Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 sierpnia 2017, 21:03

autor: Vergil

Kolejny pozew sądowy dla Rockstar Games – tym razem za rzekomy plagiat w GTA: Vice City

Zespół Rockstar Games otrzymał kolejny pozew sądowy. Tym razem rolę poszkodowanego odgrywa firma Psychic Readers Network, która twierdzi, że deweloperzy dopuścili się plagiatu, tworząc postać Auntie Poulet, która wystąpiła… w Grand Theft Auto: Vice City.

Pamiętacie jeszcze Grand Theft Auto: Vice City? Nawet jeśli nie, to o piętnastoletnim hicie pamięta firma Psychic Readers Network. Jej przedstawiciele pozwali do sądu zespół Rockstar Games. Powód? Bezprawne wykorzystanie postaci Miss Cleo, czyli wróżbitki granej przez zmarłą w zeszłym roku Yourie Harris, która w produkcji opowiadającej o przygodach Tommy’ego Vercettiego wcieliła się w jasnowidzącą Auntie Poulet. Krótko mówiąc – rzekomy plagiat.

Jak tłumaczą przedstawiciele firmy, w wypromowanie postaci Miss Cleo zainwestowano sto milionów dolarów – na domniemanym plagiacie Rockstar Games zarobiło natomiast ponad pół miliarda. Co więcej, „poszkodowani” zwracają uwagę na fakt, że Rockstar nadal zarabia na tej postaci – wszak Grand Theft Auto: Vice City wciąż można nabyć, choćby w rozmaitych bundle'ach. Na swoją obronę twórcy Miss Cleo mają również to, że chcą wyłącznie dbać o bezpieczeństwo swojej własności intelektualnej – nic poza tym.

Auntie Poulet z Grand Theft Auto: Vice City w całej okazałości. - Kolejny pozew sądowy dla Rockstar Games – tym razem za rzekomy plagiat w GTA: Vice City - wiadomość - 2017-08-01
Auntie Poulet z Grand Theft Auto: Vice City w całej okazałości.

A co na to deweloperzy? Cóż, oficjele Rockstara stwierdzają bez ogródek, że przedstawione powyżej zarzuty są „absurdalne”, toteż bez strachu zamierzają bronić się w sądzie.

Mając w pamięci aferę związaną z pozwem złożonym przez Lindsey Lohan, który ostatecznie został oddalony, śmiało można stwierdzić, że działania Psychic Readers Network są skazane na niepowodzenie. Z drugiej strony… kto wie? Wszak niezbadane są wyroki sprawiedliwości… Inna sprawa, że koncepcja stojąca za pomysłem pracowników Rockstar Games najpewniej miała na celu ośmieszenie trendów panujących w mediach, z czego przecież od lat słyną twórcy serii Grand Theft Auto.