Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 kwietnia 2012, 12:40

autor: Sarge

Firma Electronic Arts zwolni w tym tygodniu 500-1000 pracowników?

Na skutek kiepskiej sytuacji finansowej firmy Electronic Arts pracę w jej strukturach ma stracić ok. 500-1000 osób. Takie plotki przedstawił serwis Startup Grind. Amerykański koncern do tej pory nie wystosował oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Na łamach serwisu Startup Grind pojawiły się plotki na temat nienajlepszej sytuacji firmy Electronic Arts, która miałaby doprowadzić do zwolnienia kilkuset pracowników. Doniesienia mają podobno źródło wewnątrz amerykańskiego koncernu.

Według danych ujawnionych przez anonimowych informatorów, koncern Electronic Arts planuje jeszcze w tym tygodniu zwolnić od 500 do 1000 osób. Jest to odpowiednio od 5% do 11% całkowitej siły roboczej firmy. Co ciekawe, pierwotnie do omawianej restrukturyzacji miało dojść tydzień temu, a więc 9 kwietnia. Z nieznanych przyczyn odwleczono to w czasie o kilka-kilkanaście dni.

Przyczyn powyższych posunięć należy upatrywać w nienajlepszych wynikach finansowych za ostatni rok fiskalny (okres od 1 kwietnia 2011 roku do 31 marca 2012 roku). Złożyła się na to m.in. słabsza niż zakładano popularność gry Battlefield 3. Koncern oczekiwał ok. 13 milionów egzemplarzy sprzedanych niedługo po premierze, tymczasem do tej granicy udało się zbliżyć dopiero po obniżeniu ceny produktu, przez co przychody były niższe od założonych.

Firma Electronic Arts zwolni w tym tygodniu 500-1000 pracowników? - ilustracja #1

Pewnym rozczarowaniem okazały się także wyniki uzyskane przez produkcję MMO Star Wars: The Old Republic. Wprawdzie sprzedaż na poziomie ok. 3 milionów egzemplarzy znacznie przewyższa wcześniejsze prognozy, ale liczba aktywnych subskrybentów już teraz regularnie spada. Nie wróży to najlepiej temu tytułowi, bo nie od dziś wiadomo, że to opłacane przez graczy abonamenty pozwalają utrzymać pozycje reprezentujące gatunek MMO.

Jak donosi serwis Startup Grind, za obecną sytuację obwinia się m.in. Johna Riccitiello – obecnego prezesa Electronic Arts, który wrócił do firmy w 2007 roku. Wtedy akcje koncernu wyceniano na 61 dolarów, podczas gdy dzisiaj ich cena spadła do 16 dolarów. W ciągu ostatnich pięciu lat jakość gier amerykańskiego giganta wprawdzie wzrosła, ale podobnie stało się również z kosztami produkcji. W związku z tym pojawia się podejrzenie, że John Riccitiello niedługo ponownie pożegna się z firmą, tak jak miało to miejsce w kwietniu 2004 roku.

Powyższe informacje należy traktować z przymrużeniem oka, jako że niekoniecznie muszą się potwierdzić. Ostatnio dużo mówi się jednak o stratach amerykańskiego koncernu, więc w dzisiejszych doniesieniach może być sporo prawdy. W zeszłym tygodniu potwierdziły się podobne plotki dotyczące firmy Sony, która w ciągu najbliższych miesięcy planuje zwolnić 10 tysięcy pracowników.

Uaktualnienie: Firma Electronic Arts oficjalnie zaprzeczyła, jakoby planowała opisane powyżej zwolnienia.