Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 lipca 2012, 18:00

autor: Ender

Final Fantasy Versus XIII – prace zawieszone?

Czy prace nad zapowiedzianym w 2006 roku Final Fantasy Versus XIII zostały ostatecznie wstrzymane? Takie informacje dotarły do redakcji serwisu Kotaku. Plotki wspominają także o rozpoczęciu produkcji piętnastej części najsławniejszego cyklu jRPG.

Final Fantasy Versus XIII znajduje się na radarze fanów jRPG już od przeszło sześciu lat. Przedłużający się proces produkcyjny tytułu oraz niewielka ilość informacji jakie na jego temat docierają do graczy rozsierdza fanów serii. Poddaje także w wątpliwość to czy w ogóle gra kiedykolwiek ujrzy światło dzienne. Nie dziwić powinien więc fakt, że wszystkie nawet najmniejsze plotki dotyczące Versus XIII bardzo szybko obiegają internet i są przyczynkiem do szeregu gorących dyskusji. Najnowszą burzę wokół gry wywołał wczoraj internetowy serwis Kotaku. Redaktorzy witryny, powołując się na anonimowych pracowników firmy Square Enix, opublikowali niepotwierdzone informacje, z których wynika, że w ostatnich tygodniach prace nad grą zostały nieodwołalnie wstrzymane. Co więcej, według tych źródeł producent nie ma zamiaru na razie oficjalnie potwierdzać tej decyzji, ponieważ jej publiczne ogłoszenie wpłynęłoby negatywnie na jego kurs akcji, a przez to na kondycję finansową przedsiębiorstwa.

Inne plotki, do których dotarło Kotaku, sugerują z kolei, że już kilka miesięcy temu większość środków i sił, do tej pory wykorzystywanych przy produkcji Versus XIII, została przekierowana na rzecz niepowiedzianego jeszcze Final Fantasy XV. Pogłoski te jednak nie zawierają dokładnych informacji na temat tego jak wiele elementów stworzonych na potrzeby skasowanej gry, takich jak postacie, lokacje, system walki, fabuła itd. zostało przeniesionych do nowego projektu.

Warto przypomnieć, że w marcu, producent gry Tetsuya Nomura zapowiedział, że już wkrótce podzieli się kolejnymi szczegółami dotyczącymi produkcji. Dwa miesiące później wycofał się z tych zapowiedzi, prosząc jednocześnie o cierpliwość wspomniał o pewnych czynnikach, utrudniających mu dostarczenie nowych informacji. W trakcie czerwcowych targów E3, mimo nadziei fanów, gra była kompletnie pominięta przez Square Enix. Na przełomie sierpnia i września w stolicy Japonii odbędzie się specjalna konferencja poświęcona cyklowi, na której wielce prawdopodobne jest to, że firma zapowie trzecią część Final Fantasy XIII. Z oświadczenia producenta wiemy, że na imprezie nie pojawią się raczej żadne wzmianki o dziele Nomury. Po części może to więc potwierdzać prawdziwość pogłosek przekazanych przez Kotaku. Oczywiście póki koncern nie podzieli się żadnymi konkretnymi wiadomościami jesteśmy skazani na przypuszczenia.

Podsumowując, w tej chwili możemy postawić trzy teorie, dotyczące statusu Versus.:

  1. Tytuł żyje i nadal prowadzone są nad nim prace. Dotychczasowa medialna cisza wynika albo z ostrożności twórców, chcących pokazać dopracowany produkt albo z poważnych problemów jakie napotkali. Być może związane są z techniczną stroną produkcji lub z wewnętrznym sporem co do ostatecznego kształtu gry. Z podobnymi przeszkodami walczyli też deweloperzy Final Fantasy XIII, którzy praktycznie do samego końca nie posiadali spójnej wizji tytułu.
  2. Square Enix postanowiło zmienić jedynie nazwę gry np. na wzmiankowane w plotkach Final Fantasy XV, a jej kształt pozostanie bez większych zmian. Ten ruch ostatecznie oddzieliłby Versus od trzynastej i niesławnej w oczach wielu graczy części cyklu. Pozwoliłby też uniknąć ewentualnych problemów związanych z marketingiem produkcji i jej odbiorem przez przeciętnych konsumentów, mogących mylić lub łączyć tytuł z innymi odsłonami trzynastki. Nie wykluczone, że przemianowany tytuł ukaże się dopiero na następcy PlayStation 3.
  3. Versus XIII został rzeczywiście skasowany, a pracujący nad nim ludzie przeniesieni na inne stanowiska. Być może, japoński koncern chce postawić wszystko na jedną kartę, porzucając przeciągający się i sprawiający kłopoty projekt skupi się na kolejnej generacji konsol. Nowe Final Fantasy może mieć niewiele wspólnego z Versus XIII i wykorzystywać niedawno zaprezentowany autorski silnik firmy.

Najświeższe i co najważniejsze oficjalne informacje na temat serii na pewno pojawią się pod koniec sierpnia oraz być może we wrześniu, w trakcie targów Tokyo Game show.

Przez ostatnie sześc lat Square Enix oficjalnie cały czas zajmowało się Versus XIII, ale prace nad nim miały w pełni ruszyć dopiero w 2011 roku. Przez ten czas zdążyło ukazać się już nawet kilka trailerów, na których mogliśmy zobaczyć gotowe fragmenty gameplayu oraz przerywników filmowych. Prezentowały one między innymi szybki i nastawiony na akcję system walki, zbliżony do tego znanego z serii Kingdom Hearts. Poznaliśmy też szczegóły dotyczące fabuły gry. Jej bohaterem miał być Noctis Lucis Caelum, młody władca ostatniego wolnego miasta-państwa, stojącego na straży potężnego magicznego kryształu. W trakcie rozgrywki, Noctis wraz z przyjaciółmi miał stawić czoła najeźdźcy, który zaatakował jego królestwo. Tytuł według zapowiedzi twórców miał być „najmroczniejszą” częścią cyklu, dotykającą tematów nieobecnych do tej pory w serii. Nowy kierunek miały podkreślać stonowane, poważniejsze i mniej kolorowe projekty bohaterów, postaci przeciwników oraz świata, które mogliśmy poznać dzięki zwiastunom. Ojczyzna głównego bohatera jest np. nowoczesną metropolią bardzo przypominającą współczesne Tokio, w której współistnieje futurystyczna technika i magia.

Final Fantasy Versus XIII został zapowiedziany po raz pierwszy w 2006 roku, wraz z grami Final Fantasy XIII oraz Final Fantasy Agito XIII. Wszystkie trzy należą do cyklu Fabula Nova Crystalis. Chociaż nie są ze sobą bezpośrednio połączone, dzielą one wspólną mitologię, wpływającą na kształt przedstawionego świata, w którym ogromną rolę odgrywają magiczne kryształy, a także pół-boskie istoty noszące miano fal`cie oraz naznaczeni przez nie ludzie określani jako l`cie. Premiera Final Fantasy XIII miała miejsce w 2009 roku, Agito ukazało się pod zmienionym tytułem (jako Final Fantasy Type-0) w dwa lata później, w tym roku z kolei zadebiutował bezpośredni sequel trzynastki, którego zapowiedź zaskoczyła wielu graczy.