Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 lutego 2020, 15:54

Fani Gothica to również miłośnicy Wiedźmina wg ankiety

Potwierdzając kontynuowanie prac nad Gothic Remake, THQ Nordic opublikowało również wyniki ankiety towarzyszącej grywalnemu teaserowi gry. W poniższym artykule przytaczamy krótkie zestawienie informacji w nich zawartych.

W skrócie

  • Gothic Remake dostał zielone światło od THQ Nordic.
  • Ankietowanym podobała się gra.
  • Fanom najbardziej spodobała się muzyka.
  • Najwięcej kontrowersji wzbudziły walka oraz sterowanie.

Kontynuowanie prac nad Gothic Remake zostało dzisiaj oficjalnie potwierdzone przez THQ Nordic. Pełne oświadczenie wraz z linkiem do wyników ankiety możecie znaleźć tu. Decyzja zapadła po przeanalizowaniu odpowiedzi, a wydawcy mieli co sprawdzać, gdyż otrzymali ponad 40 tys. wypełnionych formularzy. Prawie 95% ankietowanych uznało, że powinno się kontynuować prace nad grą. Za tytuł odpowiada THQ Nordic Barcelona, czyli ci sami deweloperzy, którzy są odpowiedzialni za wydany grywalny teaser gry.

Na remake jeszcze przyjdzie nam poczekać, ale teraz prace ruszą pełną parą. - Fani Gothica to również miłośnicy Wiedźmina wg ankiety - wiadomość - 2020-02-19
Na remake jeszcze przyjdzie nam poczekać, ale teraz prace ruszą pełną parą.

Śmiało można powiedzieć, że nostalgia w graczach jest silna i większość zainteresowania tytułem napędzają osoby, które w Gothica grały w okolicach premiery oryginału. Biorąc pod uwagę, że oryginalny Gothic został wydany w 2001 roku, nie dziwi fakt, że większość z ankietowanych stanowili gracze po dwudziestce. Około 39% osób biorących udział w ankiecie zadeklarowało, że ma 22-27 lat, natomiast w wieku 28-35 było ponad 31% respondentów. Oczywiście aż 85% stwierdziło, że są wielkimi fanami serii, którzy grali we wszystkie części oryginalnej trylogii (tak, ArcaniA to nie Gothic! A przynajmniej nie uwzględniono jej w tym pytaniu). Demo gry ukończyło 84% badanych.

Większość wypełniających ankietę stwierdziła, że ich ulubioną częścią serii jest Gothic II. Biorąc pod uwagę to oraz fakt, że THQ Nordic nie wyklucza remake’u innych części, powstanie odnowionej „dwójki” będzie pewnie zależało od przyjęcia „jedynki”.

Wpływ na ostateczny wygląd remake’u może mieć pytanie odnoszące się do innych gier, w które grali ankietowani - tutaj brylował Wiedźmin oraz The Elder Scrolls – obie serie dostały po ok. 90% odpowiedzi. Pewnie nie należy spodziewać się gry Gothic: Dzikie Skyrim, ale z całą pewnością twórcy nie dali tego pytania bez powodu i planują w jakiś sposób odnieść się do jego wyników. Co ciekawe gry sygnowane tytułami Dragon Age oraz Dark Souls nie są popularne wśród ankietowanych, jedynie odpowiednio 0,3% oraz 0,6% osób biorących udział w ankiecie w nie grało. Czyżby fani Gothica nie lubili Dragon Age’a?

Ten obrazek chyba nie potrzebuje komentarza. - Fani Gothica to również miłośnicy Wiedźmina wg ankiety - wiadomość - 2020-02-19
Ten obrazek chyba nie potrzebuje komentarza.

Wiemy już, że gra trafi nie tylko na PC, ale również na PS5 oraz Xboksa Series X. Wyniki ankiety wskazują jednak wyraźnie, że najwięcej fanów Gothica wciąż gra na PC, a najwygodniejszą opcją sterowania jest układ mysz + klawiatura. Wynika z tego, że to właśnie komputery osobiste mogą być priorytetowym celem dla deweloperów z THQ Barcelona.

Zaraz po wydaniu grywalnego teaseru Gothic Remake w Internecie rozgorzała dyskusja na temat odejścia deweloperów od oryginalnego rozpoczęcia gry i kilku innych „frywolnych” decyzji fabularnych (główny bohater – śmieszek). Ankieta wskazuje, że głosy niezadowolenia nie są jednak w większości. Około 59% ankietowanych twierdzi, że podjęte decyzje fabularne były OK., choć należy nad nimi popracować, a prawie 30% graczy uważa je za bardzo dobre. Jedynie 12% nie polubiło naniesionych zmian. Pokazuje to, że większość odbiorców jest w stanie zaakceptować większe lub mniejsze zmiany, a zwolennicy 100% wierności oryginałowi są w zdecydowanej mniejszości.

A co ankieta mówi o gameplayu? Technikalia oceniane były w szkolnej skali od 1 do 5. Pomimo narzekań na toporność tytułu, większość odpowiedzi stanowiły cyfry 4. Pozytywne oceny dominowały zarówno jeżeli chodzi o efekty wizualne, jak i interfejs oraz dźwięki. Nieco więcej wahania wprowadziły pytania odnoszące się do walki oraz sterowania – tutaj dużo częściej pojawiały się odpowiedzi niższe – choć wciąż z przewagą 3 oraz 4.

Ankietowani zwrócili również uwagę na nieco sztywne animacje, jednak i w tej kategorii skrajnie złe oceny były marginalne, a większość graczy uznała, że są po prostu średnie.

Ta mimika! Ta ekspresja! - Fani Gothica to również miłośnicy Wiedźmina wg ankiety - wiadomość - 2020-02-19
Ta mimika! Ta ekspresja!

Dla Polaków ważnym aspektem jest dubbing. Chyba wszyscy pamiętamy kultowe głosy z oryginału i wiele osób twierdzi, że to właśnie one przyczyniły się w dużej mierze do rozpropagowania Gothica w naszym kraju. Cóż, mając nadzieję na to, że doczekamy się naprawdę dobrej polskiej wersji, póki co mieliśmy jedynie okazję usłyszeć tę angielską. Ta została przez graczy przyjęta średnio (choć wciąż w ocenach przeważała liczba 4).

Najmniej problemów ankietowanym sprawiła ocena muzyki, gdyż tu zdecydowanie przebijały się noty 4 oraz 5. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż była ona żywcem wyciągnięta z oryginalnej gry, a co za tym idzie pobudziła nostalgiczne nuty w fanach. A jak już wspomniałem na początku, to nostalgia sprawiła, że ten remake jest w ogóle możliwy.

Jako podsumowanie możemy przytoczyć wyniki pytania dotyczącego ogólnej oceny grywalnego teasera. Aż 74% ankietowanych uważa, że ograne przez nich demo zasługuje na ocenę 70-85/100. Co zdaje się być bardzo dobrym wynikiem i wydaje się wskazywać deweloperom z THQ Nordic Barcelona, że podążają dobrą drogą.