Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 30 września 2014, 23:40

Mini Metro – minimalistyczny sim o projektowaniu linii metra trafi na urządzenia mobilne

Mini Metro to minimalistyczny sim, który pozwala poczuć się przez chwilę projektantem linii metra. Tytuł nowozelandzkiego studia Dinosaur Polo Club, dotąd dostępny w becie na PC, trafi pod koniec roku na iPhone'a i iPada. Czy zawita również na inne platformy mobilne? To się okaże.

Jeszcze w tym roku posiadacze iPhone’a i iPada zagrają w skierowaną na te urządzenia odsłonę Mini Metro – minimalistycznego sima, pozwalającego wcielić się w projektanta linii metra. Produkcja niezależnego, nowozelandzkiego studia Dinosaur Polo Club, wydana już na komputery PC w ramach programu Wczesny Dostęp na platformie Steam, ma szansę przypaść do gustu miłośnikom gier logicznych i strategii ekonomicznych.

Rozgrywka w Mini Metro sprowadza się do budowania kolejnych linii metra w dynamicznie i zupełnie losowo rozrastającym się mieście (do wyboru metropolie takie jak Londyn, Nowy Jork czy Paryż). Gracz dokonuje tego łącząc pojawiające się na mapie przystanki, oznaczone geometrycznymi symbolami. Celem jest oczywiście zaprojektowanie połączeń spełniających nie tylko wymogi ekonomiczne, ale też oczekiwania pasażerów, pragnących dotrzeć z punktu A do punktu B w możliwie najkrótszym czasie.

W trakcie projektowania metra gracz nierzadko musi sobie radzić z różnego rodzaju problemami, w tym niedostateczną liczbą lokomotyw, bądź też przeszkodami terenowymi, jak choćby rzeki. Okiełznanie tych ostatnich wiąże się z koniecznością  budowy mostów, których – jak się okazuje – niemal zawsze brakuje. Regularne rozrastanie się miasta powoduje również, że gracz zobligowany jest modyfikować raz zaprojektowane linie metra, wprowadzając do nich zmiany wymuszone przez nową sytuację (np. zwiększenie liczby pasażerów danego typu).

W momencie gdy Mini Metro zadebiutuje na iOS, zaoferuje odbiorcom zdecydowanie obszerniejszą zawartość, aniżeli dostępna już na PC wersja beta. Autorzy obiecują dodatkowe tryby zabawy (aktualnie dostępna jest opcja sandboksowa, szybkie wyzwanie oraz wymagająca Rush Hour), kolejne miasta do wyboru i listy najlepszych graczy. Niewykluczone też, że gra otrzyma konkretny samouczek, w ramach którego wyjaśnione zostaną wszystkie podstawowe mechanizmy rządzące rozgrywką. Póki co, tę ostatnią możecie sprawdzić decydując się na zakup Mini Metro we Wczesnym Dostępie na Steamie lub testując demo umieszczone bezpośrednio na oficjalnej stronie projektu.

Produkcja cieszy oko minimalistyczną szatą graficzną, bazującą na wykorzystaniu kilku podstawowych symboli oraz kolorów. Przejrzystość warstwy wizualnej jest akurat w tym przypadku bardzo pożądana, więc wybór takiej a nie innej stylistyki należy uznać za trafiony. Cieszy również obsadzenie w roli kompozytora muzyki artysty znanego jako Disasterpeace, mającego w dorobku ścieżkę dźwiękową do wielkiego niezależnego hitu o tytule Fez. Czy pomoże on w odniesieniu przez Mini Metro należytego sukcesu? Przekonamy się o tym pod koniec 2014 roku.