Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 lutego 2015, 18:45

Konferencja 11 bit studios – Industrial, rozwój This War of Mine i inne wieści

Na dzisiejszej konferencji firma 11 bit studios pochwaliła się swoimi ostatnimi osiągnięciami, a także przedstawiła plany na przyszłość. Studio będzie dalej rozwijać This War of Mine, choć jednocześnie tworzy też kolejny, jeszcze bardziej ambitny projekt, zatytułowany roboczo Industrial. Oprócz tego wzrasta znaczenie platform launchpad i Games Republic, a spółka jest ogólnie w "fantastycznej sytuacji finansowej".

Firma 11 bit studios, jeszcze do niedawna znana jako mały deweloper tworzący gry z serii Anomaly, notuje ostatnio dynamiczny wzrost znaczenia na polskim rynku, przede wszystkim dzięki premierze This War of Mine. Dziś w Warszawie miała miejsce konferencja, na której ta obiecująca spółka podzieliła się swoimi ostatnimi sukcesami, a także zdradziła, co przyniosą najbliższe miesiące.

Czyżby 11 bit studios powoli zakradało się do pierwszej ligi polskich deweloperów?
Czyżby 11 bit studios powoli zakradało się do pierwszej ligi polskich deweloperów?

Industrial (tytuł roboczy)

Zacznijmy od tego, co potencjalnie najbardziej interesujące, czyli nowych gier. Niestety, twórcy nie zdradzili, czym dokładnie jest ujawniony w październiku Industrial, ale przynajmniej potwierdzili jego istnienie i sypnęli garścią informacji na zaostrzenie naszych apetytów. Przede wszystkim, ma to być produkcja o jeszcze większym potencjale komercyjnym niż This War of Mine – głównie z tego względu, że jest przygotowywana od razu z myślą o rozwinięciu jej do postaci serii gier (czego nie można powiedzieć o ostatnim hicie 11 bit studios). Warto tu podkreślić raz jeszcze, że Industrial to tylko tytuł roboczy – pozycja ta finalnie ukaże się pod inną nazwą, która jest już gotowa, ale pozostaje na razie tajemnicą. Jak powiedział prezes firmy, Grzegorz Miechowski: „Gdybyśmy zdradzili tytuł [finalny], od razu byście się, Państwo, domyślili, co to za gra”.

Czyżby miało to coś wspólnego z tajemniczą „znaczącą umową”, którą 11 bit studios zawarło z Koch Media i Deep Silver w listopadzie minionego roku? A może czeka nas reaktywacja któregoś z klasyków nieistniejącej już firmy Metropolis Software, której Grzegorz Miechowski jest współzałożycielem, a od której odszedł w 2009 roku, by stworzyć 11 bit? Przekonamy się za kilka miesięcy – do oficjalnej zapowiedzi gry kryjącej się pod kryptonimem Industrial powinno dojść w drugim kwartale bieżącego roku. Wiemy też, że tytuł ma zadebiutować w czwartym kwartale 2015 roku.

This War of Mine już odniosło wielki sukces sprzedażowy, ale twórcy są przekonani, że w bieżącym roku wynik gry będzie znacznie, znacznie lepszy. - Konferencja 11 bit studios – Industrial, rozwój This War of Mine i inne wieści - wiadomość - 2015-02-20
This War of Mine już odniosło wielki sukces sprzedażowy, ale twórcy są przekonani, że w bieżącym roku wynik gry będzie znacznie, znacznie lepszy.

This War of Mine

Rzecz jasna, prace nad nowym ambitnym projektem nie oznaczają końca rozwoju najnowszego hitu studia. Wręcz przeciwnie – w tym roku mamy doczekać się „dużej premiery” związanej z This War of Mine. Niestety, dewelopera wiążą umowy, więc żadnych dodatkowych szczegółów nie ujawniono. Oprócz tego możemy spodziewać się kolejnych aktualizacji i być może pomniejszych dodatków DLC.

Potwierdzono też prace nad wersjami mobilnymi This War of Mine. Tytuł powstaje głównie z myślą o tabletach pracujących na systemach iOS i Android, ale dzięki elastycznemu silnikowi gry nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować też porty na inne urządzenia przenośne. This War of Mine na tablety najpewniej będzie należało do sektora premium (gry bez mikropłatności) i zadebiutuje w okolicach drugiego kwartału bieżącego roku.

Ostatnią odsłoną serii Anomaly, od której 11 bit studios zaczęło karierę jako deweloper, jest wydane w ubiegłym roku Defenders. - Konferencja 11 bit studios – Industrial, rozwój This War of Mine i inne wieści - wiadomość - 2015-02-20
Ostatnią odsłoną serii Anomaly, od której 11 bit studios zaczęło karierę jako deweloper, jest wydane w ubiegłym roku Defenders.

Wyniki finansowe

Jak nietrudno się domyślić, rok 2014 był rekordowy dla 11 bit studios, jeśli chodzi o osiągnięcia finansowe. O ile jeszcze w trzecim kwartale 2014 roku firma miała niecałe 7 milionów złotych kapitału własnego i notowała nieco ponad milion złotych straty, tak w skali całego roku przedsiębiorstwo osiągnęło przychód w wysokości ok. 17 milionów złotych, z czego aż 10 milionów to czysty zysk. Rzecz jasna, największa w tym zasługa This War of Mine, ale swoją cegiełkę dołożyły także wydana przez 11 bit launchpad gra Spacecom (kosmiczny RTS studia Flow Combine z września 2014 roku) oraz platforma dystrybucji cyfrowej Games Republic. Krótko mówiąc, jak powiedział Grzegorz Miechowski: jego spółka jest w „fantastycznej kondycji finansowej”.

Konferencja 11 bit studios – Industrial, rozwój This War of Mine i inne wieści - ilustracja #4

11 bit launchpad

Oddział zajmujący się wydawaniem gier niezależnych dopiero buduje swoje portfolio, ale zarząd ma wobec niego duże ambicje. Pierwszym sukcesem okazał się wspomniany Spacecom, a dzięki coraz lepszym notowaniom całego 11 bit studios, launchpad będzie wypuszczał coraz lepsze gry. Firma planuje wydać w tym roku dwie produkcje. Na konferencji nie zdradzono ich tytułów, ale wiemy, że jedna z nich to space-sim Jameson The Pilot jednooosobowego studia Rezoner. Druga to natomiast, według słów Grzegorza Miechowskiego, „gra o olbrzymim potencjale realizowana przez weteranów z branży”. Niestety, na tym nasza wiedza na ten temat się kończy.

Konferencja 11 bit studios – Industrial, rozwój This War of Mine i inne wieści - ilustracja #5

Games Republic

W „fazie przyspieszającego rozwoju” jest także utworzona w kwietniu minionego roku platforma dystrybucji cyfrowej Games Republic. Na tę chwilę może ona pochwalić się ponad 500 tytułami, wśród których nie brakuje nowinek takich jak Pillars of Eternity czy The Talos Principle, a także serii Star Wars i samochodówek od Codemasters. W niedalekiej przyszłości możemy oczekiwać dołączenia do oferty ostatnich hitów, jak Borderlands: The Pre-Sequel!, GTA V, Assassin’s Creed: Unity, Mortal Kombat X czy Call of Duty: Advanced Warfare.