Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXONEX360
Okładka Project Spark (PC)

Project Spark

Oryginalny sandboksowy projekt Microsoftu, stanowiący swoistą odpowiedź giganta z Redmond na popularność konkurencyjnego cyklu Little Big Planet.

Akcji | zagraj za darmo | Kinect | sandbox | multiplayer | kooperacja

Gra przestała działać 12 sierpnia 2016

Okładka Project Spark (PC)

data premiery gry:

anulowana

X360

7paź2014

XONE PC

Na początku 2016 roku firma Microsoft zadecydowała o zaprzestaniu dalszego rozwoju gry. 13 maja tytuł zniknął ze sklepów Xbox Store i Windows Store, a 12 sierpnia wyłączone zostały serwisy sieciowe pozwalające na upload i download zawartości tworzonej przez społeczność fanów.

Project Spark jest czysto sandboxowym projektem, bazującym na założeniu, że tworzenie gier również może być grą, a tym samym doskonałą zabawą. W zamyśle przypomina on nieco takie tytuły jak Populous, Minecraft czy Little Big Planet. Twórcy Project Spark poszli jednakże o krok dalej, niż uczyniono to w dającym ogromne możliwości modelowania świata gry hicie z konsoli PS3. Wykorzystując warsztat i narzędzia oddane przez autorów projektujemy świat własnej gry, którym możemy podzielić się z innymi graczami. Każdy z nich może modyfikować bądź rozbudowywać nasze pomysły, sprawiając, że wykreowane przez nas uniwersum zmieniać się będzie na bieżąco.

Rozpoczynając zabawę otrzymujemy do dyspozycji obszar, któremu należy nadać kształt, tworząc góry, doliny, jeziora lub rzeki. Kolejnym krokiem jest urozmaicenie terenu – dodanie np. lasów, łąk czy hasających tu i ówdzie zwierząt. Następnie do naszego świata możemy wstawić budynki, przy czym – co warto zauważyć – możemy skorzystać z gotowych modeli, bądź też puścić wodze fantazji starannie dopasowując każdy element zupełnie od podstaw.

Prawdziwa zabawa rozpoczyna się w chwili, gdy dochodzimy do tworzenia postaci. Tu, oprócz wyboru odpowiedniego wyglądu zewnętrznego, mamy również wpływ na jej charakter – a to dzięki niemal dowolnemu manipulowaniu zestawem skryptów, który można w pewnym uproszczeniu nazwać mózgiem. W każdym momencie naszej zabawy możemy z widoku „boga” przełączyć się na sterowanie bohaterem, aby przespacerować się po stworzonej przez nas krainie i ocenić efekty swojej pracy.

Tworzenie świata w grze Project Spark może odbywać się na różne sposoby - tradycyjny, w którym o każdym elemencie gry decydujemy sami, oraz w trybie crossroads – gdzie gra prowadzi nas przez cały proces, zadając szereg pytań co do wyglądu i natury kreowanego przez nas uniwersum. Opcje sterowania są równie różnorodne, możemy wykorzystywać pada konsoli, sensor Kinect, lub technologię SmartGlass, dzięki której większość czynności wykonujemy rysując palcem po ekranie naszego telefonu bądź tabletu.

Grafika w grze jest szczegółowa i kolorowa – choć to oczywiście w dużej mierze od nas zależy wygląd kreowanego świata. Co prawda wraz z podstawową grą otrzymujemy narzędzia i modele osadzone głównie w realiach fantasy, jednakże biblioteka elementów może być dowolnie poszerzana poprzez oficjalne dodatki, jak i elementy zrobione i udostępnione przez innych graczy. To daje niemal nieograniczone możliwości twórcze i pozwala bez problemu wykonać grę według dowolnego pomysłu. Manipulując widokiem, ustawieniem kamery, światłem i kolorem możemy stworzyć zarówno scenerię charakterystyczną dla gry akcji czy cRPG, jak i typowej zręcznościówki bądź platformówki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 142 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,5 / 10 na podstawie 134 głosów czytelników.

Gry podobne do Project Spark

Klasyfikacja PEGI Project Spark

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Project Spark

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Core i5 2.5 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 1 GB (GeForce GT 640M lub lepsza), Windows 8.1

Microsoft nie będzie dłużej wspierał Project Spark
Microsoft nie będzie dłużej wspierał Project Spark

wiadomość14 maja 2016

Firma Microsoft ogłosiła koniec wsparcia dla Project Spark – narzędzia do tworzenia gier i światów wirtualnych. Produkt został już wycofany z Xbox Store i Windows Store. Serwery zostaną zamknięte 12 sierpnia.

Project Spark na PC i XOne od października będzie całkowicie darmowe
Project Spark na PC i XOne od października będzie całkowicie darmowe

wiadomość29 września 2015

Udostępniana do tej pory w ramach systemu free-to-play gra Project Spark na konsolę Xbox One i komputery PC, 5 października stanie się całkowicie darmową produkcją, pozbawioną jakichkolwiek mikropłatności.

Wieści ze świata (Project Spark, DriveClub, Titanfall) 9/7/14
Wieści ze świata (Project Spark, DriveClub, Titanfall) 9/7/14

wiadomość9 lipca 2014

Dziś piszemy m.in. o nowym dodatku DLC do strzelaniny Titanfall, pudełkowym wydaniu Project Spark, fragmentach rozgrywki z gry DriveClub, a także o trybie multiplayer w No Man's Sky. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Najnowszy teledysk Linkin Park przedstawia grę stworzoną w Project Spark

wiadomość26 marca 2014

Najnowszy teledysk zespołu Linkin Park przedstawia grę Guilty All the Same stworzoną w Project Spark. Produkcja powstała w wyniku współpracy zespołu z firmą Microsoft i daje graczom możliwość dowolnego przerabiania jej, a nawet tworzenia własnych wersji. Obecnie Project Spark znajduje się na etapie otwartych beta-testów.

Wieści ze świata (Project Spark, WildStar, Star Wars: The Old Republic) 4/12/13
Wieści ze świata (Project Spark, WildStar, Star Wars: The Old Republic) 4/12/13

wiadomość4 grudnia 2013

Dziś piszemy m.in. o wcześniejszym dostępie do rozszerzenia Galactic Starfighter do gry Star Wars: The Old Republic, zamkniętych beta testach pecetowej wersji Project Spark, a także o nowych klasach postaci w WildStar. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

XONE
PC
X360