Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 16 marca 2014, 12:15

Intel Extreme Masters 2014 – dzisiaj wielki finał!

Przed nami trzeci dzień finałów ósmego sezonu Intel Extreme Masters w Katowicach. Właśnie dzisiaj rozegrane zostaną decydujące o zwycięstwie mecze. To również ostatnia szansa, aby na własne oczy zobaczyć esportowe święto w tak ogromnej skali. Dla tych jednak, który nie mają takiej możliwości, przygotowaliśmy kolejną relację, a także filmowe podsumowanie.

Choć impreza Intel Extreme Masters w Katowicach powoli zmierza ku końcowi, to największe emocje dopiero przed nami. Dzisiejsze finałowe mecze w Counter-Strike’a: Global Offensive, Starcrafta II i League of Legends są zwieńczeniem kilkudniowej rywalizacji najlepszych zawodowych graczy na świecie. Finały zaczynają się o 13:00, a pełną ich rozpiskę znajdziecie poniżej. Ale Intel Extreme Masters stoi nie tylko meczami i esportową rywalizacją. Inny, bardziej zakulisowy i nieformalny charakter imprezy opisują nasi wysłannicy. Hed przedstawia swoje wrażenia ze Spodka jak zwykle w lekkim stylu – oto druga część relacji innej niż wszystkie. Polecamy też kilka słów od Normana Lendy, który zwraca naszą uwagę także na cosplayerów.

OKIEM NORMANA LENDY

Intel Extreme Masters 2014 – dzisiaj wielki finał! - ilustracja #2Tłum, który oczekiwał na otwarcie bram katowickiego Spodka w sobotę rano przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Tego sukcesu nie zdołała pokrzyżować ekstremalnie ciężka, przypominająca sztorm pogoda. Można by pokusić się o stwierdzenie, że nawet natura nie wygrała z mocą Intel Extreme Masters – kilka minut po otwarciu Spodka, wszystkie hale były już pełne ludzi.

Największą popularnością cieszyło się jak zwykle League of Legends, w którym zachodnie drużyny wreszcie przełamały piątkową passę i odniosły serię zwycięstw nad azjatyckimi kolosami. Po emocjonujących półfinałach, w niedzielnym finale zmierzą się ulubieńcy katowickiej publiczności – Fnatic – z koreańskim KT Rolster Bullets. Wierzę, że będzie to widowisko bardziej emocjonujące niż pojedynek SK T1 z Royal Club podczas finału 3 sezonu League of Legends. Tam brakowało bowiem czegoś, co można by określić mianem pojedynku dwóch zupełnie różnych stylów gry – pojedynku, którego zwycięzcy nie jest w stanie wskazać żaden analityk.

Intel Extreme Masters 2014 – dzisiaj wielki finał! - ilustracja #3Drugi dzień IEM-u to także korytarze pełne cosplayerów. Tutaj również dominującym motywem było League of Legends. Nie da się ukryć, że konkurs ze znacznymi nagrodami rzeczowymi zachęcił do udziału wielu cosplayerów z całej Polski, w tym m.in. Katarzynę „Kairi” Siedlecką – zwyciężczynię polskich eliminacji do finałów prestiżowego międzynarodowego konkursu Eurocosplay (na zdjęciu obok).

Zupełnie z innej beczki: moją uwagę zwróciła obecność na imprezie stoiska z Oculus Rift. Tutaj, jeżeli tylko miało się odrobinę cierpliwości, każdy mógł wypróbować ten nowy gadżet, a reakcje testujących były bardzo entuzjastyczne. Czyżby więc za kilka lat Oculus miał stać się standardem w gamingu? Niezależnie od odpowiedzi na to pytanie, stoisko okazało się ciekawym dodatkiem do tego wspaniałego esportowego święta.

Tak wygląda scena turnieju w League of Legends. Czujecie ten klimat? / fot. Norman Lenda - Intel Extreme Masters 2014 – dzisiaj wielki finał! - wiadomość - 2014-03-16
Tak wygląda scena turnieju w League of Legends. Czujecie ten klimat? / fot. Norman Lenda

Wielkie finały

Przez ostatnie dni rywalizowali ze sobą zawodnicy grający w Starcrafta II, League of Legends i Counter-Strike’a – dzisiaj wreszcie nadszedł czas na wielkie finały. Dodatkowo odbędą się również niewielkie turnieje w Hearthstone i FIF-ę 14.

