Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 października 2015, 08:50

Masochisia - premiera ponurej przygodówki

Do sprzedaży trafiła ponura pecetowa przygodówka Masochisia autorstwa zespołu Oldblood. Opowiada ona historię młodego mężczyzny, który ma w przyszłości stać się psychopatą. Tylko od decyzji oraz poczynań gracza zależy, czy bohater podda się temu przeznaczeniu, czy też spróbuje z nim walczyć.

Niezależne studio Oldblood wypuściło swój debiutancki projekt. Jest nim nieliniowa przygodówka Masochisia, pozwalająca na wcielenie się w młodego mężczyznę, który odkrywa, że jego przeznaczeniem jest stać się brutalnym psychopatą. Produkcja dostępna jest tylko na pecety i można ją kupić za pośrednictwem usługi Steam za 7,19 euro, czyli w przeliczeniu około 30 złotych. Jest to cena promocyjna, obniżona o 10% z okazji premiery i pozostanie ważna do 16 października. Potem cena podskoczy do 7,99 euro (34 zł).

Masochisia opowiada historię młodego mężczyzny, który ma pewność, że w przyszłości stanie się ludzkim potworem. To przekonanie nie wzięło się znikąd. Zarówno jego ojciec, jak i matka są sadystami i bez wątpienia przekazali synowi w genach te same skłonności. Starszy brat zresztą też wkroczył już na tę samą ścieżkę, co rodzice. Ponadto od pewnego czasu bohatera dręczą brutalne halucynacje, zapowiadające zbrodnie, które prędzej czy później popełni.

Gra należy do gatunku narracyjnych przygodówek. Sama rozgrywka jest w dużym stopniu nieliniowa i kształtowana przez nasze decyzje oraz czynności. Fabuła obraca się wokół kwestii wolnej woli. Wszystko w życiu bohatera popycha go w stronę zostania psychopatą, ale nie jest to przesądzone. Gracz może spróbować walczyć z własną naturą lub też w pełni jej się poddać.

Scenariusz podejmuje ciężkie tematy, takie jak choroby psychiczne, depresja czy przemoc psychiczna i fizyczna doświadczana przez dzieci za strony rodziców. W przeciwieństwie do większości gier narracyjnych, Masochisia oferuje również tradycyjną przygodówkową rozgrywkę w postaci rozwiązywania zagadek logicznych. Wszystko to ukazane jest za pomocą utrzymanej w nietypowym stylu oprawy graficznej, która dobrze współgra z ponurą opowieścią przygotowaną przez autorów.

Masochisia jest mocno nietypową produkcją, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie warto zagrać w udostępnioną przez autorów wczesną wersję alfa. Autorzy pozostawili możliwość jej pobrania nawet po premierze pełnej edycji po to, aby pełniła rolę dema.

  1. Masochisia w Steam
  2. Masochisia – oficjalna strona gry