Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCiOSAND
Okładka Traps n' Gemstones (PC)

Traps n' Gemstones

Traps n' Gemstones to opracowana przez studio Donut Games dwuwymiarowa platformówka, w której wcielamy się w poszukiwacza przygód, eksplorującego egipski grobowiec.

Zręcznościowe | platformówki | metroidvania | Egipt

Okładka Traps n' Gemstones (PC)

data premiery gry:

23lip2014

iOS AND PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Traps n' Gemstones to platformówka 2D stworzona przez zespół Donut Games. Produkcja należy do kategorii premium, co oznacza, że płacimy raz za zakup aplikacji, a potem nie ma już żadnych, nawet opcjonalnych, mikropłatności.

W grze wcielamy się w poszukiwacza przygód w stylu Indiany Jonesa, który przybywa do Egiptu w celu odkrycia sekretów starożytnego grobowca. Budowla ta jest olbrzymia i składają się na nią setki rozległych korytarzy, grot oraz ukrytych przejść. Przedarcie się przez ten labirynt nie będzie należało do łatwych zadań, gdyż spokojnego spoczynku zmarłych pilnują liczni strażnicy oraz niebezpieczne pułapki.

Traps n' Gemstones to tradycyjna dwuwymiarowa platformówka, więc zabawa polega głównie na eksplorowaniu poziomów, skakaniu z platformy na platformę, walce z przeciwnikami oraz omijaniu pułapek. Po drodze można uzbierać także tony złota i drogocennych kamieni. Autorzy zaprojektowali swoje dzieło w stylu metroidvania, co oznacza, że struktura poziomów jest w dużym stopniu otwarta. Wiele sekcji początkowo jest niedostępna i powrócimy do nich dopiero po zdobyciu nowych umiejętności i przedmiotów.

Całość ukazana jest w atrakcyjnej dwuwymiarowej grafice, która wykonana została w stylu przywołującym na myśl starsze produkcje. Autorzy nie postawili jednak na duże piksele, lecz wykonali wszystkie elementy w przyjemnej dla oka wysokiej rozdzielczości. Równie udana jest oprawa dźwiękowa, która pełna jest wpadających w ucho kawałków, skutecznie wywołujących fale nostalgii u starszych graczy.

Indiana Jones na smartfonie – minirecenzja Traps n’ Gemstones

PLUSY:
  1. Rozległe poziomy i ciekawie zaprojektowane zagadki środowiskowe;
  2. Dopracowana oprawa graficzna, udanie oddająca klimat kultowych filmów akcji;
  3. Czułe sterowanie dopasowane do ekranów dotykowych.
MINUSY:
  1. Trudne zagadki mogą odstraszyć mniej zaawansowanych graczy.

Gatunek klasycznych, przepełnionych akcją platformówek nie ma zbyt wielu reprezentantów na urządzeniach mobilnych. Silniejszą pozycją mogą się pochwalić znacznie łatwiejsze do zaprojektowania runnery. Nie oznacza to jednak, że fani Castlevanii i Metroida nie mają czego szukać na smartfonach i tabletach. Jedną z gier, na które powinni zwrócić swoją uwagę jest Traps n' Gemstones.

W Traps n’ Gemstones gracz wciela się we wzorowanego na Indiana Jonesie poszukiwacza przygód (nieodzowny kapelusz i bicz), który przybywa do Egiptu w celu zdobycia drogocennych, starożytnych artefaktów. Rozgrywka sprowadza się do odkrywania i eksplorowania piramidy, rozwiązywania zagadek środowiskowych, a także walki z przeciwnikami (w tej roli stwory zamieszkujące budowlę, jak i strażnicy, broniący dostępu do skarbów). Całość zaserwowana została w starym dobrym stylu, wymuszającym na graczu skrupulatne przeglądanie zakamarków w poszukiwaniu kosztowności, ale też nowych narzędzi (np. dynamit, pistolet, pochodnia) i artefaktów, które wykorzystane we właściwym miejscu pozwalają odblokować kolejne rejony piramidy.

