Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 13 października 2005, 14:33

autor: Elrond

Microsoft i RealNetworks zawierają pokój

Prawie dwa lata toczyła się sądowa batalia pomiędzy firmami RealNetworks i Microsoft. Gigant z Redmont został oskarżony o praktyki monopolistyczne i zmuszanie producentów komputerów do promowania oprogramowania Windows Media Player co bezpośrednio uderzało w konkurencyjnego Real Playera. Firmy w końcu doszły do porozumienia, w ramach którego Microsoft wyłoży 761 milionów dolarów odszkodowania.

Prawie dwa lata toczyła się sądowa batalia pomiędzy firmami RealNetworks i Microsoft. Gigant z Redmont został oskarżony o praktyki monopolistyczne i zmuszanie producentów komputerów o promowania oprogramowania Windows Media Player co bezpośrednio uderzało w konkurencyjnego Real Playera. Firmy w końcu doszły do porozumienia, w ramach którego Microsoft wyłoży 761 milionów dolarów odszkodowania RealNetworks (w pozwie firma domagała się 1 miliarda dolarów).

Ciekawostką w tym wszystkim jest jednak fakt, iż z tej kwoty "jedynie" 460 milionów dolarów zostanie przeznaczonych na pokrycie roszczeń RealNetworks a pozostałe 301 milionów USD zostanie w ciągu najbliższych 18 miesięcy zainwestowane na rozwój technologii RealNetworks oraz dystrybucję i promocję produktów firmy. Co więcej, Microsoft udostępni rywalowi (byłemu?) dostęp do technologii wykorzystywanych w Windows Media a także będzie promować produkcje RealNetworks (dostępne poprzez Xbox Live Arcade) oraz serwis Rhapsody (każdy kto wykupi subskrypcję w Rhapsody korzystając przy tym z serwisu MSN otrzyma zniżkę).

Jak powiedział Bill Gates, "dzięki temu porozumieniu miliony użytkowników MSN otrzymają łatwiejszy dostęp do subskrybowania usług umożliwiających pobieranie muzyki oraz gier." Natomiast Rob Glaser z RealNetworks określił to jako "zamknięcie jednego rozdziału i rozpoczęcie nowej karty w historii współpracy z Microsoftem."