Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 kwietnia 2020, 17:51

autor: "Vergil"

Koniec legendarnego dystrybutora? CDP złożyło wniosek o upadłość

Firma CDP (dawniej znana jako CD Projekt) złożyła wniosek o upadłość. Majątek dystrybutora został zabezpieczony przez sąd, który ustanowił nad nim tymczasowego nadzorcę.

W SKRÓCIE:
  1. firma CDP złożyła wniosek o upadłość, a sąd ustanowił tymczasowego nadzorcę nad jej majątkiem;
  2. bankructwo jest pokłosiem wydarzeń ze stycznia, kiedy to w firmie przeprowadzono masowe zwolnienia.

Serwis Puls Biznesu poinformował, że firma CDP, dawniej działająca pod nazwą CD Projekt, złożyła wniosek o upadłość, a sąd zabezpieczył jej majątek, ustanawiając tymczasowego nadzorcę. Choć redakcja Pulsu Biznesu poprosiła zarząd CDP o komentarz w tej sprawie, w chwili pisania niniejszej wiadomości jeszcze takowego nie miała.

Bankructwo firmy jest pokłosiem wydarzeń ze stycznia, kiedy to miały w niej miejsce masowe zwolnienia. Choć pracy nie straciła cała załoga, już wówczas mówiło się o tym, że CDP zostanie całkowicie wygaszone. Firma nie skomentowała wtedy doniesień krążących w sieci, jednak przyznała, że „prowadzi przegląd opcji strategicznych”.

Koniec legendarnego dystrybutora? CDP złożyło wniosek o upadłość - ilustracja #1
CDP to jeden z najstarszych polskich dystrybutorów gier wideo.

Co prawda CDP przejęło schedę po CD Projekcie, jednak od 2014 roku nie ma nic wspólnego z grupą CD Projekt ani studiem CD Projekt RED. Jego bankructwo nie będzie mieć również wpływu na premierę gry Cyberpunk 2077 nad Wisłą, gdyż jej wydanie w naszym kraju w marcu wzięła na siebie firma Cenega. Ponadto należy zaznaczyć, że działająca na międzynarodowym rynku wydawniczym spółka Klabater także funkcjonuje jako samodzielny byt, podobnie jak sklep cdp.pl, który jest pod skrzydłami Merlin Commerce.

Warto jeszcze dodać, że CDP nie jest jedyną rodzimą firmą tego typu, z którą żegnaliśmy się w ostatnim czasie. W styczniu 2019 roku proces znikania z branżowej mapy, który trwał przez kolejnych dwanaście miesięcy, rozpoczęło bowiem Techland Wydawnictwo.

  1. Oficjalna strona internetowa firmy CDP