Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 kwietnia 2016, 14:17

autor: Janusz "Arantasar" Guzowski

Firma Microsoft pracuje nad dwiema nowymi konsolami?

W archiwum amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności, która rejestruje urządzenia korzystające z komunikacji bezprzewodowej, pojawiły się dwa nowe wpisy powiązane z konsolami firmy Microsoft. Pierwszy z nich sugeruje, że podczas konferencji E3 w czerwcu koncern zapowie Xboksa One Slim. Drugi dotyczy nieznanego sprzętu, o którym więcej powinniśmy dowiedzieć się pod koniec lipca.

Firma Microsoft zarejestrowała w Federalnej Komisji Łączności dwa nowe urządzenia. - Firma Microsoft pracuje nad dwiema nowymi konsolami? - wiadomość - 2016-04-13
Firma Microsoft zarejestrowała w Federalnej Komisji Łączności dwa nowe urządzenia.

Nie słabną plotki dotyczące dalszych planów firmy Microsoft odnośnie swoich konsol. Po tym, jak dowiedzieliśmy się, że firma Sony pracuje nad ulepszoną wersją PlayStation 4, wydawało się, że gigant z Redmond również przymierza się do wydania zrewidowanej edycji Xboksa One – szczególnie w obliczu znacznie gorszych wyników sprzedażowych w porównaniu do japońskiego koncernu. Mówiło się nawet o bardziej modułowej konstrukcji urządzenia, która pozwalałaby na jego łatwą aktualizację. Doniesienia zostały jednak zdementowane. Nie oznacza to, że temat został zupełnie zamknięty. Użytkownik forum serwisu NeoGAF o pseudonimie ekim dokopał się bowiem do dwóch wpisów amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności, która rejestruje urządzenia korzystające z komunikacji bezprzewodowej, potwierdzających, że firma Microsoft pracuje nad dwoma nowymi urządzeniami.

Wpis oznaczony numerem 1683 z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na konsolę Xbox One Slim. Załączony do niego plik PDF zawiera bowiem tę samą instrukcję, która jest dołączana do modułu WLAN standardowej wersji sprzętu. Uwzględnia również dokument z zastrzeżeniami prawnymi dotyczącymi Xboksa One. Zgodnie ze specyfikacją wykorzystanego urządzenia komunikacji bezprzewodowej, będzie ono wykorzystywało standard 802.11ac, co powinno umożliwić osiąganie prędkości niezbędnych do komfortowego przesyłania danych, np. w przypadku strumieniowania rozgrywki. Datę zakończenia ochronnego okresu niejawności ustalono na 25 czerwca. Jest to nieco ponad tydzień po targach E3, które w tym roku odbędą się w dniach 14–16. W związku z tym ewentualnego ujawnienia konsoli Xbox One Slim możemy spodziewać się w trakcie panelu firmy Microsoft.

Bardziej tajemniczy pozostaje wpis o numerze 1682. Nie ma w nim żadnych odwołań do znanych już dokumentów, zatem wszelkie teorie pozostają jedynie w sferze spekulacji. W związku z ostatnim zamieszaniem wokół planów firmy Microsoft i coraz bardziej konkretnymi informacjami dotyczącymi konsoli PlayStation 4K najbardziej oczywistym kandydatem wydaje się ulepszona wersja Xboksa One. Niemniej jednak takie myślenie może okazać się błędne. Serwis Ars Technica mówi nawet o wersji budżetowej o słabszych parametrach, przeznaczonej dla mniej wymagających graczy, szukających raczej sprzętu służącego za domowe centrum rozrywki. Datę zakończenia ochronnego okresu niejawności ustalono w tym wypadku na 29 lipca, więc oficjalnych informacji powinniśmy spodziewać się bliżej środka wakacji.

Federalna Komisja Łączności – ang. Federal Communications Commission – to amerykańska agencja regulująca zasady wykorzystania częstotliwości radiowych dla celów związanych z komunikacją. Amerykańskie prawo wymaga, by każde urządzenie wykorzystujące transmisję bezprzewodową przed wejściem na rynek zostało oficjalnie zarejestrowane przez ten urząd. Narzędziem, które chroni producentów przed przedwczesnym ujawnieniem w związku z tym ich planów handlowych, jest okres niejawności szczegółów wpisu. Dzięki temu twórcy poszczególnych urządzeń mogą sami ujawniać swoje technologie w wybranym momencie.