Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość Pliki do gier 16 października 2022, 08:56

autor: Adrian Werner

Darmowy STALKER Gamma to wspaniała rzecz dla miłośników gry

W społeczności fanów STALKER-a furorę robi obecnie projekt G.A.M.M.A., gruntownie ulepszający kultowe S.T.A.L.K.E.R. Anomaly.

Źródło fot. GSC Game World
i

Na grę S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl jeszcze sporo poczekamy. Fani marki nie mogą jednak narzekać na brak wrażeń, gdyż wciąż regularnie ukazują się nowe mody do już wydanych odsłon. Jednym z najgorętszych obecnie jest S.T.A.L.K.E.R.: G.A.M.M.A., czyli projekt przeznaczony dla fanowskiego S.T.A.L.K.E.R. Anomaly, który ma postać samodzielnej darmowej gry. Aby korzystać z projektu G.A.M.M.A., nie potrzeba więc posiadać którejkolwiek z oficjalnych odsłon cyklu.

Celem modyfikacji jest ulepszenie Anomaly i zapewnienie lepiej zbalansowanej rozgrywki pod względem mechanizmów survivalowych, w tym takich elementów jak gromadzenie przedmiotów, crafting, gotowanie czy naprawa sprzętu. Całość opracowano tak, aby kładła nacisk na ostrożną i powolną eksplorację, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej płynności rozgrywki.

  1. S.T.A.L.K.E.R.: G.A.M.M.A. – pobierz mod
  2. S.T.A.L.K.E.R.: G.A.M.M.A. na Githubie

S.T.A.L.K.E.R.: G.A.M.M.A oferuje również ulepszony interfejs, wprowadza nowe zestawy początkowego uzbrojenia, poprawia system promieniowania oraz balans walki w zwarciu. Gruntownie odświeża też ekonomię, tak aby handlarze mieli dosyć skromne zapasy, a najlepsze towary dostępne były tylko dla zaufanych klientów.

Tak naprawdę G.A.M.M.A. to zestaw ponad dwustu najlepszych submodów (czyli dodatków ) do S.T.A.L.K.E.R. Anomaly, zebranych w jednej paczce. Zastosowano tutaj ciekawe podejście – te mody, których z różnych powodów nie dało się bezpośrednio przenieść do pakietu, są pobierane przez instalator bezpośrednio z innych serwisów. Skutkuje to nieco skomplikowanym procesem instalacji, ale i tak jest nieporównywalnie łatwiejsze niż w sytuacji, gdybyśmy próbowali zgrywać i aplikować wszystkie te submody ręcznie. Do tego w G.A.M.M.A. mamy pewność, że ta masa projektów będzie ze sobą dobrze współpracowała i nie pojawią się żadne konflikty. Ponadto autorzy wprowadzili liczne poprawki do tych dodatków oraz przygotowali sporo własnych.

W sumie wszystko to czyni ze S.T.A.L.K.E.R.: G.A.M.M.A wyidealizowaną wersję Anomaly. Połączenie obu projektów zapewnia chyba najlepsze doświadczenie pod względem stworzenia wielkiej sandboksowej wersji Zony i powinno zapewnić fanom marki dziesiątki, jeśli nie setki godzin zabawy.