Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 lipca 2018, 10:20

Najwięksi polscy producenci gier; CD Projekt to 70% rynku

Z raportu przygotowanego przez Forbes Polska wynika, że rodzimy rynek producentów gier wart jest ponad 26 miliardów złotych.

W raporcie znalazło się zestawienie 25 firm notowanych na rynku kapitałowym albo publikujących aktualne sprawozdania finansowe. Na czele rankingu, co nie powinno nikogo dziwić, uplasował się CD Projekt, którego wartość oszacowano na prawie 19 miliardów złotych. To kolosalna kwota, biorąc pod uwagę fakt, że po zsumowaniu wszystkich uwzględnionych spółek, polski rynek producentów gier wart jest 26,2 miliarda złotych.

Raport uwzględnia 25 producentów gier notowanych na rynku kapitałowym albo publikujących aktualne sprawozdania finansowe. - Najwięksi polscy producenci gier według raportu Forbesa - wiadomość - 2018-07-31
Raport uwzględnia 25 producentów gier notowanych na rynku kapitałowym albo publikujących aktualne sprawozdania finansowe.

CD Projekt wybił się na szczyt zestawienia przede wszystkim dzięki bardzo ciepło przyjętej przez graczy i recenzentów serii gier o Wiedźminie. Cała branża wstrzymuje oddech przed premierą kolejnego tytułu firmy prowadzonej przez Adama Kicińskiego i Marcina IwińskiegoCyberpunk 2077. Nadchodząca gra CD Projektu była jedną z najchętniej oglądanych na tegorocznych targach E3 w Los Angeles.

Na drugim miejscu największych producentów gier w Polsce znalazł się Techland, wart według twórców raportu ponad 3,5 miliarda złotych. Firma pod wodzą Pawła Marchewki przygotowała rewelacyjne Dying Light i pracuje obecnie nad jego kontynuacją. Na trzecim miejscu znajduje się warte nieco ponad miliard złotych 11 bit studios, odpowiedzialne między innymi za This War of Mine oraz Frostpunk.

Na podium znajdują się CD Projekt, Techland oraz 11 bit studios. - Najwięksi polscy producenci gier według raportu Forbesa - wiadomość - 2018-07-31
Na podium znajdują się CD Projekt, Techland oraz 11 bit studios.

Zdaniem redaktorów Forbesa, zamiast ograniczać się i walczyć wyłącznie o rodzimego klienta, polscy producenci gier bardzo skorzystali na szybkim wejściu na rynek globalny. Raport poświęca wiele uwagi modelom biznesowym przyjętym przez poszczególnych deweloperów oraz sposobom ułatwiającym twórcom znad Wisły odnaleźć się za granicami kraju.

Twórcy raportu zauważają rosnący w siłę segment gier mobilnych, który rozwija się najszybciej z całej branży. W pierwszej dziesiątce zestawienia znajdują się trzy firmy tworzące gry „na komórki”: Ten Square Games, Cherrypick Games i Vivid Games. Oznacza to, że również na tym polu Polacy próbują nawiązać walkę z zagranicznymi studiami.

Rodzimi twórcy rosną w siłę i produkują coraz więcej ciekawych tytułów. - Najwięksi polscy producenci gier według raportu Forbesa - wiadomość - 2018-07-31
Rodzimi twórcy rosną w siłę i produkują coraz więcej ciekawych tytułów.