Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 6 listopada 2014, 12:09

autor: Retromaniak

Forge of Empires, Islanderz, Fantasy 11 oraz inne najlepsze przeglądarkowe gry października

Przyglądamy się kolejnym grom przeglądarkowym, które w ostatnich tygodniach miały swoją premierę lub doczekały się istotnych aktualizacji. W naszym krótkim zestawieniu każdy gracz z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Forge of Empires, Islanderz, Fantasy 11 oraz inne najlepsze przeglądarkowe gry października - ilustracja #1

Jeszcze parę lat temu gry przeglądarkowe kojarzyły się z prostymi wypełniaczami czasu, w które można było poklikać w przerwie od pracy czy nauki. Dziś coraz więcej gier tego typu to złożone i rozbudowane produkcje, mogące zapewnić długie godziny zabawy nawet wymagającym graczom. Potencjał rynku dostrzegli już dawno czołowi wydawcy gier, w wyniku czego większość popularnych marek wzbogaciła się o swoje wersje przeglądarkowe, lub właśnie trwają nad nimi prace.

Dziś po raz kolejny przyglądamy się najciekawszym grom przeglądarkowym minionego miesiąca. Co prawda październik nie obfitował w spektakularne premiery ani beta testy wielkich produkcji, a naczelnym tematem większości gier stało się tradycyjnie nadchodzące święto Halloween. Z szerokiego wachlarza nieustannie pojawiających się w sieci browserówek, udało nam się jednak wybrać dla Was kilka tytułów, którym z całą pewnością warto poświęcić odrobinę swego cennego czasu.

Sword Saga

Forge of Empires, Islanderz, Fantasy 11 oraz inne najlepsze przeglądarkowe gry października - ilustracja #2
SWORD SAGA
 1. Producent: Reality Squared Games.
 2. Premiera: 9 października 2014.

9 października uruchomiono pierwszy serwer nowej produkcji z popularnego w przeglądarkach gatunku MMORPG o nazwie Sword Saga. Akcja gry toczy się w uniwersum, stanowiącym połączenie nurtu „high fantasy” z domieszką technologii. Ów świat przeżywa właśnie inwazję demonów zagrażających jego istnieniu, a zadaniem graczy jest powstrzymanie szerzącego się zła. Do wyboru mamy trzy klasy postaci: Wojownika, Strzelca lub Maga – posiadające własne unikalne zdolności i odrębne drzewko rozwoju, odblokowywane stopniowo wraz ze wzrostem doświadczenia bohatera.

Zabawa sprowadza się do realizacji kolejnych wyzwań fabularnych, których najistotniejszym elementem będzie oczywiście walka. Potyczki odbywają się na dwuwymiarowych arenach i biorą w nich udział nie tylko postaci kontrolowane przez graczy, ale także zwerbowani podczas gry najemnicy, różniący się charakterem, stylem walki oraz wykorzystywanym ekwipunkiem. Podobnie jak w większości gier MMORPG, przewidziano także możliwość rywalizacji na arenach PvP, gdzie miejsce kierowanych przez sztuczną inteligencję potworów zajmują żywi przeciwnicy z całego świata. Sword Saga nie wnosi może do gatunku niczego odkrywczego, ale w zalewie podobnych tytułów wyróżnia się niezłą oprawą graficzną oraz ilością atrakcji i różnorodnością podejmowanych zadań – które sprawiają, że w produkcji studia R2 Games naprawdę trudno się nudzić.

 1. Sword Saga – zagraj

Islanderz

Forge of Empires, Islanderz, Fantasy 11 oraz inne najlepsze przeglądarkowe gry października - ilustracja #3
ISLANDERZ
 1. Producent: Games Factory.
 2. Premiera: 7 października 2014.

Kolejna z prezentowanych pozycji to całkowicie polska produkcja strategiczna Islanderz, która 7 października zakończyła fazę testową i uruchomiła pierwszy oficjalny serwer o nazwie Abraham. Akcja gry przenosi nas w drugą połowę XXI wieku, kiedy na skutek topnienia lodowców znany nam świat uległ niemal całkowitemu zalaniu. Życie skupiło się na nielicznych wysepkach, a ludzkość podzieliła się na trzy wrogie frakcje, które toczą ze sobą nieustanną walkę o dominację na morzach i oceanach oraz niezbędne do przetrwania surowce. Rozgrywka stanowi miks strategii wojennej i ekonomicznej, gdyż do sukcesu niezbędne będzie stworzenie nie tylko silnej floty, ale także umiejętne zarządzanie gospodarką i dbanie o zadowolenie mieszkańców.

