Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 1 kwietnia 2016, 11:21

autor: Adrian Werner

Najlepsze darmowe gry mobilne bez mikropłatności (#9 – gry prawdziwie darmowe)

W kolejnym odcinku naszego cyklu omawiającego najlepsze mobilne gry pozbawione mikropłatności przyglądamy się produkcjom prawdziwie darmowym, czyli albo stuprocentowo niekomercyjnym, albo opierającym się wyłącznie na reklamach.

Do tej pory w naszych przeglądach najlepszych mobilnych gier bez mikropłatności omawialiśmy same produkcje premium, a więc tytuły, w których płacimy tylko raz, a potem możemy bawić się bez żadnych ograniczeń czy nawet opcjonalnych wirtualnych sklepików. Tym razem postanowiliśmy spróbować czegoś innego i na temat najnowszego odcinka wybraliśmy gry, które są prawdziwie darmowe, czyli ani nie trzeba za nie płacić, ani nie mają żadnych mikropłatności.

Wbrew pozorom, tych projektów jest całkiem sporo, dlatego do tego tematu na pewno powrócimy jeszcze w przyszłości. Jeśli macie jakiś swoich faworytów tego typu (albo stuprocentowo niekomercyjnych, albo opierających się wyłącznie na reklamach) to podzielcie się nimi w komentarzach. Pomoże nam to przy wyborze kandydatów do kolejnych odcinków.

Trainyard Express

Zaczynamy od gry logicznej Trainyard Express, w której wcielamy się w menadżera firmy zajmującej się transportem kolejowym. Naszym zadaniem jest dostarczanie pociągów do właściwych stacji. Aby to osiągnąć gracz wpierw palcem rysuje tory dla wszystkich pociągów potem naciska przycisk PLAY i biernie patrzy jak jego rozkazy są jednocześnie realizowane.

Początkowo wyzwania są bardzo proste, ale szybko zaczyna być ciasno. W błyskawicznym tempie musimy zacząć zapełniać ekran gęstą pajęczyną torów, a sprawne doprowadzenie pociągów do celu staje się prawdziwym wyzwaniem. Na przejście czeka sześćdziesiąt misji, a każdą z nich da się przejść na wiele sposobów.

Open Panzer

Z kolei Open Panzer to konwersja open-source’owej wersji kultowego Panzer General II. Otrzymujemy więc niezwykle rozbudowaną strategię osadzoną w realiach II wojny światowej, w której działania prowadzimy w dużej skali, czyli zamiast kierować pojedynczymi żołnierzami wydajemy rozkazy całym oddziałom, a miasta zajmują co najwyżej kilka heksów.

Mechanizmy rozgrywki nie są do końca realistyczne, ale za to starcia są szybkie i niezwykle miodne, a sztuczna inteligencja potrafi solidnie dać w kość. Ponadto gra imponuje zawartością. Do wyboru jest potężny zestaw kampanii, w trakcie których możemy bawić się czterema tysiącami jednostek. Całość starcza na ponad sto godzin zabawy i jest to rozgrywka na najwyższym poziomie.

Traal

Ostatnią produkcją, którą chcemy Wam polecić jest Traal. To przygodowa gra akcji, w której musimy powoli przedzierać się przez pełne potworów i pułapek lochy. Większość wyzwań wymaga zarówno sprytu, jak i sporej zręczności. System sterowania jest prosty, ale został celowo opracowany tak, aby precyzyjna kontrola nie była łatwa. Zmusza nas to do myślenia, gdyż konieczne jest wykorzystywanie elementów otoczenia.

Wszystko to ukazane jest w prostej oprawie graficznej stylizowanej na produkcje 8-bitowe. Mimo prostych środków przekazu autorom udało się wykreować przekonujący ponury klimat, w czym wydatnie pomaga wyśmienita oprawa dźwiękowa.

Poprzednie odsłony cyklu: