Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 września 2021, 12:50

CEO Paradox Interactive zastąpiona przez poprzednika

Ebba Ljungerud nie jest już prezeską firmy Paradox Interactive. Zastąpił ją Fredrik Wester, który pełnij już tę rolę w przeszłości.

W firmie Paradox Interactive doszło do zmiany na stanowisku prezesa. Z funkcją tą pożegnała się sprawująca ją od ponad trzech lat Ebba Ljungerud. Jako powód podano odmienne wizje odnośnie strategii rozwoju wydawcy.

Nowym prezesem został Fredrik Wester. Jest to o tyle ciekawe, że pełnił on tę rolę już wcześniej – od momentu założenia Paradox aż do 2018 roku, kiedy to zastąpiła go Ebba Ljungerud. Po trzech latach kontrolę nad firmą przejął więc jej stary szef.

Co ciekawe, powrót Fredrika Westera na fotel prezesa nie jest tymczasowym rozwiązaniem, wprowadzonym do czasu znalezienia kogoś nowego. Weteran wrócił na stałe i zamierza pełnić tę rolę długoterminowo.

Trzy lata prezesury Ebby Ljungerud były intensywnym okresem dla Paradoxu. Za jej rządów gry firmy osiągały największe wyniki aktywności w historii, a Crusader Kings III okazało się wielkim sukcesem kasowym. Wydawca coraz aktywniej działał również na rynkach mobilnym i konsolowym. Nie brakowało jednak także spektakularnych porażek. Wystarczy wspomnieć o fatalnych DLC do Europa Universalis 4, z których ostatnie, czyli Leviathan, było tak zły, że stało się najgorzej ocenianą przez graczy produkcją w historii serwisu Steam.

Dużym rozczarowaniem okazała się także gra Imperator: Rome. Miała stać się kolejną wielką marką strategiczną w ofercie Paradoxu, ale nie spełniła pokładanych w niej nadziei i kilka miesięcy temu zawieszono jej rozwój.

Najboleśniejszą porażką było jednak Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2. Gra miała zadebiutować na początku 2020 r., ale potem zaliczała jedno opóźnienie za drugim. W zeszłym roku fanów marki zaszokowało zwolnienie z zespołu produkcyjnego dyrektora kreatywnego Ka’ai Cluneya oraz głównego scenarzysty Briana Mitsody, który był również jednym z ojców pierwszej części. Ten kontrowersyjny ruch nie uratował jednak sequela, gdyż w marcu tego roku od projektu odsunięto całe zajmujące się nim studio Hardsuit Labs. Oficjalnie nie jest to koniec Bloodlines 2, ale nikt nie łudzi się, że tytuł kiedykolwiek powstanie. Jeśli w przyszłości ukaże się gra pod tym tytułem, to najpewniej będzie to zupełnie nowa produkcja.

  1. Oficjalna strona Paradox Interactive