Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 grudnia 2009, 10:00

autor: Jiker

Final Fantasy XIII na Xboksie 360 w skompresowanej formie

Przedstawiciele firmy Square Enix oświadczyli na łamach japońskiego magazynu Famitsu, że ich najnowsza produkcja – Final Fantasy XIII – w wersji na Xboksa 360 posiadać będzie kilka istotnych różnic względem edycji na PlayStation 3.

Przedstawiciele firmy Square Enix oświadczyli na łamach japońskiego magazynu Famitsu, że ich najnowsza produkcja – Final Fantasy XIII – w wersji na Xboksa 360 posiadać będzie kilka istotnych różnic względem edycji na PlayStation 3.

Final Fantasy XIII na Xboksie 360 w skompresowanej formie - ilustracja #1

Dowiedzieliśmy się, że twórcy zostali zmuszeni przeprowadzić kompresję nagrań audio oraz wideo. Powodem była niewielka pojemność płyty DVD, czyli nośnika wykorzystywanego przez Xboksa 360 (dwuwarstwowe DVD pomieści maksymalnie 7,95GB danych). Mimo to i tak nie udało im się zmieścić całej gry na jednej płycie. Przygody Lightning zostaną zatem wydane na platformie Microsoftu na większej liczbie nośników. Póki co nie wiemy jednak na ilu dokładnie.

Posiadacze PlayStation 3 dzięki formatowi Blu-ray unikną wachlowania kolejnymi nośnikami – FFXIII zmieściło się bowiem bez problemów na jednej, dwuwarstwowej płycie Blu-ray (mieszczącej 50GB danych). Twórcy nie musieli oczywiście wykonywać żadnych działań mających posłużyć obniżeniu „wagi” wspomnianej już ścieżki dźwiękowej oraz przerywników filmowych, co z pewnością zadowoli miłośnków kunsztu grafików, kompozytorów i dźwiękowców zatrudnionych w Square Enix.

Final Fantasy XIII w wersji na konsolę PlayStation 3 zostanie najpierw wydane w Kraju Kwitnącej Wiśni. Produkcja trafi do tamtejszych sklepów już za tydzień, czyli 17 grudnia. Warto odnotować, że poznaliśmy już pierwszą ocenę wystawioną najnowszemu dziełu Motomu Toriyamy, Yoshinoriego Kitase i Tetsuya Nomury. Zaszczyt ten przypadł redakcji magazynu Weekly Famitsu, która wystawiło FFXIII notę na poziomie 39/40 punktów, doceniając absorbującą fabułę (zapewniającą około 50-60 godzin zabawy) oraz zmodyfikowany, innowacyjny system walki oraz zarządzania bohaterami (pozbawiony m.in. punktów i poziomów doświadczenia).

Do Europy i Stanów Zjednoczonych Final Fantasy XIII zawędruje 9 marca 2010 roku. Dopiero wówczas będziemy zatem mogli tak naprawdę sprawdzić, czy opisana wcześniej kompresja danych jest zauważalna z punktu widzenia zwykłego gracza.