Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 sierpnia 2013, 09:37

autor: Łukasz "luckie" Szliselman

F1 2013 bez Przepustki VIP

Studio Codemasters znosi Przepustkę VIP w F1 2013. Zabawa w trybie wieloosobowym nie będzie wymagać kodów aktywacyjnych, nawet jeśli zakupimy tytuł z drugiej ręki

Multiplayer w F1 2013 nie tylko dla VIP-ów - F1 2013 bez Przepustki VIP - wiadomość - 2013-08-01
Multiplayer w F1 2013 nie tylko dla VIP-ów
Koniec Przepustki VIP
  • Codemasters zniesie konieczność posiadania Przepustki VIP do gry wieloosobowej w F1 2013
  • Zabieg ten prawdopodobnie dotyczy także przyszłych gier studia
  • Nie wiadomo, czy wymaganie zostanie zniesione dla starszych tytułów

Brytyjskie studio Codemasters zrezygnuje z Przepustki VIP w nadchodzącej grze wyścigowej F1 2013. Oznacza to, że gracze otrzymają dostęp do zawartości wieloosobowej bez konieczności aktywacji specjalnego kodu, nawet jeśli kupili grę z drugiej ręki. System ten miał stanowić odpowiedź producenta na handel używanymi grami, ale rozbił się o krytykę graczy.

Informację o tej zmianie zdobył serwis VideoGamer.com, któremu przedstawiciel Codemasters wysłał wiadomość następującej treści:

Zarówno grający w F1 2013, jak i F1 2013: Classic Edition nie będą musieli aktywować komponentu wieloosobowego poprzez Przepustkę VIP. Nie planujemy też zastąpić przepustki alternatywnym płatnym systemem w samej grze.

Brak Przepustki VIP oficjalnie dotyczy na razie tylko F1 2013, ale istnieje spora szansa, że producent zupełnie porzuci to wymaganie w przyszłych produkcjach. Nie wiadomo jednak, czy ma to dotyczyć również gier wydanych do tej pory.

Podobną decyzję podjęła jakiś czas temu firma Electronic Arts, rezygnując z kodów Online Pass. Zostało to podyktowane niezadowoleniem graczy, którzy niejednokrotnie mieli problemy z niedziałającymi lub przeterminowanymi kluczami. Na szczęście EA w porę uznało, że satysfakcja konsumentów jest cenniejsza od łatwych pieniędzy. Jednym z najbardziej spektakularnych zwycięstw nad działaniami, mającymi na celu ukrócenie handlu grami używanymi, jest wycofanie się Microsoftu z planowanej polityki dotyczącej zabezpieczeń DRM w grach na Xboksa One. Z przepustek sieciowych nadal korzysta kilka firm, w tym Ubisoft i Sony. Możliwe jednak, że z czasem wszyscy wydawcy uznają prawo graczy do wymieniania się kupionymi grami i zupełnie porzucą walkę z „używkami”.