konsoli Xbox 360. Doszło do tego w trakcie specjalnego, 45-minutowego występu francusko-kanadyjskiej grupy cyrkowej Cirque de Soleil. Na pokazie obecny był Lordareon, który zebrał dla Was wszystkie najistotniejsze wieści.

Po ponad roku od oficjalnej zapowiedzi Project Natal, firma Microsoft ujawniła przed światem oficjalną nazwę nowego kontrolera do konsoli Xbox 360. Doszło do tego w trakcie specjalnego, 45-minutowego występu francusko-kanadyjskiej grupy cyrkowej Cirque de Soleil. Na pokazie obecny był Lordareon, który zebrał dla Was wszystkie najistotniejsze wieści.

Natal przeobraża się w Kinect - prezentacja pierwszych gier - ilustracja #1

Przedstawienie, opowiadające o zmaganiach ludzkości dążącej do celu mimo napotykanych trudności oraz przeszkód, nie okazało się źródłem zbyt wielu informacji na temat kontrolera. Tak naprawdę pozą oficjalną nazwą – wybór padł tu na Kinect – w prezentacji skupiono się tylko i wyłącznie na przedstawieniu gier, które zrobią użytek z nowego kontrolera. Informacje, w tym cena, szczegóły techniczne oraz być może dokładna data premiery, ujrzą światło dzienne dopiero dzisiaj, w trakcie głównej konferencji koncernu Microsoft (początek o godzinie 19:00 polskiego czasu).

Jeśli chodzi o gry, to w trakcie pokazu zgromadzeni widzowie uzyskali szansę zapoznania się z kilkoma tytułami. Kinectimals okazało się swoistą wariacją na temat Nintendogs (znanego z Nintendo DS). O ile jednak w produkcji Nintendo gracz sprawuje opiekę na psami, o tyle w produkcji robiącej użytek z Kinecta są to kotowate (kilkanaście rodzajów, w tym lew, tygrys oraz gepard). Rozgrywka przybrała tu mocno rozbudowaną formę słynnego tamagotchi – zadaniem gracza jest zabawianie wirtualnego zwierzaka, trenowanie go, a także wspomniana opieka. Większość zadań realizowana jest w formie prostych mini-gier.

Z kolei w Joy Ride, znanej już od pewnego czasu, mocno zręcznościowej grze wyścigowej (podobnej m.in. do ModNation Racers na PS3), gracz przejmie kontrolę nad pojazdem udając, że trzyma w swych dłoniach kierownicę. Na podobnej zasadzie będzie funkcjonować przycisk dopalacza (sięgnięcie za siebie), a także wykonywanie różnych akrobacji oraz podskoków. Do sprzedaży w okolicach premiery Kinecta, czyli najprawdopodobniej w październiku bieżącego roku, wprowadzony zostanie również zestaw gier sportowych Kinect Sports. Wśród dostępnych dyscyplin znajdzie się boks, kręgle, siatkówka plażowa, lekkoatletyka, piłka nożna oraz tenis stołowy, choć niewykluczone, że dojdą jeszcze inne. Inspiracja bestsellerowym Wii Sports widoczna jest tu niemal na każdym kroku.

Na podobnej zasadzie funkcjonować będzie inna kompilacja, mianowicie Kinect Adventures. W jej ramach gracz uzyska możliwość wzięcia udziału w różnego rodzaju mini-grach – m.in. spływie pontonowym rwącą rzeką, a także biegu przełajowym. Rozgrywkę będziemy mogli tu toczyć także w trybie wieloosobowym (podobnie zresztą jak w Kinect Sports) – w niektórych zabawach jednoczesny udział wezmą nawet cztery osoby. Pokaz objął również propozycję, w której pod czujnym okiem instruktora gracz wykonuje pozycji z yogi (wariacja na temat Wii Fit) oraz taneczne Dance Central, za którego produkcję odpowiedzialna jest firma MTV Games. W skład gry wejdzie m.in. tryb dla wielu graczy, w którym głównym zadaniem będzie wykonywanie układów grupowych. Dla fanów You Can Dance zapewne prawdziwa perełka. Swoją grę opracuje również Disney.

Największe emocje wzbudził jednak pokaz nowej gry z serii Star Wars. I nic dziwnego – wykorzystanie możliwości Kinecta w walkach na miecze świetlne, czy w ramach etapów, w których głównym celem jest korzystanie z Mocy (np. odpychania przeciwników), narzuca się na myśl w przypadku nowego kontrolera Microsoftu niemal automatycznie (podobnie zresztą, jak w przypadku Wii, jednakże w przypadku platformy Nintendo pomysłu nie udało się zrealizować w 100%). Mamy nadzieję, że w kolejnych grach doczekamy się szerszego scharakteryzowania tego tytułu. Warto odnotować fakt, że grę produkuje studio LucasArts.

Przyszli nabywcy Kinecta będą również mogli skorzystać z aplikacji umożliwiającej prowadzenie video konferencji, w trakcie których możliwe ma być wspólne przeglądanie zdjęć, a także zapraszanie do rozmowy przyjaciół z Xbox Live.

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Były redaktor niezapomnianego [email protected], gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, recenzent magazynu GB More. Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W Gry-Online.pl od 2004 roku – zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do newsroomu i tam pozostać już na wieki (z uśmiechem na twarzy). Obecnie szef działu wiadomości, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki i pracy na najwyższych obrotach. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej