Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 lutego 2018, 16:29

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Manipulowanie recenzjami nie popłaca - Valve kończy współpracę z wydawcą Wild Buster Heroes of Titan

Firma Valve poinformowała, że zakończyła współpracę z Insel Games, gdyż okazało się, że wydawca próbował manipulować na Steamie recenzjami gry Wild Buster: Heroes of Titan.

Manipulowanie recenzjami nie popłaca - Valve kończy współpracę z wydawcą Wild Buster Heroes of Titan - ilustracja #1
Wild Buster: Heroes of Titan w skrócie:
  • MMO/hack-and-slash na PC-ty;
  • gra została usunięta ze Steama;
  • wydawca próbował manipulować recenzjami.

Ostatnio na forum Reddit pojawiła się informacja o nietypowej prośbie szefa firmy Insel Games, który wysłał do swoich pracowników widoczny poniżej e-mail. Zasugerował w nim, by podwładni kupili grę Wild Buster: Heroes of Titan, wydaną w ramach wczesnego dostępu w grudniu 2017 roku, i napisali na platformie Valve jej recenzję, by polepszyć pozycję produkcji w wyszukiwarkach. Choć oficjalnie nie zmusił nikogo do niczego, to w wiadomości mowa jest o możliwości utraty pracy, ponieważ jeżeli gra słabo sobie poradzi, wydawca również będzie mieć problemy i ostatecznie sytuacja może doprowadzić do zamknięcia firmy.

Wiadomość szefa Insel Games do pracowników / Źródło: Reddit.

Firmie Valve nie umknęła ta wiadomość. Właściciel Steama postanowił sprawdzić produkcje wypuszczone przez Insel Games i odkrył, że starało się ono manipulować ich ocenami, publikując pozytywne recenzje. Postępowanie to jest niezgodnie z regulaminem, więc poinformowano o zaprzestaniu współpracy z wydawcą Wild Buster: Heroes of Titan. Wszystkie tytuły Insel Games na Steamie zostały wycofane ze sprzedaży, choć jeżeli nabyliście je wcześniej, to pozostaną one do Waszej dyspozycji.

W ten oto sposób szef Insel Games doprowadził do sytuacji, której chciał uniknąć. Usunięcie i tak słabo sprzedającej się gry ze Steama to poważny cios. Tytuł co prawda dostępny jest na oficjalnej stronie i w Humble Store, ale to raczej nic nie zmienia.

Przedstawiciel Insel Games zabrał głos w sprawie, wyjaśniając, że wysłany e-mail miał uzmysłowić pracownikom firmy, jak ważne są recenzje na Steamie, oraz zachęcić ich do podzielenia się informacją ze swoimi znajomymi, dzięki czemu gra doczekałaby się większej liczby opinii. Nikt jednak nie został zmuszony do napisania czegokolwiek i nikt nie otrzymał żadnej kary za odmowę. Przeproszono za zamieszanie, a przy okazji poinformowano, że gry Guardians of Ember i Wild Buster będą cały czas sprzedawane w innych miejscach oraz mają być dalej rozwijane. Wydawca liczy też na odzyskanie zaufania graczy i powrót na Steama – firma rozmawia z pracownikami Valve na temat tego „incydentu”.

Na koniec informujemy, że Wild Buster: Heroes of Titan to MMORPG z domieszką gatunku hack-and-slash. Podczas zabawy gracze trafiają na planetę Titan, gdzie muszą stawić czoła rasie agresywnych robotów The Broken.