Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiXONEPCX360
Okładka Project Spark (XONE)
OkładkaProject Spark (XONE)

Project Spark

Oryginalny sandboksowy projekt Microsoftu, stanowiący swoistą odpowiedź giganta z Redmond na popularność konkurencyjnego cyklu Little Big Planet.

Akcji | zagraj za darmo | Kinect | sandbox | kooperacja | kreatory gier

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Project Spark Premiera

anulowana

X360

7paź2014

XONE PC

Gry podobne do Project Spark

Minecraft

Roblox

Terraria

Na początku 2016 roku firma Microsoft zadecydowała o zaprzestaniu dalszego rozwoju gry. 13 maja tytuł zniknął ze sklepów Xbox Store i Windows Store, a 12 sierpnia wyłączone zostały serwisy sieciowe pozwalające na upload i download zawartości tworzonej przez społeczność fanów.

Project Spark jest czysto sandboxowym projektem, bazującym na założeniu, że tworzenie gier również może być grą, a tym samym doskonałą zabawą. W zamyśle przypomina on nieco takie tytuły jak Populous, Minecraft czy Little Big Planet. Twórcy Project Spark poszli jednakże o krok dalej, niż uczyniono to w dającym ogromne możliwości modelowania świata gry hicie z konsoli PS3. Wykorzystując warsztat i narzędzia oddane przez autorów projektujemy świat własnej gry, którym możemy podzielić się z innymi graczami. Każdy z nich może modyfikować bądź rozbudowywać nasze pomysły, sprawiając, że wykreowane przez nas uniwersum zmieniać się będzie na bieżąco.

Rozpoczynając zabawę otrzymujemy do dyspozycji obszar, któremu należy nadać kształt, tworząc góry, doliny, jeziora lub rzeki. Kolejnym krokiem jest urozmaicenie terenu – dodanie np. lasów, łąk czy hasających tu i ówdzie zwierząt. Następnie do naszego świata możemy wstawić budynki, przy czym – co warto zauważyć – możemy skorzystać z gotowych modeli, bądź też puścić wodze fantazji starannie dopasowując każdy element zupełnie od podstaw.

Prawdziwa zabawa rozpoczyna się w chwili, gdy dochodzimy do tworzenia postaci. Tu, oprócz wyboru odpowiedniego wyglądu zewnętrznego, mamy również wpływ na jej charakter – a to dzięki niemal dowolnemu manipulowaniu zestawem skryptów, który można w pewnym uproszczeniu nazwać mózgiem. W każdym momencie naszej zabawy możemy z widoku „boga” przełączyć się na sterowanie bohaterem, aby przespacerować się po stworzonej przez nas krainie i ocenić efekty swojej pracy.

Tworzenie świata w grze Project Spark może odbywać się na różne sposoby - tradycyjny, w którym o każdym elemencie gry decydujemy sami, oraz w trybie crossroads – gdzie gra prowadzi nas przez cały proces, zadając szereg pytań co do wyglądu i natury kreowanego przez nas uniwersum. Opcje sterowania są równie różnorodne, możemy wykorzystywać pada konsoli, sensor Kinect, lub technologię SmartGlass, dzięki której większość czynności wykonujemy rysując palcem po ekranie naszego telefonu bądź tabletu.

Grafika w grze jest szczegółowa i kolorowa – choć to oczywiście w dużej mierze od nas zależy wygląd kreowanego świata. Co prawda wraz z podstawową grą otrzymujemy narzędzia i modele osadzone głównie w realiach fantasy, jednakże biblioteka elementów może być dowolnie poszerzana poprzez oficjalne dodatki, jak i elementy zrobione i udostępnione przez innych graczy. To daje niemal nieograniczone możliwości twórcze i pozwala bez problemu wykonać grę według dowolnego pomysłu. Manipulując widokiem, ustawieniem kamery, światłem i kolorem możemy stworzyć zarówno scenerię charakterystyczną dla gry akcji czy cRPG, jak i typowej zręcznościówki bądź platformówki.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 7,8 / 10 na podstawie 144 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,4 / 10 na podstawie 135 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Project Spark

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Project Spark Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core i5 2.5 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB (GeForce GT 640M lub lepsza)
  • Windows 8.1
XONE
PC
X360