Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 czerwca 2014, 03:08

Dragon Age: Inkwizycja – 10-minutowy zapis rozgrywki z E3 2014

Serwisy IGN i Twitch.tv podzieliły się blisko 10-minutowym zapisem rozgrywki z gry Dragon Age: Inkwizycja, zaprezentowanym im podczas targów E3 2014. Film pokazuje różne aspekty zabawy – walkę, eksplorację etc. – i jest opatrzony komentarzem twórców, dzięki któremu poznaliśmy trochę nowych informacji o omawianym dziele studia BioWare.

Dragon Age: Inkwizycja w skrócie:
  • Producent: BioWare
  • Wydawca: Electronic Arts
  • Gatunek: klasyczne cRPG z widokiem TPP w realiach fantasy
  • Termin premiery: 7 października 2014
  • Platformy sprzętowe: PC, X360, PS3, XOne, PS4

Biorąc pod uwagę stosunkowo niedaleki debiut gry Dragon Age: Inkwizycja, na tegorocznych targach E3 nie mogło zabraknąć dłuższego zapisu rozgrywki z niej (poza zwiastunami zaprezentowanymi podczas konferencji firm Microsoft i Electronic Arts). Materiały takie, przygotowane przy użyciu wersji na konsolę Xbox One, zostały zademonstrowane serwisom IGN i Twitch.tv. Powyżej zamieszczamy oba nagrania, bo chociaż pokazują one te same fragmenty rozgrywki, to różnią się komentarzami deweloperów i przekazywanymi przez nich informacjami. Omawiany film trwa blisko 10 minut i pokazuje różnorodne aspekty rozgrywki, m.in. eksplorację, jazdę wierzchem i walkę, zarówno z „konwencjonalnymi” przeciwnikami, jak i ze smokiem. Co ciekawe, na gameplayu Inkwizytor występuje jako kobieta qunari (klasa mag), a w jego drużynie pojawiają się trzej ostatnio ujawnieni kompani: Solas, Iron Bull i Sera. Warto też zwrócić uwagę na obecność Leliany w końcowej części filmu.

Elita Inkwizycji - członkowie drużyny bohatera i jego doradcy.

A oto część informacji na temat gry Dragon Age: Inkwizycja, które poznaliśmy dzięki komentarzom twórców do omawianego zapisu rozgrywki:

  • System rozwoju postaci zaoferuje nam ponad 200 różnych zaklęć i talentów do wyboru.
  • Potwierdzono, że świat gry został ograniczony do terytoriów Fereldenu i Orlais (oraz znajdującej się między nimi Dalii). Wśród odwiedzanych lokacji nie zabraknie znajomych miejsc, jak np. miasto i zamek Redcliffe.
  • Podczas walk ze smokami będziemy atakowali poszczególne części ich ciała (głowę, kończyny etc.). Ponadto nic nie stanie na przeszkodzie, by bezpiecznie wycofać się ze starcia, jeśli nie docenimy przeciwnika i staniemy przeciwko śmiertelnemu zagrożeniu.
  • Wprowadzono nowy „zasób” używany podczas walki – punkty skupienia (Focus), które są generowane i dzielone przez całą drużynę, dając jej wyjątkowo potężne możliwości.
  • Może dojść do sytuacji, w której towarzysze nie zgadzający się z naszymi decyzjami opuszczą szeregi Inkwizycji. Niemniej, w najgorszym razie zostaniemy z jednym kompanem, a nawet doprowadzenie do takiej sytuacji będzie wymagało sporo uporu od gracza.
  • Trzeci Dragon Age zaoferuje najwięcej opcji romansowych w dziejach gier od studia BioWare, jednak mają być one całkowicie opcjonalne.
  • W strukturze Inkwizycji szczególne miejsce będą zajmowali nie tylko członkowie naszej drużyny, ale również „doradcy” – istotne niegrywalne postacie, służące np. jako dowódcy naszych siatek agentów (Leliana).
  • W kwestii wierzchowców nie zostaniemy ograniczeni do koni – Inkwizytorowi będzie dane dosiąść także innych stworzeń, np. wielkich jaszczurów. Każdy tego rodzaju „kompan” wspomoże bohatera unikatowymi cechami i zdolnościami.
  • Pojawi się możliwość zapisania stanu gry w dowolnym momencie.

Jak wiadomo od jakiegoś czasu, premiera trzeciej odsłony serii Dragon Age ma nastąpić 7 października bieżącego roku. Ratować świat przed demonami i przed nim samym będą posiadacze komputerów osobistych oraz konsol starej (Xbox 360, PlayStation 3) i nowej generacji (Xbox One, PlayStation 4).

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Wpadł w sidła elektronicznej rozrywki przez starszego brata – kolekcjonera gier i gracza. Przez lata młodości nie miał własnego sprzętu nadającego się do grania, więc inwestował czas w wertowanie GOL-owskiej Wielkiej Encyklopedii Gier (i CD-Action). Swoje przeznaczenie dopełnił krótko po maturze, w 2013 roku, wysyłając CV do krakowskiej redakcji. Zdobył wykształcenie dwuklasowca – bibliotekarza/infobrokera – ale zamiast pójść w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni, wolał kontynuować karierę autora wiadomości ze świata (i nie tylko). Po paru latach wiercenia dziury w brzuchu połowie redakcji wyszarpał miejsce w gronie pracowników GRYOnline.pl i w 2017 r. przeniósł się do Krakowa. Zanim wyfrunął stamtąd do Poznania (w 2020 r.), zdążył zostać zapamiętany jako ten koleś, który bywa na tolkienowskich konwentach, jeździ paskudnym Subaru Imprezą i wywija mieczem na firmowym parkingu. Dziś z dystansu dogląda Encyklopedię Gier i Serwis Informacyjny.

więcej