Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 maja 2016, 20:50

autor: Arantasar

Microsoft nie będzie dłużej wspierał Project Spark

Firma Microsoft ogłosiła koniec wsparcia dla Project Spark – narzędzia do tworzenia gier i światów wirtualnych. Produkt został już wycofany z Xbox Store i Windows Store. Serwery zostaną zamknięte 12 sierpnia.

Firma Microsoft nie będzie dłużej wspierała Project Spark. - Microsoft nie będzie dłużej wspierał Project Spark - wiadomość - 2016-05-14
Firma Microsoft nie będzie dłużej wspierała Project Spark.

Firma Microsoft poinformowała, że nie będzie dłużej wspierała Project Spark. Usługi sieciowe dla obecnych klientów zostaną zawieszone 12 sierpnia tego roku. W związku z tym gracze nie będą mogli dłużej ściągać materiałów stworzonych przez innych użytkowników ani udostępniać własnych projektów. Jak stwierdził menadżer społeczności – Thomas Gratz – na oficjalnym forum:

To była ekstremalnie trudna decyzja dla naszego zespołu i nie podjęliśmy jej z łatwością. Kiedy Project Spark wyszedł z fazy aktywnego rozwijania ostatniej jesieni, wielu członków naszej ekipy dołączyło do innych projektów prowadzonych w ramach Microsoft Studios. Chociaż nie wiązało się to ze zwolnieniami, faktycznie oznaczało niemożność kontynuowania zakulisowych prac związanych z utrzymaniem funkcjonowania Project Spark czy opracowywaniem sensownych aktualizacji i poprawek, w związku z czym podjęliśmy taką decyzję.

Zaprzestanie dalszego wspierania Project Spark zostało podyktowane najpewniej także zmianą polityki firmy Microsoft. Spółka w ostatnim czasie konsoliduje swoje działania i rezygnuje ze wspierania niektórych produkcji udostępnianych w modelu biznesowym gry jako usługi. W ostatnim czasie informowaliśmy w związku z tym o porzuceniu produkcji Fable Legends i planach zamknięcia Lionhead Studios.

Nie oznacza to jednak zupełnego końca Project Spark. Osoby, które chcą nadal korzystać z narzędzi oferowanych przez produkcję, mogą zapisać wszystkie niezbędne materiały na swoich dyskach twardych. Należy to jednak zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem. Jak stwierdzono w oficjalnym komunikacie:

Osoby, które chcą mieć dostęp do zawartości stworzonej przez innych użytkowników, muszą ściągnąć te materiały przed 12 sierpnia. Należy zatem zapisać ulubione projekty społeczności, jak również własne pomysły, o ile nie posiadamy ich kopii lokalnej.

Niestety brak oficjalnego wsparcia może znacząco utrudnić lub nawet uniemożliwić dzielenie się naszymi pomysłami z innymi użytkownikami. Wczoraj produkcja została wycofana z Xbox Store i Windows Store. Gracze, który kupili produkt, otrzymają rekompensatę w postaci punktów do wydania w sklepach cyfrowych Microsoft.

Project Spark to oryginalny sandboksowy projekt Microsoftu służący jako rozbudowany, ale prosty w obsłudze edytor poziomów, światów, a nawet całych gier. Pod koniec września ubiegłego roku tytuł został udostępniony w modelu biznesowym free-to-play, jednak już wtedy ogłoszono, że kolejne dodatki DLC do niego nie będą wydawane.