Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 listopada 2021, 22:30

autor: Maycuzai

Nowy snapshot do Minecraft może usuwać bloki bedrock - gracze skarżą się na błąd

Snapshot 21w44a do Minecraft: Java Edition przynosi ze sobą wiele zmian w generacji terenu. Jednak niektórzy gracze skarżą się wypadanie z mapy przy kopaniu, spowodowane brakiem warstwy bedrocka...

Kilka dni temu ukazał się nowy snapshot aktualizacji 1.18 do gry Minecraft: Java Edition. Wygląda na to, że omawiana „migawka”, opatrzona numerem 21w44a, ma dość niespotykany problem. Jak się okazuje, niektórzy gracze skarżą się na bloki skały macierzystej (ang. bedrock), a konkretnie… ich brak.

Nowy snapshot do Minecraft może usuwać bloki bedrock - gracze skarżą się na błąd - ilustracja #1
Źródło: bugs.mojang.com

Status: nierozwiązane.

Priorytet: bardzo wysoki.

Opis: brakuje bedrocka na wysokości y=-64 przy konwersji świata w 21w44a.

Reprodukcja błędu:

• Stworzyć świat w wersji 1.17.1.

• Załadować go w 21w44a.

• Zejść do poziomu y=-64.

Nowy snapshot do Minecraft może usuwać bloki bedrock - gracze skarżą się na błąd - ilustracja #2
Zasada „nie kop pod sobą” nabiera nowego znaczenia. Źródło: bugs.mojang.com.
Nowy snapshot do Minecraft może usuwać bloki bedrock - gracze skarżą się na błąd - ilustracja #3
„There's beauty in this world”. Źródło: bugs.mojang.com.

Wygląda zatem na to, że bedrock nie generuje się w chunkach, które zostały już wcześniej wygenerowane. Problem powinien dotyczyć tylko światów skonwertowanych do 21w44a z poprzednich wersji Minecrafta (skarżący się użytkownicy konwertowali z wersji 1.17.1) i najpewniej nie pojawia się w tych stworzonych w omawianym snapshocie. Użytkownik YouTube’a o pseudonimie Phoenix SC odtworzył powyższy błąd w swoim niedawnym wideo:

Przyczyną tego błędu są najpewniej zmiany, jakie zaszły w generacji świata w wydaniu 21w44a. Snapshot zmienia wysokość, na której łupek (ang. deepslate) miesza się z kamieniem (ang. stone). Zachodzi to w nim na wysokości od Y=0 do Y=8, a nie, jak wcześniej, Y=-8 do Y=0. Dodatkowo nowa zawartość chunka jest od teraz generowana podczas ulepszania świata. W poprzednim wydaniu przestrzeń była wypełniana wyłącznie blokiem łupka.

Nowy snapshot do Minecraft może usuwać bloki bedrock - gracze skarżą się na błąd - ilustracja #4
Nowa generacja łupka. Źródło: Minecraft.org.pl.

Oprócz wspomnianych nowości, 21w44a wprowadza nową zakładkę „Online” w ustawieniach gry. Pozwala ona dostosować poziom trudności, gdy jesteśmy połączeni z serwerem, a także skonfigurować powiadomienia z Realms bądź ukryć nasz nick na liście graczy przy sprawdzaniu statusu serwera. Co więcej, spanie w łóżku zresetuje teraz cykl pogodowy, ale wyłącznie, jeśli padał deszcz. Poprawiono również błędne generowanie się pochodni w kopalniach, kolizje z istotami oraz puch śnieżny. Pełną listę zmian w języku polskim znajdziecie pod tym linkiem.

Nowy snapshot do Minecraft może usuwać bloki bedrock - gracze skarżą się na błąd - ilustracja #5
Nowa generacja puchu śnieżnego. Źródło: Minecraft.org.pl.

Całość jest częścią przygotowań przed aktualizacją Minecrafta: Java Edition do wersji 1.18Caves & Cliffs: Part II (Jaskinie i klify: Część II) – która ma przynieść o wiele bardziej „realistyczną” generację terenu. Snapshot 21w44a jest już ósmą migawką wyżej wspomnianej wersji. Miejmy nadzieję, że twórcy uporają się ze „znikającym” bedrockiem przed jej premierą. Minecraft zarówno w wersji Java, jak i edycji Bedrock są od niedawna dostępne w subskrypcji Xbox Game Pass.