Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 stycznia 2023, 09:35

autor: Adrian Werner

Half-Life 2 powrócił na tron, oto najlepsze mody 2022 roku

Użytkownicy ModDB wybrali najlepsze modyfikacje minionego roku. Zwyciężył projekt oferujący nową kampanię fabularną do Half-Life 2.

Źródło fot. Breadmen
i

Użytkownicy serwisu ModDB wybrali najlepsze modyfikacje 2022 r. Na pierwszym miejscu znalazł się projekt Entropy : Zero 2 do Half-Life 2. Mod oferuje nową kampanię, w której wcielamy się w Metrocopa, czyli członka sił porządkowych imperium Kombinatu.

Warto zwrócić uwagę, że HL2 powrócił tym samym po dekadzie na moderski tron. Ostatni raz modyfikacja do tej gry wygrała bowiem w plebiscycie ModDB w 2012 roku, kiedy to użytkownicy serwisu wybrali jako swojego faworyta projekt Black Mesa.

Najlepsze modyfikacje 2022 roku według użytkowników ModDB

Przyjrzyjmy się całej liście modów, które zostały wytypowane przez graczy jako najlepsze projekty minionego roku.

10. Coterminus

Na dziesiątym miejscu znalazło się Coterminus. To również mod do Half-Life 2, ale jego celem jest przywrócenie zawartości wyciętej przez studio Valve przed premierą.

  1. Coterminus – pobierz mod

9. Classic Offensive

Na dziewiątej pozycji znalazła się modyfikacja Classic Offensive. Mod gruntownie przerabia Counter-Strike: Global Offensive – tak, aby stworzyć coś, co łączy najlepsze elementy CS:GO oraz oryginalnego CS-a w wersji 1.6.

Pod względem mechaniki i zawartości wzorowano się na starszym z tych projektów, równocześnie zachowując ulepszoną grafikę i poprawiony balans rozgrywki z Global Offensive. Do tego mapy przerobiono tak, aby miały klimat lat 80. ubiegłego wieku.

Half-Life 2 powrócił na tron, oto najlepsze mody 2022 roku - ilustracja #1
Źródło fot. Classic Offensive Dev Team.

8. RealRTCW

Z kolei RealRTCW to modyfikacja gruntownie odświeżająca Return to Castle Wolfenstein. Projekt ulepsza grafikę, w tym tekstury, wprowadza wsparcie dla wysokich rozdzielczości szerokooekranowych oraz przerabia rozgrywkę tak, aby była bardziej realistyczna i wymagająca. Mocno poprawiono także sztuczną inteligencję wrogów.

Obecność RealRTCW na liście nie dziwi. Dzięki tej modyfikacji Return to Castle Wolfenstein przeżywa obecnie mały renesans i to nie tylko pod względem liczby graczy, ale również w kwestii moderów tworzących nowe misje do tej klasycznej strzelanki.

7. Half-Life: Field Intensity

Natomiast Field Intensity to modyfikacja do pierwszego Half-Life’a. „Jedynka” cieszy się wciąż dużą popularnością wśród twórców modów. Spora w tym zasługa prostszej oprawy graficznej niż w przypadku HL2, co mocno ułatwia tworzenie nowych elementów.

Field Intensity wprowadza do gry nową kampanię, wystarczającą na około 5-10 godzin zabawy. Wcielamy się w niej w jednego z żołnierzy wysłanych, aby opanować sytuację w placówce Black Mesa.

Half-Life 2 powrócił na tron, oto najlepsze mody 2022 roku - ilustracja #2
Źródło fot. Paincake KRSK.

6. Voxel Doom

Nietypowy projekt znajdziemy na szóstym miejscu. Voxel Doom przerabia dwuwymiarowe elementy (w tym wrogów i obiekty w otoczeniu) w pierwszych dwóch części Dooma na modele zbudowane z voxeli. Dzięki temu otrzymujemy w pełni trójwymiarową grafikę bez utraty specyficznego klimatu pierwowzoru.

5. DNF2001 Restoration Project

Pierwszą piątkę najlepszych modów minionego roku otwiera DNF2001 Restoration Project. Celem modyfikacji jest przerobienie wczesnej wersji Duke Nukem Forever z 2001 roku, aby była ona w pełni grywalna.

To wydanie produkcji, które ostatecznie porzucono, wyciekło 2022 roku, oferując możliwość sprawdzenia, jak prezentowało się chyba najbardziej obiecujące wcielenie DNF. Wczesna edycja nie była jednak w wielu aspektach prawdziwie grywalna i DNF2001 Restoration Project chce to zmienić. Obecnie autorzy ulepszyli kilka pierwszych misji i efekt jest wyśmienity. Spodziewamy się, że mod będzie pojawiał się w top 10 najlepszych modyfikacji na ModDB przez wiele lat.

4. Empire at War Expanded: Fall of the Republic

Na czwartym miejscu znalazło się Empire at War Expanded: Fall of the Republic, czyli modyfikacja do gwiezdnowojennego RTS-a Star Wars: Empire at War: Forces of Corruption.

To gigantyczny projekt, który przenosi akcję w nowe realia, odtwarzając okres tzw. Wojen Klonów. Autorzy podmienili praktycznie wszystkie elementy gry, przygotowując nowe frakcje, jednostki, technologie, bohaterów i mapy. Projekt mocno ulepsza oprawę graficzną gry oraz odświeża wiele mechanizmów rozgrywki.

Half-Life 2 powrócił na tron, oto najlepsze mody 2022 roku - ilustracja #3
Źródło fot. Thrawn's Revenge Development Team.

3. Unification Mod

Ostatnie miejsce na podium zajął Unification Mod. To jedna z najważniejszych modyfikacji do Warhammer 40,000: Dawn of War – Soulstorm. Projekt zaczął dosyć skromnie: przerabiał on grę tak, aby umożliwić innym fanom dodawanie własnych frakcji. Dzięki niemu możliwe stało się posiadania nawet kilkunastu fanowskich armii bez żadnych problemów z kompatybilnością między nimi.

Z czasem ambicje autorów Unification Mod urosły jednak bardziej. Obecnie projekt od razu oferuje najważniejsze dodatkowe fanowskie frakcje, rozszerza skalę bitew i wprowadza nowe mapy. Ulepsza także AI i kampanię, dodaje tryb survivalowy, poprawia balans rozgrywki i usuwa praktycznie wszystkie błędy pozostawione przez oryginalnych deweloperów ze studia Relic.

2. S.T.A.L.K.E.R. Anomaly

Srebrny medal gracze przyznali projektowi S.T.A.L.K.E.R. Anomaly. To samodzielny mod (a więc w praktyce darmowa gra) zbudowany na silniku Zewu Prypeci. Projekt łączy w jedną produkcję mapy ze wszystkich trzech odsłon serii, ulepsza silnik i grafikę oraz wprowadza masę nowych elementów.

Całość nastawiona jest na sandboksową rozgrywkę. W tym celu mocno ulepszono AI wrogów i fauny w Zonie, dodając przy okazji masę dynamicznych systemów, które sprawiają, że każda rozgrywka jest inna. Wprowadzono również garść nowych przygód fabularnych oraz tzw. tryb konfliktu, którym dowodzimy własną frakcją.

Half-Life 2 powrócił na tron, oto najlepsze mody 2022 roku - ilustracja #4
Źródło fot. Anomaly Developers.

1. Entropy : Zero 2

Jak widać, konkurencja była duża, ale ostatecznie użytkownicy ModDB za najlepszą modyfikację minionego roku uznali Entropy : Zero 2.