Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 22 stycznia 2015, 17:08

autor: Jiker

Dragon Quest V: Hand of the Heavenly Bride - premiera mobilnej konwersji hitowego jRPG

Firma Square Enix udostępniła mobilną konwersję gry jRPG Dragon Quest V: Hand of the Heavenly Bride. Obszerna produkcja jest pierwszą, która została oryginalnie wydana na konsolę SNES. Skok w zakresie szaty graficznej pociągnął za sobą nowości w mechanice zabawy, z możliwością werbowania potworów na czele.

Zgodnie z grudniowymi zapowiedziami, doczekaliśmy się mobilnego portu kolejnej odsłony kultowego cyklu jRPG Dragon Quest. Po konwersjach ósmej, pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej części przyszła pora na Dragon Quest V: Hand of the Heavenly Bride – pierwszą z dwóch odsłon wydanych na konsolę SNES. Póki co, firma Square Enix udostępniła grę jedynie użytkownikom iOS (w cenie około 65 złotych), ale już wkrótce trafi ona również na smartfony i tablety z Androidem.

Aktualizacja: Tytuł zadebiutował już na platformie Google Play. Co ciekawe, jest tam dostępny w niższej cenie, utrzymanej na poziomie 48 złotych.

Głównym bohaterem gry jest Hero. Poznajemy go w chwili narodzin, a następnie śledzimy jego losy na przestrzeni kolejnych trzydziestu lat. Rozbudowana historia obraca się wokół poszukiwań Legendarnego Bohatera i charakteryzuje się kilkoma interesującymi zwrotami akcji. W sumie gra dostarcza kilkudziesięciu godzin zabawy na najwyższym, jRPG-owym poziomie.

Pod względem podstawowych mechanizmów rozgrywki mamy do czynienia z klasyczną odsłoną serii. Twórcy oddali do naszej dyspozycji obszerny, bogaty świat, kilka klas postaci, rozbudowany system rozwoju (umożliwiający łączenie profesji) oraz walkę z podziałem na tury. Nowością jest natomiast możliwość werbowania do drużyny potworów, z którymi ścieramy się podczas wędrówek (w sumie drużynę może zasilić czterdzieści stworków). Co ciekawe, zdobywają one doświadczenie jak normalni członkowie zespołu i awansują na wyższe poziomy, zwiększając swoje możliwości w walce.

Dragon Quest V: Hand of the Heavenly Bride ukazało się pierwotnie na konsoli SNES – znacznie potężniejszej od NES-a, na którym wydawano wcześniejsze odsłony serii, a w dodatku mamy tu najprawdopodobniej do czynienia z ulepszonym portem z przenośnego Nintendo DS (m.in. przestrzenne mapy miast i innych ważnych lokacji z funkcją obracania widoku o 360 stopni), więc produkcja może się pochwalić znacznie ładniejszą szatą graficzną. Dodatkowo tytuł jest również pierwszą grą w historii, w której główny bohater wchodzi w związek małżeński, a następnie zostaje ojcem (dwójki dzieci).

Rozgrywkę urozmaica kasyno, oferujące możliwość rozegrania partyjki w pokera, skorzystania z jednorękiego bandyty, wysłania zwerbowanych potworów do walki na arenie, a także postawienia zakładu w wyścigach slime'ów. Wraca też minigra Bruise the Ooze znana z NDS-a oraz planszowe lochy, pozwalające wziąć udział w ciekawych wydarzeniach i wyzwaniach.

Dragon Quest V ukazało się w 1992 roku na konsoli SNES. Początkowo w produkcję mogli zagrać wyłącznie Japończycy (oryginalne wydanie rozeszło się w nakładzie ponad 3 milionów egzemplarzy). Dopiero w 2009 roku do poszukiwań Legendarnego Bohatera dołączyli gracze z Ameryki Północnej i Europy, a to za sprawą udanej konwersji na konsolę przenośną Nintendo DS.