Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 sierpnia 2015, 15:40

autor: Piotr "Pirlond" Bicki

Mafia III - pierwszy zwiastun, gameplay i spora porcja informacji

2K Games dotrzymało słowa – przedstawiciele firmy opublikowali dzisiaj pierwszy zwiastun gry Mafia III. Zdradzili przy tym pierwsze konkretne szczegóły dotyczące fabuły produkcji i mechanizmów rozgrywki, a także przybliżoną datę premiery, którą wyznaczono na 2016 rok. W sieci pojawiły się również pierwsze fragmenty gameplayu.

Akcja Mafii III osadzona zostanie w 1968 roku w Nowym Orleanie. Głównym bohaterem będzie Lincoln Clay, weteran wojny w Wietnamie należący zarazem do bliżej niesprecyzowanej rodziny mafijnej. Ugrupowanie zostało jednak zdradzone, zaś jej członków następnie w brutalny sposób zlikwidowano. W „trójce” graczom przyjdzie więc pomóc Lincolnowi w dokonaniu zemsty na oprawcach swoich towarzyszy. Szczególnie zależeć mu będzie na dorwaniu jednej osoby – Sala Marcano, który jest donem włoskiego gangu odpowiedzialnego za zmasakrowanie przestępczej rodziny Claya. Protagonista nie będzie działał sam – na zamieszczonym powyżej zwiastunie (swoją drogą, dosyć długim i świetnie zrealizowanym) możemy zobaczyć, że wspierać będą go jeszcze trzy osoby.

I tu niespodzianka – jedną z nich będzie nie kto inny, jak sam Vito Scaletta, a więc główny bohater drugiej części cyklu (gdyby ktoś nie wiedział – to ten pan w krawacie). Pozostałymi sprzymierzeńcami Lincolna są: Cassandra (dowodzi haitańskimi gangsterami) oraz irlandzki mafioso, Burke.

Mafia III ukaże się w przyszłym roku. - Mafia III - pierwszy zwiastun, gameplay i spora porcja informacji - wiadomość - 2015-08-05
Mafia III ukaże się w przyszłym roku.

W grze pojawią się elementy strategiczne. W ramach aktywności pobocznych przyjdzie graczom przejmować kontrolę nad kryjówkami wrogich ugrupowań, a także nad całymi dystryktami na jakie podzielono Nowy Orlean. Po oczyszczeniu lokacji z wrogów, będzie można oddać je w posiadanie jednemu ze wspomnianych wyżej towarzyszy, co zaowocuje rozmaitymi bonusami. Przykładowo – przypisanie jednej z lokacji Cassandrze pozwoli wzywać zmotoryzowane posiłki. Jeśli jednak ktoś liczył na to, że niczym w Ojcu Chrzestnym II pojawi się opcja zarządzania gangiem, zawiedzie się – deweloperzy niczego takiego nie planują.

Świat gry będzie miał oczywiście otwartą strukturę, choć nie w tak dużym stopniu, jak to miało miejsce w przypadku GTA V. Co ciekawe, w niektórych miejscach będzie można podjąć decyzje, które mają mieć pewien wpływ na dalsze wydarzenia – przykładowo można oszczędzić informatora lub pozbyć się go. Nie zabraknie też możliwości prowadzenia samochodów – system jazdy został ponoć gruntownie przebudowany i w większym stopniu opiera się na fizyce. Warto zaznaczyć, że Lincoln w trakcie jazdy autem będzie mógł jednocześnie strzelać.

W Mafii III nie zabraknie samochodów. - Mafia III - pierwszy zwiastun, gameplay i spora porcja informacji - wiadomość - 2015-08-05
W Mafii III nie zabraknie samochodów.

Faszerować przeciwników kulami będzie mógł przy użyciu jednego z kilku typów broni. Na wyposażeniu bohatera znajdą się m.in. pistolety, rewolwery, strzelby, pistolety maszynowe, a także granaty. Przy sobie będzie mógł jednak nosić tylko dwie pukawki. Krzywdę oponentom zrobić będzie można także w bezpośredniej walce – pojawi się możliwość brutalnego ogłuszania wrogów. Osoby preferujące cichsze działania będą mogły się skradać.

Oczywiście Lincoln też będzie mógł zostać zraniony – w Mafii III twórcy postanowili zastosować mieszany system regeneracji zdrowia. Pasek z życiem podzielony zostanie na trzy części, które będą się odnawiać, jeśli nie zostaną wyczerpane do zera. Aby całkowicie się wyleczyć, trzeba będzie skorzystać z apteczek. Deweloperzy nie uwzględniają trybu kooperacji.

Niektórzy dziennikarze mieli już okazję zobaczyć Mafię III na zorganizowanym przez 2K Games pokazie. W trakcie prezentacji zadaniem Lincolna było przejęcie kryjówki należącej do gangu Cistern (to właśnie przekazanie jej Cassandrze nagradzane jest umiejętnością wzywania posiłków). Serwis GameSpot opublikował kilkuminutowy materiał, na którym znalazły się fragmenty zaprezentowanego mediom gameplayu.

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, nad Mafią III pracują deweloperzy z nowoutworzonego studia Hangar 13, które składa się z byłych pracowników 2K Czech odpowiedzialnego za wcześniejsze odsłony cyklu. Dokładna data premiery nie jest na razie znana, ale tytuł ma ukazać się w przyszłym roku na komputerach PC oraz konsolach Xbox One i PlayStation 4.