W zależności od wybranej frakcji: Praderian, Concordian bądź Arcsian, zabawa przebiegać będzie w nieco inny sposób. Każda ze stron posiada bowiem nie tylko własną filozofię prowadzenia wojny, ale także unikalne jednostki bojowe. Możemy więc skupić się na działaniach zaczepnych i strategii czysto ofensywnej, skoncentrować się na rozbudowie baz i rozwoju gospodarki lub próbować zachować równowagę pomiędzy wojną a ekonomią. Drogę do zwycięstwa ułatwią nam rozbudowane opcje dyplomatyczne, pozwalające na zawieranie sojuszy i łączenie sił w walce z wyjątkowo trudnymi przeciwnikami.

 1. Islanderz – zagraj

Fantasy 11

Forge of Empires, Islanderz, Fantasy 11 oraz inne najlepsze przeglądarkowe gry października - ilustracja #4
FANTASY 11
 1. Producent: Net Game Factory.
 2. Premiera: 8 listopada 2014 (otwarte beta testy od 6 października 2014).

Jednym z popularniejszych i najdynamiczniej rozwijających się gatunków gier przeglądarkowych są niewątpliwie sportowe gry menadżerskie. Do tej właśnie grupy należy nasza kolejna propozycja, która w fazę otwartych beta testów weszła 6 października, a swój oficjalny start planuje nieco ponad miesiąc później. Fantasy 11 (lub jak kto woli Fantasy Eleven) nie jest jednak typowym menadżerem piłkarskim, w którym prowadzimy własny zespół odpowiadając za wszelkie aspekty funkcjonowania wirtualnego klubu. W tym wypadku to 11 piłkarzy prowadzonych przez 11 realnych graczy tworzy ze sobą drużynę, a każdy z nich w równym stopniu odpowiada za jej sukcesy i porażki.

Rozgrywka skupia się na regularnych treningach, odbywających się według ściśle określonego indywidualnego planu, a zadaniem graczy jest utrzymanie optymalnej formy przez cały sezon rozgrywkowy. O rozwój naszego zawodnika dbają specjalnie zatrudnieni menadżerowie, których zadaniem jest wyszukiwanie sponsorów oraz ofert transferowych i zlecanie dodatkowych zadań, za których wykonanie otrzymamy specjalne bonusy. Na każdego z graczy czekają codzienne mecze ligowe, a najlepsi z najlepszych wraz z reprezentowanymi drużynami mogą wziąć udział w rozgrywkach o mistrzostwo kraju czy też puchar Ligi Mistrzów. Sama rozgrywka zaprojektowana została zaś w taki sposób, aby stanowić wyzwanie zarówno dla największych fanów piłki nożnej, jak i całkiem okazjonalnych graczy. Tytuł dostępny jest także w polskiej wersji językowej.

 1. Fantasy 11 – zagraj

Big Bang Empire

Forge of Empires, Islanderz, Fantasy 11 oraz inne najlepsze przeglądarkowe gry października - ilustracja #5

BIG BANG EMPIRE
 1. Producent: Playata GmbH.
 2. Premiera: 22 lipca 2014.

Przyzwyczailiśmy się do tego, iż w przypadku gier przeglądarkowych ograniczenia wiekowe nie obowiązują prawie w ogóle, a większość produkcji tego typu nie emanuje przemocą i nadaje się dla graczy praktycznie w każdym wieku. Tym bardziej czujemy się w obowiązku poinformować, że ze względu na podejmowaną tematykę kolejna z naszych dzisiejszych propozycji przeznaczona jest raczej dla pełnoletnich graczy. Mowa o grze Big Bang Empire, która w rodzimych Niemczech zadebiutowała kilka miesięcy temu, a przed paroma tygodniami doczekała się także oficjalnej polskiej odsłony. Tytuł stanowi połączenie MMORPG z grą symulacyjną i oferuje nam możliwość zrobienia kariery w przemyśle… erotycznym. Wcielając się w znudzonego szarą codziennością bohatera/bohaterkę, wkraczamy do świata pełnego blichtru, pluszu i czerwonych latarni z zamiarem zostania gwiazdą kina dla dorosłych.

Droga na sam szczyt nie jest jednak usłana różami, tak więc początkowo czeka nas wykonywanie zupełnie banalnych zadań, takich jak rozkręcenie wieczoru panieńskiego czy uwolnienie się od zainteresowanego naszymi wdziękami dostawcy paczek. Z czasem nasza postać zyskuje niezbędne doświadczenie i rozwija swe najbardziej kluczowe atrybuty, inwestując jednocześnie nowo zarobione pieniądze w rozwój biznesu. U kresu tej żmudnej drogi czeka na nas możliwość założenia własnego studia filmowego i produkcji kolejnych hitów, w których główną gwiazdą będziemy oczywiście my sami.

