Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 1 sierpnia 2014, 15:57

autor: Adrian Werner

Hellraid: The Escape, Modern Combat 5, Traps n’ Gemstones i inne – przegląd najlepszych gier lipca na iOS

Oto kolejne omówienie najlepszych produkcji, jakie ukazały się w minionym miesiącu na urządzeniach mobilnych z systemem iOS. A wśród nich m.in. gra logiczna Hellraid: The Escape, przygodówki Secret Files Tunguska i 80 Days, platformówka Traps n’ Gemstones czy FPS Modern Combat 5: Blackout.

Witamy w kolejnym wydaniu naszego cyklu przybliżającego najlepsze produkcje, jakie ukazały się w minionym miesiącu na urządzeniach mobilnych z systemem iOS.

Hellraid: The Escape

Przegląd otwiera Hellraid: The Escape, czyli gra logiczna autorstwa polskiego zespołu Shortbreak, będącego częścią firmy Techland. W produkcji wcielamy się w zamordowanego nieszczęśnika, którego dusza próbuje uciec z piekielnego, magicznego więzienia. Nie mamy możliwości bezpośredniej konfrontacji z wrogami, więc zabawa polega na rozwiązywaniu zagadek, polegających głównie na manipulowaniu otoczeniem za pomocą silnika fizycznego. W ten sposób eliminujemy także przeciwników. W sumie – ciekawa produkcja, z bardzo pomysłowymi łamigłówkami i skutecznie budującą klimat atrakcyjną oprawą graficzną.

Hellraid: The Escape na App Store (10 PLN)

Secret Files Tunguska

W lipcu na iOS zawitała również gra Secret Files Tunguska, czyli konwersja klasycznej pecetowej przygodówki, które fabuła obraca się wokół tajemnicy tytułowego meteorytu. Produkcja nic nie straciła podczas przeprowadzki na ekrany dotykowe i wciąż oferuje ciekawą fabułę, dużą różnorodność lokacji, dopracowane zagadki i atrakcyjną grafikę. Dodatkową zaletą jest polska wersja językowa.

Secret Files Tunguska na App Store (15 PLN)

Traps n’ Gemstones

Z kolei Traps n’ Gemstones to wyśmienita retro platformówka, w której jako poszukiwacz przygód pokroju Indiany Jonesa eksplorujemy egipski grobowiec. Całość wykonana została w stylu metroidvania, co oznacza, że struktura poziomów jest w dużym stopniu otwarta. Wiele sekcji początkowo jest niedostępna i powrócimy do nich dopiero po zdobyciu nowych umiejętności i przedmiotów. Mapy są duże i ciekawie zaprojektowane z masą sekretów, a sterowanie bardzo czułe. Dla fanów gatunku jest to pozycja obowiązkowa.

Traps n’ Gemstones na App Store (19 PLN)

Gra dostępna również na Androida

Modern Combat 5: Blackout

Chyba największą premierą lipca okazało się Modern Combat 5: Blackout, czyli najnowsza odsłona popularnego cyklu FPS-ów studia Gameloft. Czekaliśmy na nią ponad rok, ale było warto. Otrzymaliśmy dopracowaną kampanię z licznymi filmowymi scenkami w liniowych sekwencjach oraz bardziej swobodnymi misjami Spec Ops oraz świetny tryb multiplayer, w którym – dzięki brakowi mikropłatności – zwycięża ten, kto ma najlepsze umiejętności. Do tego dochodzi piękna oprawa graficzna, a wszystko to w sumie daje grę, która jest obecnie chyba najlepszym mobilnym FPS-em.

Modern Combat 5: Blackout na App Store (24 PLN)

Gra dostępna również na Androida

Gra dostępna również na Windows Phone

Teenage Mutant Ninja Turtles

Do kin wejdzie wkrótce reboot Wojowniczych Żółwi Ninja, więc nic dziwnego, że doczekaliśmy się również gry mobilnej o przygodach tych bohaterów. Teenage Mutant Ninja Turtles jest jednak czymś znacznie lepszym niż typowym licencjonowanym średniakiem. Właściciele marki do opracowania tego tytułu zatrudnili studio The Game Bakers, znane jako autorzy Combo Crew, czyli jednej z najlepszych mobilnych bijatyk. Ich nowe dzieło oparte jest na podobnych rozwiązaniach, więc zabawa sprowadza się głównie do walk z grupami wrogów na zamkniętych arenach. Ponownie prawdziwą gwiazdą całego przedsięwzięcia jest doskonały system sterowania oparty na rysowaniu palcem gestów, który sprawia, że obijanie gęb przeciwnikom daje niesamowitą satysfakcję.

Teenage Mutant Ninja Turtles' na App Store (15 PLN)

Gra dostępna również na Androida 

80 Days

W lipcu z nową produkcją powrócili autorzy Sorcery!, czyli najlepszej mobilnej paragrafówki. 80 Days oparte jest na kanwie powieści W osiemdziesiąt dni dookoła świata autorstwa Juliusza Verne’a, ale akcja osadzona została w realiach znacznie mocniej steampunkowych niż literacki pierwowzór. Zabawa polega głównie na śledzeniu wspaniale poprowadzonej narracji i podejmowaniu istotnych decyzji. Całość jest jednak bardzo dynamiczna. Wyborów są dziesiątki i każdy z nich w istotny sposób wpływa na przebieg opowieści. Do tego stopnia, że grę z przyjemnością można przejść kilka razy pod rząd bez uczucia nudy.

80 Days na App Store (15 PLN)

Monster Hunter Freedom Unite

Doczekaliśmy się również wreszcie na iOS pełnoprawnej osłony popularnego cyklu studia Capcom. Monster Hunter Freedom Unite to ulepszona konwersja przeboju z PSP, w której przemierzamy rozległy trójwymiarowy świat i polujemy na przeróżne potwory. System walki jest szalenie dynamiczny i oferuje potężne pokłady głębi. Co zaskakujące, sprawnie udało się go zaadaptować na ekrany dotykowe, choć tradycjonaliści mogą wybrać kontrolowanie akcji za pomocą zewnętrznego pada. Samotna zabawa dostarcza sporo frajdy, ale gra robi się majstersztykiem, gdy rozpoczniemy tryb kooperacyjny.

Monster Hunter Freedom Unite na App Store (56 PLN)

Civilization Revolution 2

Ostatnią lipcową produkcją, którą chcemy Wam polecić jest Civilization Revolution 2, czyli mobilna odsłona legendarnej serii turowych strategii. Tak jak w pecetowych wydaniach naszym zadaniem jest objęcie dowództwa nad prymitywnym plemieniem, a następnie zbudowanie imperium i jego dynamiczny rozwój technologiczny, gospodarczy i militarny. Wszystko to jest mocno uproszczone w porównaniu z komputerowymi pierwowzorami, ale i tak gra oferuje potężne pokłady głębi, a usunięcie części elementów przyśpieszyło rozgrywkę i uczyniło ją lepiej dopasowaną do realiów mobilnych.

Civilization Revolution 2 na App Store (56 PLN)