Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 lipca 2021, 12:21

autor: Iltutmiś

Jest Minecraft 1.18 snapshot. Gracze pokochali zmiany i generator terenu

Wprowadzony w eksperymentalnym snapshocie nowy sposób generowania terenu zachwycił fanów. Góry i jaskinie bardzo różnią się od generowanych w poprzednich wersjach. Zmodyfikowany generator terenu oficjalnie ukaże się w nadchodzącej w tym roku drugiej części aktualizacji Caves & Cliffs.

8 czerwca 2021 roku wydana została wersja 1.17 Minecrafta. W pierwszej części aktualizacji Caves & Cliffs (Jaskinie i Klify) gra otrzymała ametystowe geody, przerobiony system rud, kozy oraz wiele innych nowości. Od premiery Caves & Cliffs part 1 wiadomo, co nadejdzie w wersji 1.18. Najważniejszą zmianą, jaką wprowadzi nadchodzący update, jest nowy generator terenu, z którym możemy się już zapoznać w eksperymentalnej becie. Ciekawe czy będzie łatwiej o diamenty?

W SKRÓCIE:
 • Już teraz można przedpremierowo zapoznać się z właściwościami nowego generatora terenu w Minecraft. W nadchodzącej aktualizacji światy w grze będą tworzone całkiem inaczej niż dotychczas.
 • Żeby to zrobić, należy pobrać eksperymentalny snapshot z oficjalnej strony gry. Instalacja jest niestandardowa, a przewodnik został opublikowany na stronie Minecrafta.
 • Zmiany generowania terenu wraz z poprawkami zostaną wprowadzone w drugiej części aktualizacji Caves & Cliffs, która ma ukazać się jeszcze w tym roku.

Co spotkamy w nowym snapshocie?

Mogę Wam zdradzić, że wprowadzone zmiany nie wyglądają źle, zapowiadają się wręcz bardzo interesująco. Wraz z drugą częścią aktualizacji Caves & Cliffs świat Minecraft zmieni się nie do poznania. W wersji 1.18 spotkamy nowe biomy, wyższe, bardziej realistyczne góry czy wielokrotnie zapowiadane zmiany w generowaniu jaskiń i podziemi. Dystrybucja węgla i rud również zostanie zmieniona. Wszystko wskazuje na to, że diamenty będzie łatwiej zdobyć niż w wersji 1.17, w której gracze mają z tym spore problemy.

Zmiany dotkną również proces generowania wody i lawy. Potwory będą pojawiać się tylko w kompletnej ciemności. Ciekawe jak wpłynie to na farmy przedmiotów wypadających z napotkanych przeciwników? Poniżej możecie zobaczyć infografikę omawiającą nowy sposób generowania rud.

Minecraft 1.18 - jest nowy snapshot. Gracze pokochali zmiany i nowy generator terenu - ilustracja #1

Ważną informacją jest to, że światy wygenerowane w poprzednich wersjach Minecrafta nie będą możliwe do uruchomienia w becie 1.18. Niestety, powrót do zabawy będzie możliwy dopiero po utworzeniu nowej gry.

Snapshot nadchodzącej w tym roku drugiej części aktualizacji jest dostępny w wersji Java Minecrafta. W międzyczasie edycja gry Minecraft Bedrock otrzymała aktualizację o oznaczeniu 1.17.10.

Na oficjalnej stronie Minecraft opublikowano uzasadnienie wprowadzenia nadchodzącej funkcji w eksperymentalnej migawce (snapshot). Wynika to z przyczyn technicznych, z którymi studio odpowiedzialne za grę aktualnie stara się uporać.

Ten snapshot jest eksperymentalny i wszystko jeszcze może ulec zmianie. Niektóre funkcje mogą zostać znacząco zmodyfikowane lub […] usunięte, jeśli będzie to konieczne do poprawy wydajności. Należy również pamiętać, że w tym eksperymentalnym snapshocie brakuje kilku ważnych poprawek wydajności, nad którymi obecnie pracujemy, więc może on działać wolno – deweloperzy o eksperymentalnej wersji.

Jak uruchomić eksperymentalną wersję snapshot Minecraft?

 • Pobierz ze strony Minecraft folder zip z danymi aktualizacji. Możesz go pobrać tutaj.
 • Rozpakuj skompresowany pliki do folderu versions Minecraft. Jak znaleźć odpowiedni folder, zobacz poniżej.
 • Po włączeniu launchera gry, wejdź w zakładkę „Instalacje”. Zaznacz „Zmodyfikowane”.
 • Rozpocznij grę i pozwól launcher’owi pobrać pozostałe pliki.
 • Odkrywaj i ciesz się nowościami wprowadzonymi do gry. Pamiętaj, że ta wersja jest niekompatybilna z innymi snapshotami i Twoje aktualne światy nie mogą być w niej uruchomione.

Jak znaleźć folder z danymi Minecraft?

 • Windows: Wciśnij Win+R i wpisz %appdata%\.minecraft. Następnie kliknij Ok.
 • Mac OS X: W Finderze(wyszukiwarce), który znajdziesz w menu, zaznacz „Idź do foldera” i wpisz ~/Library/Application Support/minecraft.
 • Linux: W odpowiednim miejscu wpisz ~/.minecraft lub /home/<your username>/.minecraft/

Obrazkowa instrukcja ze strony Minecraft:

Minecraft 1.18 - jest nowy snapshot. Gracze pokochali zmiany i nowy generator terenu - ilustracja #2