 1. Big Bang Empire – zagraj

Forge of Empires

Forge of Empires, Islanderz, Fantasy 11 oraz inne najlepsze przeglądarkowe gry października - ilustracja #6

FORGE OF EMPIRES
 1. Producent: InnoGames.
 2. Premiera: 2 maja 2013.

Następna z naszych propozycji zadebiutowała w sieci już blisko półtora roku temu i choć cały czas utrzymuje miejsce w ścisłej czołówce najpopularniejszych gier przeglądarkowych, jak dotąd nie mieliśmy okazji przyjrzeć się jej bliżej. Tymczasem nadarzyła się ku temu sposobność, gdyż właśnie w październiku Forge of Empires zyskał dużą i istotną aktualizację, wprowadzającą do rozgrywki czasy współczesne. Tytuł jest reprezentantem gatunku typowych strategii MMO, w którym zadaniem graczy jest rozwój powierzonego nam miasta do rangi prawdziwej metropolii oraz toczenie bitew z innymi graczami. Aby osiągnąć swój cel musimy wznosić budynki, opracowywać kolejne technologie, zbierać surowce oraz zarabiać pieniądze, niezbędne do rozwoju naszych włości. Musimy też dbać o zadowolenie naszych mieszkańców i stworzyć silną armię, która zapewni nam ochronę oraz możliwość ekspansji na sąsiednie terytoria. Sama walka odbywa się w systemie turowym na pokrytych heksami mapach, przypominających te znane z serii Heroes of Might and Magic.

W przeciwieństwie do wielu podobnych produkcji, w Forge of Empires rozgrywka rozciąga się na przestrzeni kilku epok, począwszy od ery kamienia łupanego, poprzez epokę brązu, żelaza itd. Co warte podkreślenia, w każdym z tych okresów autorzy dość wiernie odwzorowują typowe style architektoniczne danej epoki. Dzięki ostatniej aktualizacji w grze pojawiły się przede wszystkim nowe budynki, utrzymane w stylistyce lat 80. i 90. Wraz z nią otrzymaliśmy także całą masę zupełnie nowych zadań, w których zajmiemy się problemami typowymi dla czasów współczesnych oraz nowe, ulepszone jednostki i możliwość toczenia bitew w przestworzach.

 1. Forge of Empires w naszym dziale darmowych gier
 2. Forge of Empires – zagraj

Perły z lamusa: Vector

Forge of Empires, Islanderz, Fantasy 11 oraz inne najlepsze przeglądarkowe gry października - ilustracja #7
VECTOR
 1. Producent: Nekki.
 2. Premiera: 18 lipca 2012.

Na koniec, w naszym okienku „Pereł z lamusa” przyjrzyjmy się produkcji, która zadebiutowała w przeglądarkach w połowie 2012 roku, lecz godna jest przypomnienia co najmniej z dwóch powodów. Vector – bo o nim mowa, to reprezentant rzadko spotykanego w przeglądarkach gatunku zręcznościowych „endless runnerów”, z których słyną dziś urządzenia mobilne. Poza tym to jedna z nielicznych gier, w której aspekt społecznościowy zepchnięto na margines, koncentrując się wyłącznie na trybie jednego gracza.

Akcja gry przenosi nas w totalitarną rzeczywistość przyszłości, gdzie wolność i swobody obywatelskie leżą już tylko w sferze marzeń. Jedynymi ludźmi, którzy są w stanie przeciwstawić się ustawicznej inwigilacji i uciskowi jest grupa miejskich gladiatorów tzw. biegaczy, którzy wykorzystując elementy sztuki parkouru są w stanie uciec przed wszędobylskimi agentami Wielkiego Brata. Historia budzić może słuszne skojarzenia ze słynną grą akcji Mirror’s Edge, choć na podobnym tle fabularnym podobieństwa z produkcją Electronic Arts właściwie się kończą. Akcja gry ukazana jest w perspektywie przypominającej klasyczne platformówki science-fiction, a zadaniem graczy jest wykonywanie podczas biegu rozmaitych karkołomnych ewolucji, które pozwolą im zostawić w tyle agentów bezpieki i dotrzeć do bezpiecznego schronienia. W miarę pokonywania kolejnych etapów nasza postać uczy się kolejnych parkourowych tricków, których do opanowania jest ponad setka. Futurystyczną atmosferę uzupełnia ciekawa oprawa graficzna, w której postać gracza ukazana jest jako czarny, nieteksturowany cień na tle kolorowych miejskich scenerii.

 1. Vector – zagraj na Facebooku