Twórcom udało się zachować właściwy balans między ilością zagadek, natężeniem eksploracji i walką, dzięki czemu rozgrywka nie nudzi się i potrafi nieustannie zaskakiwać nowymi rozwiązaniami (np. pokonywanie zalanych korytarzy, podróżowanie kopalnianym wózkiem, przesuwanie skrzyń). Autorzy zdecydowali się również na świadome spowolnienie akcji, co pozwoliło uniknąć problemów natury technicznej, trawiących większość klasycznych platformówek wydawanych na urządzenia mobilne. Chodzi tu przede wszystkim o kłopoty z okiełznaniem systemu sterowania, który w tym przypadku sprawuje się znakomicie.

Produkcja może się pochwalić wysokim poziomem wykonania. Elegancka, dwuwymiarowa grafika idzie tu w parze ze znakomitymi projektami poziomów, a przygodowy klimat udanie przyciąga do ekranu. Traps n’ Gemstones można z czystym sumieniem polecić zarówno amatorom platformówek w stylu metroidvania, jak i wszystkim innym fanom zręcznościówek, także tym początkującym (mimo że gra nie należy do najprostszych).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 15

Gry podobne do Traps n' Gemstones

Wymagania wiekowe Traps n' Gemstones

12+

Wymagania sprzętowe Traps n' Gemstones

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Windows 8.1
Najlepsze gry mobilne bez mikropłatności (#11 – platformówki 2D)
Najlepsze gry mobilne bez mikropłatności (#11 – platformówki 2D)

wiadomość24 kwietnia 2016

Jedenasty odcinek naszego cyklu omawiającego najlepsze gry mobilne bez mikropłatności postanowiliśmy poświęcić dwuwymiarowym platformówkom.

Promocje mobilne na weekend 30-31 maja (m.in. Traps n' Gemstones, Nightmares from the Deep 2, Blek)
Promocje mobilne na weekend 30-31 maja (m.in. Traps n' Gemstones, Nightmares from the Deep 2, Blek)

wiadomość30 maja 2015

Przed Wami kolejne wydanie cyklu poświęconego najciekawszym promocjom cenowym na gry mobilne. W przeglądzie zamieściliśmy informacje o przecenach takich gier jak Traps n' Gemstones, Nightmares from the Deep 2, Blek, Assassin's Creed Pirates i najnowszej odsłonie promocji Humble Mobile Bundle.

Hellraid: The Escape, Modern Combat 5, Traps n’ Gemstones i inne – przegląd najlepszych gier lipca na iOS
Hellraid: The Escape, Modern Combat 5, Traps n’ Gemstones i inne – przegląd najlepszych gier lipca na iOS

wiadomość1 sierpnia 2014

Oto kolejne omówienie najlepszych produkcji, jakie ukazały się w minionym miesiącu na urządzeniach mobilnych z systemem iOS. A wśród nich m.in. gra logiczna Hellraid: The Escape, przygodówki Secret Files Tunguska i 80 Days, platformówka Traps n’ Gemstones czy FPS Modern Combat 5: Blackout.

Gry mobilne w natarciu! Tydzień z GramyNaWynos.pl (21–27 lipca)
Gry mobilne w natarciu! Tydzień z GramyNaWynos.pl (21–27 lipca)

wiadomość28 lipca 2014

Miniony tydzień na rynku mobilnym tradycyjnie przyniósł wiele ciekawych wydarzeń. Do sprzedaży trafiło kilka dużych produkcji, takich jak Modern Combat 5: Blackout czy Traps n’ Gemstones, a deweloperzy zapowiedzieli także szereg obiecujących projektów, w tym izometrycznego RPG-a, który połączy klimat lat 80-tych z fabułą obracającą się wokół teorii spiskowych.

Traps n’ Gemstones – klimatyczna retro platformówka zadebiutowała na urządzeniach mobilnych
Traps n’ Gemstones – klimatyczna retro platformówka zadebiutowała na urządzeniach mobilnych

wiadomość25 lipca 2014

Studio Donut Games wypuściło grę Traps n’ Gemstones, czyli platformówkę typu metroidvania, w której wcielamy się w poszukiwacza przygód w stylu Indiany Jonesa. Produkcja dostępna jest na mobilne systemy iOS, Android i Windows Phone.

iOS
AND
PC