Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 stycznia 2016, 13:45

autor: Entelarmer

Final Fantasy XV - nowe informacje na temat walki oraz miast

Na oficjalnym forum serii Final Fantasy pojawiły się odpowiedzi na pytania zadane twórcom przez fanów w minionym miesiącu dotyczące gry Final Fantasy XV. Deweloperzy wypowiedzieli się m.in. na temat wykorzystania teleportacji w trakcie walki oraz eksploracji miast.

Największe miasta w świecie Final Fantasy XV mają być ogromne, pełne interesujących miejsc i nie mniej ciekawych postaci. - Final Fantasy XV - nowe informacje na temat walki oraz miast - wiadomość - 2016-01-12
Największe miasta w świecie Final Fantasy XV mają być ogromne, pełne interesujących miejsc i nie mniej ciekawych postaci.
Final Fantasy XV w skrócie:
  • Producent: Square Enix
  • Wydawca: Square Enix/Eidos
  • Data premiery: 2016 rok
  • Platformy sprzętowe: XONE, PS4, PC(?)
  • Inne: kolejna duża odsłona serii Final Fantasy; data premiery zostanie ujawniona na specjalnej konferencji w marcu 2016 roku

Niecałe dwa tygodnie temu informowaliśmy o potwierdzeniu tegorocznej premiery gry Final Fantasy XV przez jej reżysera, Hajimę Tabatę. Tymczasem jeszcze w grudniu przedstawiciel studia Square Enix zorganizował głosowanie na trzy pytania do twórców na oficjalnym forum serii Final Fantasy. Zakończyło się ono 14 grudnia, teraz zaś otrzymaliśmy odpowiedzi od trzech pracowników: odpowiedzialnego za planowanie Ishikawy Tomonori, głównego projektanta gry Takizawy Masashiego oraz Terady Takefumi, kierującego projektowaniem poziomów. Pierwsze pytanie dotyczyło eksploracji dużych miast, takich jak stolice Alitssia i Insomnia. Tomonori wypowiedział się o pierwszej z tych metropolii, w której znaleźć się mają liczne kawiarnie, restauracje, targi na statkach, parki i inne atrakcje, a w wielu miejscach napotkamy unikatowe postacie. Co się tyczy rozmiaru mapy, to deweloper przyznał, że nawet członkom zespołu zdarza się zabłądzić w trakcie zwiedzania miasta. Oprócz pieszych wycieczek możliwe będzie skorzystanie z gondoli, co nie powinno dziwić biorąc uwagę wodny charakter stolicy Accordo.

Kolejne pytanie dotyczyło poziomu trudności gry, a dokładniej w zakresie pozyskiwania punktów doświadczenia, statystyk przeciwników, systemu obrażeń i działania sztucznej inteligencji. Takizawa Masashi ujawnił, że wskutek opinii fanów odnośnie Episode Duscae – grywalnego dema piętnastki, udostępnionego w marcu 2015 roku i zaktualizowanego 9 czerwca do wersji 2.0 – zespół postanowił zaimplementować w grze system tzw. battle modes. Dzięki temu gracze będą mogli dowolnie przełączać się pomiędzy „techniczną rozgrywką” w stylu gier akcji oraz powolniejszymi starciami (by nie było wątpliwości – niemal na pewno nie chodzi tu o znany już wybór pomiędzy „trybem ofensywnym” a „trybem defensywnym”). Więcej informacji na temat tej mechaniki ma zostać podane przed premierą Final Fantasy XV.

Na koniec poruszono kwestię tzw. warp points, czyli punktów pozwalających na natychmiastowe przeniesienie bohatera na sam szczyt budynków. Według Terady Takefumi teleportacja będzie istotnym elementem walki – i to bynajmniej nie tylko w trakcie ogromnych bitew o tereny miejskie, w których strategiczne wykorzystanie kilku punktów szybkiej podróży może okazać się kluczem do zwycięstwa. Warpy przydadzą się także w trakcie walk powietrznych z potworami bądź gigantycznymi bossami. Na bardziej szczegółowe informacje zapewne przyjdzie nam jeszcze poczekać, być może aż do marca, kiedy to zostanie ujawniona daty premiery FFXV.

Final Fantasy XV to kolejna duża odsłona kultowej serii jRPG od Square Enix. Głównym bohaterem gry jest książę Noctis Lucis Caelum, którego ślub z Lunafreyą Nox Fleuret miał przypieczętować traktat pokojowy między królestwami Lucis i Nilfheim, jednak nagła agresja drugiego z tych krajów na jego ojczyznę stawia Noctisa w obliczu poważnego niebezpieczeństwa. Tytuł ma ukazać się w 2016 roku na konsole PlayStation 4 i Xbox One, ale niewykluczone, że w późniejszym terminie zadebiutuje na PC.