Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 czerwca 2021, 18:20

Minecraft 1.17 - aktualizacja Caves & Cliffs już dostępna

Fani Minecrafta mogą pobrać pierwszą część długo wyczekiwanej aktualizacji gry do wersji 1.17, która zatytułowana została Caves & Cliffs. Deweloperzy przygotowali w sumie kilkadziesiąt nowych bloków, receptur i przedmiotów, a także wcześniej niewidziane moby, takie jak górskie kozy.

O oczekiwanej przez fanów obszernej aktualizacji Caves & Cliffs dla Minecrafta pisaliśmy już wielokrotnie w ostatnich miesiącach. Została ona zapowiedziana w październiku ubiegłego roku i jest największym od lat rozszerzeniem dla hitowej gry. Wprowadza ona na tyle dużo nowości, że twórcy zmuszeni zostali do jej podzielenia na dwie osobne części. Zgodnie z planami, pierwsza z nich zadebiutowała właśnie dziś. Aktualizacja o numerze 1.17 dostępna jest zarówno dla Minecrafta w wersji Bedrock (PS4, Xbox One, PS5, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, iOS, Android, Windows 10) oraz Java (Windows, macOS, Linux).

Pierwsza część aktualizacji Caves & Cliffs wprowadza do gry w sumie 91 nowych rodzajów bloków, wśród których na pierwszy plan wysuwają się ametysty oraz miedź. Z tej drugiej skonstruujemy między innymi piorunochrony. Co ciekawe, podobnie jak w naturze, miedź w Minecrafcie powoli zmieni swój kolor pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Nie można zapomnieć też o nowych blokach sypkiego śniegu, w które niepostrzeżenie wpadniemy, oraz wielkich liściach na sprężynowych łodygach, które mogą pełnić rolę platform wspinaczkowych. Niezwykle przydatnym narzędziem okaże się także z pewnością luneta.

Dzięki Caves & Cliffs spotkamy się też z nowymi mobami. Na górskich szczytach natkniemy się na kozy skaczące z bloku na blok. Jeśli wystarczy nam cierpliwości, możemy spróbować sił w ich hodowli, co zapewni nam kolejne źródło mleka. Twórcy zaznaczają natomiast, że rzadko występujące głośno jęczące kozy, które słychać z bardzo daleka, skrywają pewną tajemnicę i mogą okazać się niezwykle przydatne.

Minecraft 1.17 - aktualizacja Caves & Cliffs już dostępna - ilustracja #1

W podziemnych jeziorkach oraz na otwartych wodach spotkamy teraz lśniące w ciemnościach kałamarnice, a także aksolotle. Te kolorowe salamandry występują w kilku rodzajach i potrafią udawać swoją śmierć, kiedy ich punkty życia spadają do niebezpiecznego poziomu. Poza tym jeśli zabijemy atakującego je lub atakowanego przez nie wroga, odwdzięczą się one usunięciem efektów zmęczenia oraz obdarzą nas tymczasową regeneracją zdrowia. Przysmakiem tych zwierzaków są tropikalne ryby.

Druga część aktualizacji Caves & Cliffs, w której czekać będą na nas wcześniej niewidziane podziemne biomy i nowy model generowania jaskiń, pojawi się w okolicach Bożego Narodzenia. Zespół z Mojang chce bowiem dogłębnie przetestować wszystkie systemy związane z wprowadzanymi nowinkami. W przyszłym roku na fanów Minecrafta czekać będą natomiast kolejne update'y skupiające się między innymi na nowym systemie archeologii.

  1. Oficjalna strona gry Minecraft
  2. Nowy wymiar swobody – recenzja gry Minecraft
  3. Minecraft – poradnik do gry
  4. Najlepsze mody do gry Minecraft – niezłe modyfikacje do Minecrafta