Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPCX360PS3
Okładka F1 2013 (PC)

F1 2013

Rozbudowana symulacja wyścigów Formuły 1, korzystająca z oficjalnej licencji Formula One World Championship Limited. Gra wyprodukowana została przez brytyjskie studio Codemasters Software, którego dorobek obejmuje również takie serie, jak TOCA Race Driver oraz Colin McRae DiRT.

Wyścigi | Formuła 1 | samochodowe

Okładka F1 2013 (PC)

producent: Codemasters

wydawca: Codemasters

wydawca PL: CD Projekt S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

4paź2013

PC PS3 X360
Kolekcja gier
Obserwuj grę

F1 2013 to kolejna odsłona licencjonowanej serii wyścigów, rozwijanych przez firmę Codemasters, specjalizującą się w tym gatunku. Tytuł, po raz pierwszy w historii, oferuje możliwość pojeżdżenia w skórze Lewisa Hamiltona (Mercedes) i Sergio Pereza (McLaren-Mercedes).

Dostępne są dwie edycje produkcji – zwykła i Classic. Obie umożliwiają wcielenie się we wszystkich zawodników z sezonu 2013, którymi jeździ się na wirtualnych odpowiednikach prawdziwych torów, a także rozgrywanie klasycznych wyścigów z lat 80-tych. Różnicę pomiędzy wydaniami stanowi opcja uczestniczenia w wyścigach z lat 90-tych, a więc czasów, gdy rywalizowali ze sobą tacy kierowcy jak Mario Andretti, Nigel Mansell, Emerson Fittipaldi czy Gerhard Berger. Standardowo atrakcja ta dostępna jest tylko dla nabywców edycji Classic, ale istnieje możliwość dokupienia tego w ramach DLC do zwykłej wersji F1 2013.

Deweloperzy zatroszczyli się o wprowadzenie aktualnych zasad i przemodelowanie sterowania, by jeszcze lepiej niż dotychczas oddać istotę tego sportu. Do dyspozycji graczy oddano szereg różnych trybów single i multiplayer. Twórcy umożliwi między innymi ściganie się w tradycyjnej kampanii, zabawie dla wielu graczy przez Internet, a także na podzielonym ekranie. Powrót, po roku nieobecności, zaliczył także moduł Grand Prix, pozwalający rozegrać cały weekend wyścigowy (trening, kwalifikacje, wyścig). Główną opcją jest natomiast kariera, w której zaczynając od najsłabszych zespołów, pniemy się w górę hierarchii, by zostać mistrzem Formuły 1. Nie zabrakło także specjalnie przygotowanych wyzwań. Bierzemy w nich udział w sytuacjach wymyślonych przez dewelopera. Dzięki temu da się np. uczestniczyć w wyścigu, podczas którego na torze doszło do wypadku.

Dodatkowo gra jest w pełni zintegrowana z serwisem RaceNet. Umożliwia on porównywanie osiągnięć ze znajomymi, sprawdzanie swoich statystyk, czynny udział w życiu społeczności skupionej wokół produkcji itd.

Oprawa graficzna F1 2013 reprezentuje niemal ten sam poziom, co wcześniejsza edycja. W dalszym ciągu jest to więc gra bogata w detale i widowiskowa. Całość uzupełniana jest przez porządne audio, a polski dystrybutor zatroszczył się o pełną polonizację produkcji.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / podzielony ekran    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 529 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,8 / 10 na podstawie 193 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 129,90 PLN

Klasyfikacja PEGI F1 2013

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe F1 2013

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core i7 2.6 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1024 MB (GeForce GTX 560 lub lepsza)
  • 15 GB HDD
  • Windows Vista/7/8
  • łącze internetowe
Recenzja gry F1 2013 - powrót Grand Prix, Alain Prost na deser
Recenzja gry F1 2013 - powrót Grand Prix, Alain Prost na deser

Recenzja 7 października 2013, 13:47

Na tryb klasycznej F1 składają się cztery opcje – twórcy pozwalają na rozegranie pełnego weekendu wyścigowego w ramach Grand Prix, jak również wykonanie próby czasowej oraz jazdy na czas. Nie zabrakło też porcji scenariuszy, w których trzeba odnaleźć się w zaplanowanej przez autorów sytuacji i zrealizować wyznaczone przez nich cele. Oprócz tras obecnych w F1 2013 otrzymujemy także dwie specjalnie przygotowane na potrzeby tego modułu: w Jerez de la Frontera i Brands Hatch. Miło, że zdecydowano się na taki krok, jednak wydaje mi się, że dwie dodatkowe lokacje to nieco za mało jak na tę produkcję. Ale wystarczy rzut oka na zawartość droższej edycji Classic i już wiemy, gdzie podziały się owe dodatkowe tory – to właśnie tam znajdziemy dwie kolejne trasy (Imola i Estoril), a także zestaw bolidów oraz kierowców z lat 90. Jak widać, tradycja z lat poprzednich jest kontynuowana, szkoda tylko, że odbywa się to kosztem podstawowej zawartości, która w tym akurat wypadku została dość widocznie okrojona. Jej posiadacze będą zmuszeni zainwestować w DLC.

PC
PS3
X360