Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 maja 2020, 14:00

GTA 5 Online - nowi gracze żebrzą o kasę, bogaci ich trollują

Darmowe Grand Theft Auto V w Epic Games Store spowodowało wysyp nowych graczy w GTA Online. Część z nich nieustannie żebrze u innych użytkowników o pieniądze, a społeczność skupiona wokół gry postanowiła zabawić się ich kosztem.

GTA 5 Online - nowi gracze żebrzą o kasę, bogaci ich trollują - ilustracja #1
Weterani GTA Online nie są zachwyceni armią roszczeniowych nowicjuszy.

Dziś kończy się promocja na darmowe Grand Theft Auto V na platformie Epic Games Store. Przez ostatni tydzień z oferty skorzystała ogromna liczba osób, co przełożyło się na wielu nowych graczy w Grand Theft Auto Online. Niestety, jak to zwykle bywa w grach sieciowych, część z nich uznaje za stosowne błaganie innych użytkowników o pieniądze. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy wystarczy wytłumaczyć nowicjuszom podstawy gry albo zaoferować pomoc. Jednak są wśród nich takie osoby, które z uporem godnym lepszej sprawy nie tyle błagają, ile wręcz żądają milionów lub nawet setek milionów dolarów, a w przypadku odmowy grożą zgłoszeniem raportu lub atakiem (choć to ostatnie często budzi u weteranów uśmiech politowania).

GTA 5 Online - nowi gracze żebrzą o kasę, bogaci ich trollują - ilustracja #2
Newbie żądający de facto daniny to jedna z pomniejszych, lecz irytujących plag gier sieciowych.

Jak łatwo zgadnąć, gracze z dłuższym stażem nie są zachwyceni takim żebraniem, zwłaszcza że udostępniona przez Epic Games Store edycja premium uwzględnia dość pokaźny kapitał początkowy o wartości powyżej miliona dolarów. Inni jednak – zgodnie z duchem wszelkich gier sieciowych – dostrzegli okazję, by zabawić się kosztem nowicjuszy. Ich plan jest bardzo prosty: najpierw na czacie ogólnym informują o lokacji, w której będą rozdawać pieniądze. Następnie, po zebraniu graczy łasych na darmową gotówkę, trolle rzeczywiście wyrzucają pieniądze na ulicę… wykonując emotkę „Make it Rain”. Żadne przedmioty nie zostają upuszczone na ulicę i zebrani muszą odejść z niczym. „Make it Rain” wymaga zużycia tysiąca dolarów, ale dla osób z długim stażem to żadna kwota (a z pewnością niska cena za całą akcję).

GTA 5 Online - nowi gracze żebrzą o kasę, bogaci ich trollują - ilustracja #3
Wbrew pozorom, żadne pieniądze nie lądują tu na ulicy.

Oczywiście po pierwszych filmikach „instruktażowych” wielu weteranów podchwyciło ten pomysł. Inni ograniczyli się do tradycyjnych zapewnień o pomocy i nalegania na zrestartowanie gry albo przedstawienia nowicjuszy obcym. Jednak niektórzy uznali, że rzeczywiście przyda się wyłożyć w jednym miejscu swoiste savoir vivre GTA Online. Tak uczynił choćby Sir_Waffles, który spisał trzy najważniejsze reguły: nie błagamy o pieniądze, nie niszczymy ładunków innych graczy (mimo wyświetlanych komunikatów) oraz nie korzystamy z programów do modowania (co grozi banem i może powodować problemy z działaniem gry). Inni dodają kolejne wskazówki, przestrzegając m.in. przed lataniem w pobliżu osób sprzedających swoje towary.

To nie jedyny problem od tygodnia dręczący Grand Theft Auto Online. Darmowe GTA V przyczyniło się też do znacznego zwiększenia liczby oszustów, stale tworzących nowe konta Epic Games Store. Na szczęście to nie potrwa długo. Promocja kończy się dziś o godzinie 17:00 czasu polskiego.