Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 października 2010, 10:55

autor: Adrian Werner

Gray Matter zalicza kolejne opóźnienie

Mamy złe wieści dla wszystkich fanów przygodówek z niecierpliwością wyczekujących premiery Gray Master. Okazało się niestety, że gra ponownie zaliczy opóźnienie i wydana zostanie dopiero lutym przyszłego roku.

Mamy złe wieści dla wszystkich fanów przygodówek z niecierpliwością wyczekujących premiery Gray Matter. Okazało się niestety, że gra ponownie zaliczy opóźnienie i wydana zostanie dopiero lutym przyszłego roku.

Gray Matter zalicza kolejne opóźnienie - ilustracja #1

Jako powód kolejnego przełożenia daty premiery wydawca gry podał chęć lepszego jej dopracowania. Zapewne przynajmniej częściowo odpowiada za to edycja konsolowa, której istnienie ujawniono dopiero kilka miesięcy temu. Gray Matter powstaje z myślą o PC oraz Xboksie 360 i twórcy obiecują, że poza interfejsem obie wersje będą identyczne. Europejskie gry komputerowe rzadko kiedy otrzymują przyzwoite konwersje konsolowe (wystarczy wspomnieć tu zeszłorocznego Risena) i zapewne wydawca Gray Matter wolałby uniknąć powtarzania błędów konkurencji. Ponadto, opóźnienie powinno dobrze wpłynąć na wyniki sprzedaży. Nie da się przecież ukryć, że jest to gra stosunkowo niszowa i wystawianie jej w okresie premier największych hitów nie byłoby zbyt mądrym pomysłem.

Trzeba przyznać, że cykl produkcyjny tego tytułu należy do wyjątkowo wyboistych i kolejne obsuwy stały się już niestety tradycją. O Gray Matter świat usłyszał po raz pierwszy w 2003 roku, gdy Jane Jansen (legendarna twórczyni przygodówek mająca na koncie m.in. serię Gabriel Knight) ogłosiła, że pracuje nad czymś, co nazywane było wtedy Project Jane-J. Produkcję finansował ówczesny potentat tego gatunku, czyli The Adventure Company. Niestety po kilku miesiącach wydawca poinformował o zawieszeniu prac nad tym tytułem. Przez kilka kolejnych lat Jane Jansen zajmowała się grami typu casual, aż w końcu w 2006 roku firma dtp postanowiła wskrzesić Gray Matter.

Gray Matter zalicza kolejne opóźnienie - ilustracja #2

Niestety, dalsze losy projektu nie należały wcale do najspokojniejszych. Co kilka miesięcy ogłaszano kolejne opóźnienia premiery, a dwa lata temu zmieniono nawet zespół odpowiedzialny za produkcję. Studio Tonuzaba poszło odstawkę i zostało zastąpione przez ekipę Wizardbox (znaną głównie z wyprodukowania So Blonde). Mimo to, od tego czasu Gray Matter zaliczyło kilka dalszych poślizgów. Pozostaje mieć nadzieję, że tym razem zapowiedziany termin zostanie dotrzymany i gra faktycznie wyląduje na półkach sklepowych w lutym przyszłego roku.

Gray Matter będzie klasyczną przygodówka z interfejsem point & click, w której animowane w pełnym trójwymiarze postacie poruszać się będą po pre-renderowanym środowisku 2D. Gra pozwoli nam na wcielenie się w dwie postacie. Pierwsza z nich to Samantha Everett, młoda Amerykanka, podróżująca przez Europę i zarabiająca na życie ulicznymi pokazami sztuczek iluzjonistycznych. Drugim bohaterem jest natomiast prowadzący dziwne eksperymenty ekscentryczny neurobiolog Dawid Styles, który zatrudnia Samathę jako swoją asystentkę.