Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 lutego 2013, 06:59

Najlepsze modyfikacje (18/02/2013) - m.in. Aliens: Killing Floor, Portal 2 Memories i mody do Far Cry 3

W najnowszym przeglądzie modów omawiamy takie projekty jak Aliens: Killing Floor, modyfikacje wzbogacające Far Cry 3, Portal 2 Memories, Legacy Era: Second Imperial Civil War, tryb DirectX10 do Aliens: Colonial Marines i fanowskie łatki do Vampire: The Masquerade – Bloodlines.

Witam w kolejnej odsłonie naszego odmienionego cyklu omawiającego najciekawsze mody i wieści z nimi związane. Przypomnijmy, że zmieniliśmy nieco jego formułę. Kolejne odsłony są mniej obszerne, ale za to pojawiają znacznie częściej.

Premiery

Aliens: Killing Floor

Zniesmaczyła Was niska jakość Aliens: Colonial Marines? Jeśli tak, to dobrą odtrutką na to rozczarowanie może okazać się mod Aliens: Killing Floor, który właśnie doczekał się pierwszej grywalnej wersji. Zgodnie z nazwą jest to totalna konwersja przenosząca kooperacyjnego FPS-a Killing Floor do uniwersum filmowej serii Obcy. Modyfikacja oferuje nowe uzbrojenie, lokacje oraz oczywiście przeciwników, wśród których znajdziemy większość znanych z ekranu odmian ksenomorfów. Mechanika Killing Floor doskonale pasuje do tej marki i mam nadzieję, że twórcy będą dalej rozwijać ten projekt. Jego ręczna instalacja jest dosyć męcząca, dlatego polecamy zamiast tego skorzystanie z wersji na Warsztacie Steam.

 1. Aliens: Killing Floor – strona oficjalna
 2. Aliens: KIlling Floor na Warsztacie Steam

Popraw wygląd Aliens: Colonial Marines

Natomiast jeśli już nabyliście Aliens: Colonial Marines to warto, abyście chociaż ulepszyli grafikę tej produkcji. W takim wypadku z pomocą przyjdzie Wam zestaw modów, które wprowadzają obsługę bibliotek DirectX 10, dodają lepsze oświetlenie, poprawiają wygładzanie krawędzi i optymalizują silnik.

 1. AliensDX10 Better Grafik and Light – pobierz moda

Legacy Era: Second Imperial Civil War

Najlepsze modyfikacje (18/02/2013) - m.in. Aliens: Killing Floor, Portal 2 Memories i mody do Far Cry 3 - ilustracja #1

Po ponad trzech latach prac ukazała się wreszcie wersja 1.0 Legacy Era: Second Imperial Civil War. Jest to potężny mod do RTS-a Star Wars: Empire at War, który koncentruje się na odtworzeniu okresu w świecie Gwiezdnych Wojen znanego jako Druga imperialna wojna domowa. Był to konflikt pomiędzy siłami wygnanego Imperatora Roana Fela, a armiami Nowego Zakonu Sithów pod dowództwem Dartha Krayta. Modyfikacja wprowadza dwie nowe frakcje oraz kilkadziesiąt dodatkowych jednostek. Projekt nadaje się zarówno do trybu multiplayer, jak i samotnych starć przeciwko komputerowi. Tę drugą opcję uatrakcyjnia sztuczna inteligencja, która jest znacznie bardziej agresywna, niż to co oferowała podstawowa wersja gry. Zainteresowani znalezieniem chętnych do sieciowych starć powinni odwiedzić oficjalne forum.

 1. Legacy Era: Second Imperial Civil War – pobierz moda

Mody do Far Cry 3

Najlepsze modyfikacje (18/02/2013) - m.in. Aliens: Killing Floor, Portal 2 Memories i mody do Far Cry 3 - ilustracja #2

Dynamicznie rozwija się społeczność moderska zorganizowana wokół gry Far Cry 3. Z najnowszych projektów warto polecić szczególnie dwa:

 1. Ziggys Mod - to modyfikacja, której celem jest zwiększenie realizmu rozgrywki i uczynienie jej trudniejszą. Znacząco ograniczono ułatwienia oferowane przez interfejs. Usunięto mini mapę, zastępując ją kompasem. Skasowano również ikonki informujące o tym, że wróg nas zobaczył, jak również opcję widzenia nieprzyjaciół przez ściany. Dodano cztery nowe bronie i zmodyfikowano działanie pozostałych. Przerobiono też całe zbalansowanie rozgrywki, w tym gromadzenie doświadczenia, system rzemiosła i sposób działania sklepów.
 2. Swartz mod Compilation - to zestaw modyfikacji, które łącznie mają zapewnić brakujący w grze tryb "New Game+". Innymi słowy, projekt powstał z myślą o graczach pragnących przejść kampanię drugi raz i jednocześnie zapewnić sobie nowe wrażenia. Mod już na starcie odblokowuje wszystkie umiejętności, przepisy na tworzenie przedmiotów oraz cały arsenał, ale teraz trzeba za każdą broń płacić, nawet po aktywacji wież. Po wyczyszczeniu bazy wrogów możemy zdecydować czy ją przejąć, czy też pozwolić nieprzyjaciołom ponownie ją zapełnić własnymi jednostkami. Zwiększono też objętość plecaka i portfela oraz prędkość sprintu. Poprawiono również skuteczność i realizm uzbrojenia. Wszystkie te ułatwienia zbalansowano wyższym poziomem trudności.