Counter-Strike: Global Offensive – 13:00

O godz. 13:00 rozpocznie się finał CS:GO. Aby w nim zagrać polski zespół Virtus.pro musiał wczoraj wyeliminować Szwedów z teamu LGB. Po tym co Polacy pokazali we wcześniejszych starciach, zwycięstwo w pierwszym meczu (16:8) nie zaskoczyło. Drugie starcie po dogrywce wygrali Szwedzi (19:17), aczkolwiek zawodnicy Virtus.pro potrafili do tej dogrywki doprowadzić, pomimo dużej przewagi LGB. W meczu o wszystko Polacy znowu zwyciężyli bardzo pewnie (16:7), co czego zdążyli nas w całym turnieju przyzwyczaić. W świetnej formie znowu byli tacy zawodnicy jak pasha czy TaZ, zaś zwycięskiego „fraga” zaliczył sNax. Przed finałem, w którym Polacy zmierzą się z Ninjas In Pyjamas, mamy wielkie oczekiwania – gracze Virtus.pro wykrzyczeli wczoraj przed wiwatującą publicznością: „Ten puchar jest nasz”. Trzymamy za słowo!

  1. Kibicuj Polakom w finale CS:GO!
Zawodnicy Virtus.pro wychodzą na scenę. - Intel Extreme Masters 2014 – dzisiaj wielki finał! - wiadomość - 2014-03-16
Zawodnicy Virtus.pro wychodzą na scenę.

Starcraft II – 15:30

O godz. 15:30 rozegrany zostanie emocjonujący finał turnieju w Starcrafta II, czyli mecz o 100 tys. dolarów – taką bowiem nagrodę zdobędzie zwycięzca; przegrany zaś nie dostanie nic. Warunki trudne, ale dzięki temu można się spodziewać, że herO i sOs, najlepsi gracze katowickiego finału ósmego sezonu Intel Extreme Masters, zrobią wszystko, aby wygrać – nawet dla najlepszych graczy w Starcrafta nie jest to mała kwota. Martwić może tylko jeden, drobny detal: w finale spotykają się zawodnicy grający Protossami, którzy pokonali w półfinałach swoich terrańskich konkurentów. Taka rywalizacja – w obrębie jednej rasy – często sprawia mniej emocjonujące wrażenie. Liczymy na to, że tym razem tak nie będzie!

  1. Zobacz finał StarCraft II: Heart of the Swarm!
Intel Extreme Masters 2014 – dzisiaj wielki finał! - ilustracja #6

League of Legends – 17:30

O godz. 17:30 europejski zespół Fnatic, ulubieńcy polskiej publiczności, zmierzy się w finale z Koreańczykami z KT Rolster Bullets. Rywalizacja w fazie playoff była zacięta, trudno więc przewidzieć, który zespół ma większe szanse. Zwycięski team podzieli się nagrodą w wysokości 60 tys. dolarów, przegrani zdobędą tylko jej połową.

  1. Zobacz finał League of Legends!
  - Intel Extreme Masters 2014 – dzisiaj wielki finał! - wiadomość - 2014-03-16
 

FIFA 14 – od 14:30

Na turnieju nie mogło też zabraknąć piłkarskiego klasyka – FIF-y 14. Czterech graczy wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach powalczy o pierwsze miejsce i 2000 dolarów. Spotkania zostaną rozegrane w trybie Best of Three. Poniżej rozpiska meczów.

 
 

Hearthstone – 18:00–21:00

Na koniec, w niewielkim turnieju w Hearthstone: Heroes of Warcraft zmierzy się czterech graczy, w tym dwóch Polaków. Zwycięzca wróci do domu bogatszy o 2000 dolarów.

  1. Zobacz relację z turnieju Hearthstone
 
 

Na koniec prezentujemy jeszcze kilka zdjęć z katowickiego Spodka.

Na Intel Extreme Masters można zagrać w grę. Ale nie w Tomb Raidera. / fot. Norman Lenda - Intel Extreme Masters 2014 – dzisiaj wielki finał! - wiadomość - 2014-03-16
Na Intel Extreme Masters można zagrać w grę. Ale nie w Tomb Raidera. / fot. Norman Lenda
Cosplay zdobył Katowice szturmem. / fot. Norman Lenda - Intel Extreme Masters 2014 – dzisiaj wielki finał! - wiadomość - 2014-03-16
Cosplay zdobył Katowice szturmem. / fot. Norman Lenda
  1. Intel Extreme Masters – strona oficjalna