Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 20 maja 2019, 13:30

autor: AlexB

Gra o tron - ostatni odcinek i podziękowania Emilii Clarke

Dziś w nocy stacja HBO wyemitowała szósty odcinek ósmego sezonu Gry o tron, stanowiący zwieńczenie całego serialu. Z tej okazji wcielająca się w rolę Daenerys Emilia Clarke opublikowała na Instagramie podziękowania dla fanów.

Parafrazując słynną wypowiedź Joanny Szczepkowskiej – Proszę Państwa, 20 maja 2019 roku skończyła się na HBO Gra o tron. Dziś w nocy o godzinie 3:00 czasu polskiego wyemitowany został szósty i ostatni odcinek ósmego sezonu, będący jednocześnie zwieńczeniem całego serialu. Nosi on tytuł The Iron Throne (Żelazny Tron). Można go obecnie obejrzeć również na platformie HBO GO. W naszym kraju jest on na razie dostępny z oryginalną ścieżką dźwiękową i opcjonalnymi napisami. Lektor zostanie dodany w późniejszym terminie.

Gra skończona, można się rozejść. - Gra o tron - ostatni odcinek i podziękowania Emilii Clarke - wiadomość - 2019-05-20
Gra skończona, można się rozejść.

Epizod The Iron Throne napisał i wyreżyserował duet David Benioff - D.B. Weiss, który od początku stał na czele całego serialu. Warto wspomnieć, że przebieg odcinka okazał się zgodny z opisem, który wyciekł już jakiś czas temu na Reddicie. Tym samym użytkownik o pseudonimie throwaway5873421 ostatecznie potwierdził swoją wiarygodność.

Choć ostatnie odcinki Gry o tron wzbudzają w widzach mnóstwo mieszanych emocji, to nie da się ukryć, że finał serialu jest bardzo ważnym wydarzeniem w historii telewizji. Ekranizacja książkowego cyklu Pieśń lodu i ognia autorstwa George'a R. R. Martina stała się istnym popkulturowym fenomenem. Przez dziewięć lat zdołała skupić wokół siebie ogromną grupę fanów, która zalewała Internet różnorakimi dyskusjami oraz teoriami. Zyskała ona również uznanie ekspertów. Produkcja zgarnęła mnóstwo nagród, ze Złotym Globem i aż 47 Emmy na czele. Okazała się także trampoliną do karier dla kilku aktorów – między innymi Kita Haringtona oraz Sophie Turner.

Przez lata kręcenia Gry o tron wielu aktorów zdążyło się ze sobą zżyć. / Źródło: Instagram - Gra o tron - ostatni odcinek i podziękowania Emilii Clarke - wiadomość - 2019-05-20
Przez lata kręcenia Gry o tron wielu aktorów zdążyło się ze sobą zżyć. / Źródło: Instagram

Przy okazji finału Gry o tron wcielająca się w rolę Daenerys Emilia Clarke opublikowała na swoim profilu na Instagramie grupowe zdjęcie części aktorów występujących w serialu, zrobione podczas kręcenia trzeciego epizodu ostatniego sezonu, i opatrzyła je bardzo emocjonalnym opisem, w którym między innymi dziękuje fanom. Oto jego treść:

Szukałam słów, by napisać ten post, i zdałam sobie sprawę, że nie jestem w stanie wyrazić, jak dużo znaczył dla mnie ten serial i rola Dany.

Rozdział „Matka Smoków” zajął całe moje dorosłe życie. Ta kobieta skradła moje serce. Pociłam się w smoczym ogniu, opłakiwałam tych, którzy opuścili naszą rodzinę przedwcześnie i poświęciłam się w 100%, by oddać Khaleesi i jej słowom oraz czynom (a także nadanym imionom) sprawiedliwość.

Gra o tron ukształtowała mnie jako kobietę, aktora i człowieka. Chciałabym tylko, by mój ukochany tata był tu teraz i mógł zobaczyć, jak daleko dotarliśmy.

Co do Was drodzy i niezwykli fani, należą Wam się ogromne podziękowania za cierpliwe obserwowanie tego, co zrobiliśmy z postacią, która była w sercach wielu jeszcze zanim przywdziałam tę platynową perukę. Bez Was nie byłoby nas.

A teraz nasza warta dobiegła końca.

Przypominamy, że zakończenie Gry o tron nie oznacza definitywnego pożegnania HBO z uniwersum stworzonym przez Martina. W lutym wystartowały zdjęcia do prequela sagi, zatytułowanego The Long Night. Jedną z głównych ról zagra w nim znana między innymi z Mullholand Drive, amerykańskiego remake'u The Ring oraz z nowego Twin Peaks Naomi Watts.

  1. Oficjalna strona serialu Gra o tron
  2. Gra o tron – największe absurdy w 8. sezonie GoT