Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 24 marca 2015, 11:41

autor: Jiker

FOTONICA – efektowny runner zadebiutował na Androidzie

FOTONICA – efektowny, wektorowy runner studia Santa Ragione – trafił do oferty platformy Google Play. Produkcja została wydana w modelu premium i przez kilka najbliższych dni dostępna jest w promocyjnej cenie.

Wydawać by się mogło, że moda na runnery przeminie wraz z pojawianiem się coraz bardziej rozbudowanych gier, ale tak nie jest – zręcznościówki, w których celem jest pokonanie jak największego dystansu pozostają jednym z najpopularniejszych mobilnych gatunków. Posiadacze smartfonów i tabletów z Androidem otrzymali właśnie możliwość zagrania w jeden z najciekawszych tego typu tytułów ostatnich miesięcy – jest nim FOTONICA.

Produkcja studia Santa Ragione była dotąd dostępna na komputerach osobistych oraz urządzeniach z systemem iOS. Na platformie Google Play zadebiutowała w specjalnej, promocyjnej cenie 3,99 złotych (za jakiś czas podskoczy ona do około 12 zł). Mamy tu do czynienia z grą w modelu premium, pozbawioną mikropłatności i wewnętrznych reklam.

W FOTONICA gracz przejmuje kontrolę nad parkourowcem, który biegnie z ogromną prędkością – sięgającą nawet 140 mil na godzinę – przez abstrakcyjne poziomy, wykonane z wykorzystaniem grafiki wektorowej. Elementem wyróżniającym grę na tle innych, podobnych pozycji (np. Canabalt czy Vector) jest też perspektywa, z której prezentowana jest akcja. Mianowicie gracz obserwuje planszę „z oczu” biegacza, co dodaje rozgrywce dramaturgii.

Zmaganiom towarzyszy dynamiczna, elektroniczna ścieżka dźwiękowa, która w połączeniu z grafiką wektorową i płynnie zmieniającymi się projektami poziomów przydaje całości niezwykłego klimatu. Nie dziwi więc, że w recenzjach edycji iOS często przywoływano kultowego REZ-a. Zabawę w FOTONICA charakteryzuje podobna, odrealniona atmosfera.

Pod względem mechaniki mamy do czynienia z bardzo prostą produkcją. Postać biegnie, gdy trzymamy palec na ekranie i wykonuje podskok, jeśli go oderwiemy. Należy to robić we właściwym czasie, aby zgrabnie pokonywać przepaście. Będąc w powietrzu, gracz musi cały czas obserwować sytuację i w odpowiednim momencie ponownie umieścić palec na wyświetlaczu, aby sprowadzić biegacza na ziemię.

Twórcy opracowali na potrzeby gry osiem zamkniętych poziomów i trzy nieskończone, na których walczymy o jak najlepsze wyniki punktowe. W grze zawarto też opcję multiplayer dla dwóch graczy. Co ciekawe, rywalizacja odbywa się przy jednym urządzeniu, na podzielonym ekranie.