Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 stycznia 2023, 11:35

autor: Adam Adamczyk

Gra za 9199 zł na Steam; stworzona tak, żeby można ją było zwrócić

9199 złotych za grę na Steamie. Autor twierdzi, że zaprojektował ją tak, by można było ją zwrócić i odzyskać wydane pieniądze.

Źródło fot. Steam | The Hidden and Unknown
i

Ile kosztowała najdroższa gra, jaką kupiliście? 200-250 złotych to już standard w przypadku wielu produkcji gigantów zajmujących się tworzeniem tytułów AAA, a Square Enix chyba próbuje przyzwyczaić nas do kwoty 339 zł, czego dowodem może być Final Fantasy VII: Remake Intergrade czy wydane wczoraj Forspoken. To jednak sprawy groszowe w porównaniu z grą The Hidden and Unknown, która jest dostępna na Steamie za 9199zł.

9199 zł za mniej niż dwie godziny zabawy

Za ponad 9 tysięcy złotych można kupić świetny komputer, używany samochód, udać się w podróż życia lub rozsiąść się przed monitorem i ograć The Hidden and Unknown. Wspomniana kwota może bulwersować, ale deweloper przyznał, że zaprojektował swoją grę w taki sposób, aby można było ją ukończyć w mniej niż dwie godziny, dzięki czemu będzie można ją zwrócić i otrzymać z powrotem wydane pieniądze. W rozmowie z serwisem TheGamer twórca przyznał:

Powodem, dla którego cena jest tak wysoka, jest to, że nie chciałbym sprzedać swojego życia za grosze. Ta historia jest dla mnie warta więcej niż sama gra.

Po czym kontynuował:

Rozumiem, że są osoby, które twierdzą, że ta cena jest nierozsądna i nie oceniam ich. Wręcz przeciwnie. Wierzę, że nikt, kto nie może sobie pozwolić na taki wydatek, nie powinien kupować tej gry. Dlatego upewniłem się, że można ją ukończyć w mniej niż dwie godziny, aby mieć możliwość oddania jej i odzyskania pieniędzy.

O samej grze wiadomo niewiele. Z jej opisu na Steamie wynika, że The Hidden and Unknown jest „grą opartą na fabule, która ma na celu poszerzenie percepcji odbiorców w zakresie psychologii i filozofii”.

Trudno uwierzyć, że za tak wysoką cenę ktoś w ogóle kupi ten tytuł, bo nawet jeśli faktycznie historia jest tak wspaniała, jak przedstawia ją twórca, to pewnie ciężko się na niej skupić, skoro mimo wszystko czujemy pośpiech zmuszający do poznania jej w mniej niż 2 godziny. Mimo to wszystko wskazuje, że przynajmniej jedna osoba dokonała zakupu. Na Steamie bowiem widnieje pozytywna opinia napisana przed gracza o pseudonimie AFAK, który twierdzi, że gra jest warta każdej złotówki. W momencie jej pisania miał na liczniku 0,1 godziny, a aktualnie łączny czas, jaki spędził w The Hidden and Unknown, wynosi 3,3 godziny.

Na Steama trafiło więcej opinii na temat gry i najwidoczniej wszystkie pochodzą od ludzi, którzy aktywowali klucz Steam (nie kupili gry bezpośrednio na platformie Valve – mogli ją otrzymać np. od autora). Jak łatwo się domyślić, nie brakuje wśród nich recenzji odradzających zakup tytułu, piętnujących jego wątpliwą jakość.

Adam Adamczyk

Adam Adamczyk

Pisaniem zajmuję się zawodowo od 2013 roku i przez większość tego czasu współpracowałem z największymi sklepami muzycznymi w Polsce, tworząc artykuły związane z instrumentami i ogólnie pojętym udźwiękowieniem. Grami komputerowymi interesuję się od dziecka, dlatego z czasem postanowiłem połączyć jedną z moich pasji z pracą. Tak w 2021 roku udało mi się dołączyć do Gry-Online.pl, gdzie poza tematyką gamingową zajmuję się także informacjami stricte techowymi. Poza pracą interesuję się grą na gitarze, komponowaniem muzyki i sportami siłowymi.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jaka była najwyższa kwota, którą zapłaciliście za grę? Edycje kolekcjonerskie się nie liczą.

Gram tylko w darmówki
2,5%
1-100zł
13,5%
101-250zł
47,3%
251-339zł
23,7%
Powyżej 339zł
13,1%
Zobacz inne ankiety