Lepsze tekstury do Crysis 2

Ukazała się również finalna wersja MaLDoHD, czyli potężnego moda ulepszającego grafikę w grze Crysis 2. Projekt głównie podmienia tekstury na ostrzejsze wersje (nawet w porównaniu z najnowszymi oficjalnymi aktualizacjami), ale też poprawia sporo błędów wizualnych pozostawionych przez studio Crytek. Efekt jest świetny, choć gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, że do pełnego rozwinięcia skrzydeł wymaga peceta ze sporą ilością pamięci.

 1. MaLDoHD – pobierz moda

Mody do Mount & Blade: Warband

Najlepsze modyfikacje (18/02/2013) - m.in. Aliens: Killing Floor, Portal 2 Memories i mody do Far Cry 3 - ilustracja #3

Społeczność zgromadzona wokół Mount & Blade: Warband nie zwalnia tempa. Wśród najnowszych modów godna polecenia są zwłaszcza:

 1. Suvarnabhumi Mahayuth - to mod, który pozwala bawić się na terenie południowo-wschodniej Azji w XVI wieku. Autorzy trzymali się wiernie realiów historycznych. Otrzymujemy nową map zamieszkaną przez 12 frakcji oraz wiele słynnych postaci, które autentycznie żyły wtedy na tych terenach. Duży nacisk położono też na wykorzystanie broni palnej oraz elementy dyplomacji. Ponadto twórcy podmienili masę elementów graficznych, tak aby odpowiednio odtworzyć krajobrazy, architekturę i ubrania tamtych czasów.
 2. Ottoman Scenario - to skromniejszy rozmiarami projekt, który wprowadza do gry Imperium osmańskie, wraz ze wszystkimi elementami kulturowymi, wojskowymi i społecznymi tej nacji. Zmieniono mapę, dodano nowe miasta i zamki oraz powiększono rozmiary pól bitewnych. Miasta wzbogacono o świątynie muzułmańskie oraz podmieniono wiele tekstur, modeli i dźwięków.

Dodatkowa frakcja do Warhammer 40,000: Dawn of War - Soulstorm

Doskonałym pretekstem do ponownego zainstalowania Warhammer 40,000: Dawn of WarSoulstorm jest rosyjski mod White Scars, który wreszcie doczekał się angielskiej wersji. Projekt wprowadza do gry tytułową frakcję będącą jednym z najbardziej fanatycznych zakonów Kosmicznych Marines. Armia ta kładzie nacisk przede wszystkim ma mobilność, a w przeprowadzaniu błyskawicznych ataków korzysta głównie z motocykli bojowych. Mod dodaje nowe jednostki, bohaterów i mapy. Do tego dochodzi ulepszona sztuczna inteligencja przeciwników.

 1. White Scars – pobierz moda

Fanowska łatka do Vampire: The Masquerade – Bloodline

Najlepsze modyfikacje (18/02/2013) - m.in. Aliens: Killing Floor, Portal 2 Memories i mody do Far Cry 3 - ilustracja #4

Vampire: The Masquerade – Bloodlines miało potencjał, by stać się grą wybitną. Problem w tym, że produkcja została wydana zbyt wcześnie i roiło się w niej od błędów. Studio Troika nigdy nie zdążyło naprawić tych niedociągnięć, więc zadanie to wzięli na swoje barki sami gracze. Tak powstał projekt VTMB Unofficial Patch, czyli fanowska aktualizacja, która właśnie doczekała się nowej wersji opatrzonej numerkiem 8.5. Łatka stara się nie ingerować w wizję autorów i zamiast tego zajmuje się jedynie usunięciem problemów oraz lepszym dopracowaniem gry. W rezultacie po jej zainstalowaniu Vampire: The Masquerade – Bloodlines staje się tym, czym miało być według planów Troiki – wspaniały cRPG-iem, w którego powinien zagrać każdy fan gatunku. Dla żądnych nowości autorzy przygotowali opcję „Patch Plus”, która poza naprawieniem błędów technicznych ulepsza również niektóre mechanizmy rozgrywki i przywraca sporo zawartości, którą Troika wycięła, aby zdążyć z premierą.

 1. Pobierz fanowską łatkę Vampire: The Masquerade – Bloodlines

Portal 2 Memories

Memories to modyfikacja do gry Portal 2, która wprowadza nową mini-kampanię, oferującą spory zestaw pomieszczeń testowych zapełnionych pomysłowymi zagadkami. Naszym celem jest zgromadzenie rdzeni z odrębnych sekcji laboratorium, a następnie dostarczenie ich do centralnego pomieszczenia, co pozwala odblokować dostęp do kolejnego rozdziału. Projekt pierwotnie ukazał się jako mod do pierwszego Portala, a teraz autor przeniósł go na silnik drugiej części i jednocześnie znacząco rozbudował jego zawartość.

 1. Memories – pobierz moda

Sea Gate do Sonic Generations

Najlepsze modyfikacje (18/02/2013) - m.in. Aliens: Killing Floor, Portal 2 Memories i mody do Far Cry 3 - ilustracja #5

Jednym z najbardziej ambitnych modów do Sonic Generations, jaki znajduje się obecnie w produkcji, jest The Heroes Project, którego celem jest odtworzenie wszystkich poziomów z Sonic Heroes. Do premiery pełnej wersji pozostał jeszcze szmat czasu, ale niedawno udostępniono pierwszą próbkę modyfikacji w postaci rekonstrukcji poziomu Sea Gate.

 1. Sea Gate – pobierz moda

Wieści ze świata modów

Black Mesa: Insecurity

Najlepsze modyfikacje (18/02/2013) - m.in. Aliens: Killing Floor, Portal 2 Memories i mody do Far Cry 3 - ilustracja #6

Black Mesa okazało się nie tylko świetnym modem, ale również dało innym zespołom bazę pod kolejne projekty. Najnowszym zapowiedzianym jest Black Mesa: Insecurity. Celem jego autorów jest odtworzenie w nowoczesnej oprawie graficznej dodatku Blue Shift, wydanego do pierwszej części Half-Life. Nie znamy jeszcze planowanej daty premiery. Mamy tylko nadzieję, że nie przyjdzie nam na nią czekać tak długo, jak w przypadku Black Mesa.

 1. Black Mesa: Insecurity - strona oficjalna projektu

Lepsze narzędzia do Left 4 Dead 2

Studio Valve wypuściło tzw. Extended Mutation System, czyli nowy i znacznie ulepszony system skryptów do Left 4 Dead 2. Umożliwia on nieporównywalnie większą swobodę przy tworzeniu modyfikacji. Już teraz mody do tej gry często robią niesamowite wrażenie, więc aż miło pomyśleć co z nowymi narzędziami będzie w stanie osiągnąć społeczność fanowska.

Postępy w pracach nad Enderal

W szybkim tempie postępują prace nad olbrzymim modem Enderal do The Ender Scrolls V: Skyrim. Poziomy zostały już w dużej części ukończone i autorzy zabrali się teraz za zapełnianie ich zadaniami. Najnowsza aktualizacja pokazuje system scenek przerywnikowych. Enderal to kontynuacja Nehrim: At Fate's Edge, czyli jednego z najlepszych modów do The Elder Scrolls IV: Oblivion. Akcja toczy się w świecie stworzonym przez autorów, a kampania ma starczyć na co najmniej kilkadziesiąt godzin zabawy.

 1. Enderal – strona oficjalna projektu

Stare, ale jare

VTMB: Camarilla Edition

Najlepsze modyfikacje (18/02/2013) - m.in. Aliens: Killing Floor, Portal 2 Memories i mody do Far Cry 3 - ilustracja #7

W dzisiejszym przeglądzie pisałem już o fanowskiej aktualizacji Vampire: The Masquerade – Bloodlines. To świetny projekt, który usuwa błędy pozostawione przez studio Troika, ale nie wprowadza tak naprawdę za wiele nowego. Dla osób, które przechodzą grę np. po raz piąty świeżość przygodzie może przywrócić mod VTMB: Camarilla Edition, który drastycznie zmienia mechanikę rozgrywki. Zespół pod wodzą Zer0morpha m.in. kompletnie przebudował system dyscyplin, czyli wampirzych mocy, wprowadzając szereg nowych oraz modyfikując już istniejące. Zmieniono zbalansowanie uzbrojenia i wiele opcji dialogowych, poprawiono interfejs i dodano sporo nowych elementów graficznych. Wyraźnie wzmocniono też głód krwi, wymuszając częste polowanie na ludzi, co czyni utratę człowieczeństwa znacznie łatwiejszą. Wszystko to przybliża zabawę do stylu rozgrywki z papierowej wersji gry fabularnej Wampir: Maskarada. Ponadto Camarilla Edition zawiera większość ulepszeń z fanowskiej aktualizacji Bloodlines.

 1. VTMB: Camarilla Edition – pobierz moda

Dungeon Escape

Dungeon Escape to nieliniowa przygodowa gra akcji stworzona na silniku Unreal 3.0. Jej akcja toczy się w rozległych lochach, a naszym zadaniem jest ucieczka z tego miejsca. Po drodze czeka masa pułapek, zagadek oraz ukrytych sekretów. Architektura podziemi ulega zmianie z każdą rozgrywką, więc całość można przechodzić wiele razy, zwłaszcza że gra przyznaje oceny punktowe za tempo ucieczki i ilość zebranych skarbów. Do tego autor oparł całość na zestawie UDK, dzięki czemu Dungeon Escape nie potrzebuje do działania żadnej innej gry.

 1. Dungeon Escape – pobierz moda