Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 lutego 2012, 11:20

autor: Sarge

Europejska wersja gry Twisted Metal ocenzurowana i opóźniona

Data premiery gry Twisted Metal została po raz kolejny przesunięta. Tym razem dotyczy to jednak wyłącznie europejskiej wersji produkcji studia Eat Sleep Play, która jednocześnie zostanie ocenzurowana w stosunku do swojego amerykańskiego odpowiednika.

David Jaffe ze studia Eat Sleep Play poinformował na łamach forum NeoGAF, że europejska data premiery gry Twisted Metal została przesunięta na późniejszy termin. Co więcej, edycja wypuszczona na Stary Kontynent będzie ocenzurowana.

Europejska wersja gry Twisted Metal ocenzurowana i opóźniona - ilustracja #1

Żadne zmiany nie dotkną amerykańskich graczy. W Stanach Zjednoczonych produkcja ukaże się zgodnie z planem, czyli 14 lutego. Z kolei Europejczycy będą musieli poczekać do 1 marca – tak przynajmniej „słyszał” David Jaffe. Z tonu jego wypowiedzi na forum wynika jednak, że nawet tej daty nie możemy być do końca pewni. Dotychczas premiera zapowiadana była u nas na 17 lutego, a opóźnienie ma wynikać głównie przez przeciągające się prace lokalizacyjne.

Okazuje się także, że europejska wersja gry będzie się trochę różnić od amerykańskiego odpowiednika. Zainterweniowała bowiem firma Sony Computer Entertainment Europe, która zażądała ocenzurowania kontrowersyjnej zawartości w przypadku edycji wydawanej na naszym kontynencie.

Podobno sprawa dotyczy głównie kilku krajów, ale zdecydowano się wydać zmodyfikowaną produkcję w całej Europie. Jak wyjaśnia David Jaffe, chodzi o koszta: „(...) ponieważ Twisted Metal nigdy nie był świetnie sprzedającym się tytułem poza Stanami Zjednoczonymi, myślę że nie było sensu tłoczyć różnych rodzajów płyt dla każdego kraju”.

Europejska wersja gry Twisted Metal ocenzurowana i opóźniona - ilustracja #2

Główny producent gry uspokaja, że zmiany nie będą znacząco wpływać na odbiór produkcji. Jako przykład podał scenę z intra, w której dziewczyna kaleczy Tootha w oko. W amerykańskiej wersji zobaczymy wszystko ze szczegółami – z kolei w europejskiej wycięty zostanie fragment, w którym nożyczki dotykają twarzy pechowca. Jaffe tłumaczy, że pozostały wszelkie efekty dźwiękowe towarzyszące tej „operacji” i sami możemy domyśleć się, co dzieje się w omawianej scenie. Twórca zaryzykował nawet stwierdzenie, że takie posunięcie dla niektórych osób może być nawet lepsze, bo całość będzie pobudzała wyobraźnię. Zgadzacie się z tym?

Otrzymaliśmy także zapewnienie, że „99% cięć dotyczy filmów przerywnikowych”. Zmieniono tylko kilka elementów samej rozgrywki – na przykład w amerykańskiej edycji jedna z misji polega na ostrzelaniu krzyczącego, uwięzionego w furgonetce nieszczęśnika. W naszym przypadku będzie to trup otoczony dynamitami TNT.

Europejska wersja gry Twisted Metal ocenzurowana i opóźniona - ilustracja #3

David Jaffe tłumaczy, że ocenzurowanie europejskiej wersji gry to decyzja firmy Sony Computer Entertainment Europe. Sam producent zapewnia, że nigdy nie chciałby w ten sposób zmieniać swojej produkcji, ale ponieważ marka należy do koncernu Sony, deweloper musi podporządkować się decyzjom wydawcy. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że różnice rzeczywiście nie będą zbyt znaczące.

Twisted Metal to nowa odsłona zwariowanej samochodowej gry akcji, w której poprowadzimy jeden z dostępnych pojazdów (w tym m.in. debiutujący w serii śmigłowiec) i z pomocą różnego rodzaju broni rozprawimy się z przeciwnikami obecnymi na danym etapie. Charakter zabawy sprawia, że tytuł powinien najlepiej sprawdzać się w trybie multiplayer dla maksymalnie 16 graczy. W tę środę w usłudze PlayStation Network zadebiutowała beta najnowszego dzieła studia Eat Sleep Play.