Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 19 października 2002, 15:50

autor: Soulcatcher

Modernizacja Forum Dyskusyjnego

Wprowadziliśmy dzisiaj kolejną porcję ulepszeń w systemie obsługującym Forum Dyskusyjne GRY-OnLine. Podstawowym zamierzeniem zmian było poprawienie wydajności (szybkości) generowania stron forum przez nasz serwer. Nie poprawi to co prawda sytuacji ludzi którzy mają wolniejsze łącza internetowe, lecz ci którzy mają szybki dostęp do naszych serwerów powinni odczuć znaczącą poprawę zarówno w jakości działania Forum Dyskusyjnego jak i pozostałych stron internetowych wortalu.

Wprowadziliśmy dzisiaj kolejną porcję ulepszeń w systemie obsługującym Forum Dyskusyjne GRY-OnLine. Podstawowym zamierzeniem zmian było poprawienie wydajności (szybkości) generowania stron forum przez nasz serwer. Nie poprawi to co prawda sytuacji ludzi którzy mają wolniejsze łącza internetowe, lecz ci którzy mają szybki dostęp do naszych serwerów powinni odczuć znaczącą poprawę zarówno w jakości działania Forum Dyskusyjnego jak i pozostałych stron internetowych wortalu.

Oto lista zmian :

A . Stworzyliśmy bufor (cache) przechowujący po stronie naszego serwera wszystkie wątki i posty zmodyfikowane w ciągu ostatnich 10 dni, tak aby podawać je szybciej i wydajniej z mniejszym obciążeniem serwerów bazodanowych. Zdecydowanie poprawia to prędkość działania forum jak i reszty serwisu. Oczywiście nie poprawi to wam to problemów z połączeniem internetowym, ale jak Internet działa wam dobrze nasz serwis powinien chodzić lepiej niż poprzednio.

B . Zaimplementowaliśmy możliwość „podwieszania” wątków na forum. Podwieszanie polega na tym że każdy z czytelników dla własnych potrzeb może zaznaczyć wybrany przez siebie wątek i „przykleić” (lub odkleić) go na szczyt swojej listy wątków. Czyli takie dodawanie do ulubionych. Również admin może zaznaczyć wybrany wątek i podwiesić go dla wszystkich czytelników.

Możecie sobie powiesić wątki klikając na liście wątków na kółeczka umieszczone po prawej stronie wątku.

Kolory kółeczek :

Czerwone to wątek podwieszony przez was (jak klikniecie to się odwiesi)

Pomarańczowe to wątek podwieszony przez Admina dla wszystkich

Szary to wątek który możecie sobie podwiesić sami.

C. Dodano „Logowanie” i Wyloguj” na stronie forum jako osobne przyciski – gdyż takie było wasze życzenie.

D. Zmodyfikowano wygląd graficzny listy wątków.

I tu trzeba sprawę wyjaśnić. Przypominam iż nasze forum można oglądać zarówno z wybraną „skórką” (schematem kolorystycznym) jak i w starszej formie graficznej (sprzed wprowadzenia skórek). W obydwu wariantach jest inny kod html – szczególnie na liście wątków. Staramy się nie modyfikować (w miarę możliwości) starszego wyglądu forum, no bo przecież jest starsze i ludzie są do niego przyzwyczajeni. Pierwszym efektem tej sytuacji może być to że strona wątków ze skórkami może ładować się trochę szybciej niż bez skórek.

Drugi problem pojawia się w samym układzie strony.

Ksywki i stopnie na forum były pomyślane mniej więcej tak :

Bohater [Topór]

nie zaś tak:

Wielki Bohater Wszechczasów [Długi i Ostry Topór Bogów]

A ludzie chcą długich ksywek i stopni. Po 500 rozmowie na ten temat zrezygnowaliśmy z tłumaczenia i zakładamy ludziom (w granicach rozsądku) takie stopnie jak chcą. Do tej sprawy dochodzi problem iż wiele osób próbuje zawrzeć w tytule wątku prawie całą treść posta. Efektem tych spraw jest problem iż w wierszu gdzie znajduje się tytuł i autor wątku przestaje mieścić się treść i zawija się ona w kolejne linijki (szczególnie w 800x600)

Nie modyfikujemy tego problemu w „starej” szacie graficznej aby nie zmieniać starego układu lecz staramy się go rozwiązać w wersji „skórkowej”. I właśnie z tego powodu, nie zaś dlatego że się „nudzimy” zmienia się układ strony. Wiemy iż zmiany tego typu wprowadzają zamieszanie dlatego staramy się je robić jak najrzadziej.

Docelowym, najlepiej wyglądającym wariantem wyświetlania forum jest wersja „skórkowa” w 1024x768 (lub więcej). Staraliśmy się tak dobrać wielości kolumn aby w tej rozdzielczości nie zawijały się wiersze i forum było łatwe do czytania. W chwili obecnej 58% osób ogląda forum w tej właśnie rozdzielczości.

Oczywiście to nie koniec zmian i cały czas prowadzone są prace nad nowymi udogodnieniami. Jak się znowu pozbiera trochę poprawek wgramy je na serwer. Pewnych rzeczy nie zmieniamy gdyż naszym podstawowym priorytetem jest szybkość działania forum i jeżeli jakaś zmiana miała by wpłynąć negatywnie na performance to odkładamy ja na później do czasu gdy wymyślimy jak ją zrobić lepiej.

Zdajemy sobie sprawę iż forum może nie działać poprawnie w przeglądarkach innych niż Internet Explorer, staramy się aby poprawić ten problem – sugeruję takim osobom wybranie odpowiedniej skórki „nie posiadam Internet Explorera”, może to coś pomoże. Problem z przeglądarkami polega na tym że w mechanizmach obsługujących forum użyte są na tyle zaawansowane funkcje iż nie są one obsługiwane przez niektóre z nich. Nie chcemy rezygnować z obecnej funkcjonalności pod IE czy też pisać rozbudowane procedury (zwalniające wydajność forum) tylko na potrzeby nielicznej (choć oczywiście ważnej :)) garstki ludzi korzystających z niestandardowych przeglądarek. W sprawach kompatybilności przeglądarek staramy się utrzymać średni światowy poziom z lekka odchyłką w kierunku IE :)

Jeżeli przy okazji zmian pojawiły się jakieś nowe błędy proszę o opisanie ich na forum.