Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 stycznia 2023, 12:03

autor: Adrian Werner

Ogromny wyciek uderza w Valve, tona danych z Half-Life 2, Portala, TF2 i CS

Wyciekła masa plików z wczesnych wersji Half-Life 2, Team Fortress 2 i wielu innych największych przebojów studia Valve.

Źródło fot. Valve
i

Do sieci wyciekł ogromny zestaw danych z gier studia Valve, zawierający materiały z wczesnych wersji takich produkcji, jak Half-Life 2 (wraz z Episode One i Episode Two), Team Fortress 2, Day of Defeat: Source, Portal czy Counter-Strike: Source.

  1. Na razie najlepiej przeanalizowano pliki dotyczące TF2. Jest ich ponad 60 GB i wśród nich znaleźć można m.in. 20 niewydanych nigdy map, alternatywne skórki dla wielu broni czy kobiece modele grywalnych postaci.
  2. Pliki pochodzą z programu Valve, w którym składowane były różne wersje plików podczas produkcji gier. Studio lekką ręką przyznawało do niego dostęp nie tylko własnym deweloperom, ale również moderom oraz innym firmom. W 2016 roku niektóre z tych danych zaczęły wyciekać i Valve ograniczyło do nich dostęp. Teraz do sieci wrzucono praktycznie wszystko, co znajdowało się wtedy na tych serwerach.
  3. W plikach nie ma zbyt wielu nieznanych wcześniej wersji. Osoby, które liczyły np. na wczesną wersję HL2: Episode Three będą więc zawiedzione.
  4. Wyciek ma jednak spore szanse okazać się prawdziwym darem niebios dla fanów gier firmy Valve, gdyż mają one duże i bardzo aktywne społeczności moderskie, które najpewniej wykorzystają te pliki do tworzenia własnych projektów. Valve jest nadzwyczaj wyluzowane w kwestii takich modyfikacji i toleruje m.in. masę produkcji odtwarzających wersję beta Half-Life 2, które bazują na elementach z danych wykradzionych w 2003 roku z serwerów studia.

Warto wspomnieć, że to nie jedyny duży leak związany z Valve w ostatnich tygodniach. Tydzień temu wyciekła grywalna, bardzo wczesna wersja niewydanego projektu Terror Strike, nad którym pracowało studio Turtle Rock. Ta produkcja ostatecznie przeobraziła się w Left 4 Dead.

Ostatni miesiąc w ogóle był niesłychanie owocnym okresem dla fanów wycieków tego typu. Do sieci trafiły wczesne wersje takich gier, jak Horizon: Forbidden West, Duke Nukem 3D: Reloaded. Rayman 4, Prey, Halo 3, Duke Nukem 4, Mortal Kombat 2 czy Doom 64.

  1. Valve – strona oficjalna

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej