Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 czerwca 2020, 12:28

autor: Entelarmer

Dying Light 2 i Bloodlines 2 bez Chrisa Avellone'a

Chris Avellone nie pracuje już nad Dying Light 2 oraz Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2. Wszystko za sprawą oskarżeń o molestowanie seksualne pod adresem legendarnego scenarzysty.

Dying Light 2 i Bloodlines 2 bez Chrisa Avellonea - ilustracja #1
Ostatnie dni nie były łaskawe dla Chrisa Avellone’a.
Najważniejsze informacje:
  • Chris Avellone znalazł się w ogniu zarzutów o molestowanie seksualne;
  • w efekcie scenarzysta rozstał się z zespołem tworzącym Dying Light 2, a z jego usług zrezygnowali też twórcy Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 oraz The Waylanders.

Wśród nadchodzących gier, na które czekają gracze, niepoślednie miejsce zajmują produkcje powstające we współpracy z legendarnym Chrisem Avellone’em. Obecność na liście twórców nazwiska scenarzysty znanego z takich kultowych tytułów, jak Fallout 2 czy Planescape: Torment, z miejsca zwiększa zainteresowanie projektem. Dlatego też może niektórych zaskoczyć fakt, że kolejne studia odcinają się od Chrisa Avellone’a, wliczając twórców Dying Light 2 oraz Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2.

Skąd ta nagła niechęć do – wydawałoby się – szanowanego twórcy? Wszystko zaczęło się od wpisów oskarżających Chrisa Avellone’a o molestowanie seksualne, które zaczęły się pojawiać w miniony weekend. Scenarzysta miał celowo upijać kobiety („bez pytania o zgodę i wiek”) i zaciągać je do hotelu, jak również namolnie zalecać się do nich wbrew ich odmowom. Twórcy zdarzało się też wyszukiwać i prześladować „niechętne” cele w mediach społecznościowych. Inne osoby na Twitterze potwierdzają te zarzuty i dodają do listy m.in. zwyczaj upijania się tuż przed wystąpieniami na konferencjach (na których zresztą pojawiał się spóźniony).

Oczywiście można pytać o zasadność tych zarzutów, ale jest jeden problem. Chris Avellone przeprosił za swoje zachowanie na Twitterze. W żaden sposób nie potwierdza to wszystkich oskarżeń pod adresem twórcy publikowanych w mediach społecznościowych, niemniej dowodzi, że jest w nich przynajmniej ziarno prawdy. W każdym razie wystarczyło to, by Techland zdecydował się zrezygnować z usług Avellone’a przy produkcji Dying Light 2. Polska firma wydała oświadczenie, w którym informuje o rozstaniu ze scenarzystą oraz braku tolerancji dla molestowania seksualnego.

Mniej bezpośrednie jest oświadczenie Paradox Interactive. Przedstawiciel wydawcy Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 oświadczył serwisowi Gamasutra, że zaangażowanie Chrisa Avellone’a w prace nad grą było „krótkie”, a w grze nie pozostało nic z jego twórczości. Firma nie odniosła się w żaden sposób do stawianych mu oskarżeń, czego nie można powiedzieć o zespole Gato Studio. We wpisie na Twitterze stwierdzono, że Avellone nie jest już powiązany z The Waylanders, a przygotowana przez niego zawartość „zostanie oceniona”. Potwierdziła to Emily Grace Buck, główna scenarzystka produkcji, w osobnej wiadomości.

Ostatnia aktualizacja: 2020-06-23

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach