Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 kwietnia 2014, 14:00

autor: Meehow

GameSpy – wszystkie usługi niedostępne od 31 maja

Na oficjalnej stronie internetowej GameSpy Technology pojawił się komunikat o zaprzestaniu świadczenia wszystkich usług z dniem 31 maja br. oraz prośba o zwrócenie się bezpośrednio do wydawców gier po wszelkie informacje dotyczące wieloosobowej funkcjonalności gier dotychczas korzystających z technologii GameSpy.

GameSpy - GameSpy – wszystkie usługi niedostępne od 31 maja - wiadomość - 2014-04-04
GameSpy

Jak jasno wynika z informacji zamieszczonej na oficjalnej stronie internetowej GameSpy Technology, z dniem 31 maja br. przestaną być świadczone wszystkie dotychczas oferowane usługi: od wyszukiwania serwerów, przez hosting plików w chmurze, po rankingi. W celu uzyskania informacji dotyczących funkcjonalności gier korzystających z GameSpy, należy zwrócić się bezpośrednio do ich wydawców lub twórców. Komunikat oczywiście nie powinien być szczególnie zaskakujący, gdyż od 1 stycznia 2013 r. GameSpy nie oferowało już licencji na swoje oprogramowanie, zaś końcem roku 2012 zamknięte zostały serwery starszych gier, takich jak np. Sniper Elite, SWAT 4 czy obu części Neverwinter Nights. Ciężko oszacować ilość tytułów obecnie używających middleware (ang. oprogramowanie pośredniczące – elementy funkcjonalności gry wyprodukowane przez wykonawców zewnętrznych, np. wyszukiwarka serwerów czy silnik fizyki) GameSpy, choć według źródeł internetowych może ich być od 800 do 1000.

GameSpy zapewnia funkcje wieloosobowe w grach takich firm, jak Activision, Bethesda Softworks, Capcom, Electronic Arts, Epic Games, Sega, Ubisoft czy 2K Games. Serwisowi Polygon udało się dowiedzieć, że zamknięcie serwerów GameSpy „nie będzie miało wpływu” na produkty Activision. W przypadku Epic Games wiadomo, że firma ma plany „przesiadki” na autorskie oprogramowanie funkcji wieloosobowych w przyszłym tygodniu. Również firma Capcom ma plany wdrożenia własnych rozwiązań dla trybu multiplayer.

W ubiegłym tygodniu Marek Spanel, dyrektor generalny Bohemia Interactive, poinformował na oficjalnym forum firmy o zamknięciu GameSpy i wpływie tego zdarzenia na tytuły zarządzanej przez niego firmy. Gry Take On Helicopters, Arma, Arma: Cold War Assault, Arma 2 oraz Arma 2: Free stracą funkcje wyszukiwania serwerów, autentykacji kluczy seryjnych oraz translacji NAT. Dla Arma 2: Operation Arrowhead i Arma 3 planowane jest „alternatywne rozwiązanie” oparte o usługę Steam.

Na tę chwilę pozostaje czekać na informacje od pozostałych wydawców lub twórców gier wykorzystujących middleware GameSpy. W najgorszym wypadku, do zabawy wieloosobowej wciąż można wykorzystywać połączenia bezpośrednie, jeśli dany tytuł oferuje taką możliwość.

GameSpy – wszystkie usługi niedostępne od 31 maja - ilustracja #2GameSpy Technology, którego właścicielem obecnie jest firma Glu Software, jest producentem oprogramowania pośredniczącego na potrzeby gier. Początkowo była to wyszukiwarka serwerów gry Quake zwana QuakeSpy, a następnie po dodaniu wsparcia dla Hexena II została przemianowana na GameSpy3D. GameSpy Technology obecnie wspiera platformy PC, Mac, PlayStation 3, Play Station Vita, Wii, DS, DSi, iOS oraz Android, oferując takie usługi, jak przeglądarka serwerów, hosting plików w chmurze czy różnego rodzaju rankingi.