Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 sierpnia 2013, 18:00

autor: Bartosz "qjin" Woldański

FIFA 14 – nowe szczegóły. Demo dostępne od 10 września

Na konferencji firmy Electronic Arts w ramach targów Gamescom nie mogło oczywiście zabraknąć nowej odsłony czołowej serii piłkarskiej – FIFA 14. Między innymi zaprezentowano nowy zwiastun z fragmentami rozgrywki, a także ujawniono datę wydania wersji demonstracyjnej.

Grafika na konsolach nowej generacji ma stać na zdecydowanie wyższym poziomie – atmosfera panująca na wirtualnym stadionie odzwierciedli rzeczywistość - FIFA 14 – nowe szczegóły. Demo dostępne od 10 września - wiadomość - 2013-08-20
Grafika na konsolach nowej generacji ma stać na zdecydowanie wyższym poziomie – atmosfera panująca na wirtualnym stadionie odzwierciedli rzeczywistość

Z okazji targów Gamescom opublikowano zwiastun rozgrywki z FIFA 14, czyli kolejnego wydania jednej z czołowych serii koncernu Eletronic Arts. Warto mieć jednak na uwadze, że prezentowane urywki z wirtualnego boiska dotyczą wyłącznie wersji na konsole obecnej generacji i PC, która, niestety, nie będzie bazować na silniku stworzonym na potrzeby PlayStation 4 i Xboksa One. Na sprzęcie koncernów Sony i Microsoft możemy liczyć na realistycznie odwzorowaną atmosferę panującą na stadionach, włącznie ze zwiększeniem liczby ujęć podczas powtórek za sprawą tzw. „reżysera transmisji”. Z kolei funkcja Match Flow sprawi, że rozgrywka zyska m.in. na dynamice i większej interaktywności pomiędzy zawodnikami z boiska i ławki.

Na konferencji EA podano także datę wydania wersji demonstracyjnej, w którą zagramy już 10 września tego roku, czyli dwa tygodnie przed światową premierą gry. Próbka zostanie opublikowana na PC, Xboksa 360 i PlayStation 3. Nie ujawniono zawartości, ale zapewne można liczyć na możliwość rozegrania szybkiego meczu jedną z kilku udostępnionych drużyn.

Rozegranie sezonu razem ze znajomym to jedna z nowości szykowanych w nowej odsłonie serii FIFA - FIFA 14 – nowe szczegóły. Demo dostępne od 10 września - wiadomość - 2013-08-20
Rozegranie sezonu razem ze znajomym to jedna z nowości szykowanych w nowej odsłonie serii FIFA

W nadchodzącej odsłonie cyklu FIFA możemy liczyć na kilka nowości, w tym przede wszystkim na świeży tryb online nazwany Co-op Seasons, w którym zagramy razem ze znajomym przeciwko innym graczom z całego świata w rankingowych meczach 2 na 2 i będziemy wspólnie wspinać się po kolejnych szczeblach kariery aż do zdobycia najwyższych osiągnięć. Co ciekawe, aktualna forma prawdziwych piłkarzy ma mieć odzwierciedlenie na wirtualnym boisku. To zasługa opcji Match Day, która dostępna będzie także w sezonie dla pojedynczego gracza.

Więcej świeżych atrakcji przygotowano dla posiadaczy konsol Xbox 360 i One. Otrzymają oni bowiem dostęp do modułu rozgrywki zatytulowanego Ultimate Team Legends pozwalającego na włączenie do aktualnych drużyn legend piłkarskich, takich jak Pele, Filippo Inzaghiego, Teddy’ego Sheringhama, Henrika Larssona, Franka Rijkaarda, Davida Seamana i wiele innych cechujących się charakterystycznymi tylko dla siebie umiejętnościami. Pełną listę nazwisk znajdziecie chociażby w newsie w serwisie VG247. Tryb potwierdzono dzisiaj po ogłoszeniu, że FIFA 14 będzie dodawana do każdego europejskiego zamówienia przedpremierowego na Xboksa One.

W nowym trybie Ultimate Team Legends wymieszamy aktualnie grających piłkarzy z prawdziwymi legendami - FIFA 14 – nowe szczegóły. Demo dostępne od 10 września - wiadomość - 2013-08-20
W nowym trybie Ultimate Team Legends wymieszamy aktualnie grających piłkarzy z prawdziwymi legendami

Zgodnie z tym, co wcześniej potwierdzono, pojawi się – podobnie jak w Battlefieldzie 4 – funkcja, dzięki której będziemy mogli przenieść statystyki pomiędzy konsolami obecnej i nowej generacji. Dotyczy to nie tylko składów i postępów, ale także pomniejszych elementów, takich jak punkty doświadczenia, nagrody, zaliczone wyzwania czy poziom EA Sports Football Club.

Jeśli chodzi o licencje, to będzie 33 oficjalnych lig, przeszło 600 klubów i 16 tys. piłkarzy. Z ujawnionych informacji wynika, że firmie EA Sports udało się uzyskać licencje na reprezentację Polski, chilijską i argentyńską Primera Division czy 19 klubów z Brazylii (włącznie z drużyną narodową) – na tym jednak lista się nie kończy, więcej poznamy w najbliższych tygodniach.

Na zwiastunie z Gamescomu pokazano fragmenty rozgrywki z wersji na PC, PS3 i X360 - FIFA 14 – nowe szczegóły. Demo dostępne od 10 września - wiadomość - 2013-08-20
Na zwiastunie z Gamescomu pokazano fragmenty rozgrywki z wersji na PC, PS3 i X360

Na podsumowanie warto wspomnieć, że wydawca gry szykuje po raz pierwszy w historii serii wersję mobilną, która będzie opierać się na modelu biznesowym free-to-play. Pojawi się ona na urządzeniach iPhone, iPad, iPod oraz Android jesienią tego roku.

Duża wersja FIFA 14 zadebiutuje z kolei 27 września w pełnej polskiej wersji językowej. Ta data wydania dotyczy następujących platform sprzętowych: PC, PlayStation 2, 3, Vita, Wii u oraz Xboksa 360. Wersje na konsole nowej generacji wyjdą pod koniec tego roku.